Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Gadżet czy niezbędne wyposażenie treningowe? Część II

W sklepach sportowych aż roi się od kolorowych gadżetów treningowych, zegarki (w tym mierzące parametry treningowe), bidony, pasy, haki, rękawiczki, pulsometry; ba, nawet specjalne odtwarzacze MP3 z uchwytami do treningu czy też bezprzewodowe zestawy słuchawkowe. Czy faktycznie potrzebujesz tego całego wyposażenia? Co muszę zabrać ze sobą na trening, a co jest tylko zbędną zachcianką – którą szybko rzucisz w kąt? Opiszę kilka niezbędnych do treningu elementów w. Z wieloma rzeczami opisanymi w artykule nie musisz się zgadzać, jednak niektóre kwestie warto sprawdzić osobiście.

Odtwarzacz muzyki

Nie ma nic lepszego niż Twoja ulubiona muzyka towarzysząca treningowi biegowemu czy jeździe na rowerze. Jednak musisz uwzględnić kilka kwestii – bieganie blisko ulic lub w innych ruchliwych miejscach to proszenie się o kłopoty. Po prostu możesz nie usłyszeć nadjeżdżającego pojazdu. To samo dotyczy jazdy na rowerze. Jeśli biegasz w bezpiecznych okolicach lub z partnerem – dobry odtwarzacz jest nieoceniony. Biegacz czy kolarz napotyka na różne warunki atmosferyczne – dowiedz się, czy wybrany przez Ciebie odtwarzacz przetrwa np. ulewny deszcz czy dłuższą ekspozycję na silne światło i wysoką temperaturę (w lecie). W zimie groźna będzie niska temperatura, która może niszczyć ogniwa zasilające.

Jeżeli jako odtwarzacza używasz telefonu, cóż, większość współczesnych modeli z ekranami dotykowymi i czułą elektroniką może nie wytrzymać konfrontacji z wodą.

Rozwiązanie?

Odpowiednie pokrowce chroniące przed deszczem lub „pancerny model” telefonu.

A co z treningiem siłowym?

Również, warto się zastanowić nad „grajkiem” – uwzględniając kilka istotnych kwestii. Po pierwsze możesz nie słyszeć asekuranta – a to bardzo ważne, przy walce z dużymi ciężarami w przysiadzie, wyciskaniu na barki czy sztangi leżąc. Po drugie – ryzykujesz uszkodzenie drogocennego sprzętu w trakcie ćwiczeń np. dynamicznych (rwanie, podrzut, wymach sztangielką czy sprawle). Po trzecie – możliwa jest utrata urządzenia. Z wielu względów w niektórych klubach nie warto zabierać ze sobą telefonu, pieniędzy czy innych drogich gadżetów. Znane są przypadki utraty sprzętu pomimo systemu monitoringu.

Podsumowanie

W obecnych czasach dobry odtwarzacz muzyki jest bardzo cennym wyposażeniem treningowym.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odtwarzacza muzyki (np. MP3/4)?

 • Stosunek jakość/cena.
 • Ilość i rodzaj (pojemność, szybkość, wytrzymałość) pamięci w urządzeniu.
 • Kompatybilność z różnymi formatami muzyki.
 • Łatwość obsługi, sposób sterowania np. w trakcie treningu biegowego.
 • Odporność na warunki atmosferyczne.
 • Rodzaj dostarczanych ze sprzętem słuchawek (jaką zapewniają jakość muzyki, jakie przenoszą pasmo) i ich przydatność w trakcie treningu.

Masz problem z chwytem? Kup magnezję!

Magnezja – rozwiąże raz na zawsze Twoje problemy z siłą chwytu, brakiem przyczepności oraz wykonaniem ćwiczeń. Jest to niezbędne wyposażenie w treningu trójboisty, dwuboisty, strongmana czy osoby zajmującej się wspinaczką.

Dostępna jest magnezja:

 • w kostce – block chalk (np. metolius block, black diamond – white gold),
 • w proszku – chalk (np. metolius super chalk, black diamond – white gold),
 • w kremie/ płynie – liquid chalk (np. liquid white gold firmy black diamond lub NST eco – grip produkcji francuskiej - NST).

Magnezja w kostce

Łatwo się nakłada, jej koszt zamyka się w 6-8 złotych za porcję. Dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z magnezję to doskonała propozycja. Można ją bez problemu nabyć w sklepach wspinaczkowych (górskich) lub poprzez internet.

Magnezja w proszku

Wymaga trochę więcej zachodu – należy ją przesypywać np. do mniejszych woreczków. Wychodzi o taniej niż magnezja w kostce.

Magnezja w płynie

Jeżeli z różnych względów w Twoim klubie nie wolno używać proszku, zakup magnezję w płynie np. liquid chalk (liquid white gold). Cena magnezji w płynie wynosi w granicach 30-40 zł za opakowanie 125-150 ml.

Zwracam uwagę, że wiele magnezji w płynie zawiera alkohol i trzeba chwilę odczekać, zanim konsystencja preparatu umieszczonego na skórze zapewni mocny chwyt. Stosowanie magnezji sprawi, że do śmieci wyrzucisz rękawiczki, paski i haki. Możliwe będzie podnoszenie ciężarów większych niż zwykle – klasycznym nachwytem. Wady? Cóż, w wielu klubach magnezja w proszku nie jest tolerowana (zostawia ślady na sprzęcie i podłodze). Dodatkowo magnezja silnie wysusza dłonie i może powodować otarcia (znacząco zwiększa się tarcie).

Jeżeli miałbym coś sugerować, to magnezja byłaby na samej liście priorytetów dla osoby zajmującej się treningiem siłowym, ćwiczeniami wymagającymi dobrej przyczepności dłoni do podłoża lub wspinaczką. Magnezja w płynie pozwoli na jej wygodne użycie nawet w klubach pełnych restrykcji, choć również warto zabrać ze sobą szmatkę i po prostu posprzątać po zakończonym treningu. Z oczywistych względów magnezja w płynie będzie bardziej przydatna w trudnych warunkach atmosferycznych np. nie może zamoknąć i utracić swoich właściwości w trakcie treningu w terenie, gdyż jest szczelnie zamknięta.

Ręcznik

Jeśli trenujesz w klubie, w którym ceni się zdrowie i komfort klientów, użycie ręcznika będzie obowiązkowe. Warto zabrać ze sobą ręcznik – zapewni higienę i np. może uchronić przed chorobami grzybiczymi skóry. Nie należy zapominać, że sprzęt treningowy może być źródłem wielu bakterii i zarodników grzybów. Dodatkowo przez wzgląd na innych ćwiczących należy korzystać z ręcznika. Nikt nie chciałby kłaść się na ławce jeszcze mokrej z powodu użycia przez inną osobę.

Odpowiednie obuwie do biegania i treningu siłowego

Numer jeden na liście zakupów. Odpowiednie buty chronią przed kontuzjami oraz umożliwiają trening na 100%. Szczególnie istotne są odpowiednie buty dla biegacza – dostosowane do terenu (inne do lasu, a na asfalt), techniki biegu (pronacja, supinacja, praca neutralna), wagi ciała oraz budowy stopy. Temat był wielokrotnie poruszany na łamach potreningu.pl

Rodzaj stopy i technika biegu. W zależności od tego jak stawiasz stopę w trakcie biegu – twój but będzie zużyty w inny sposób. Pronacja (spotyka się także określenie pronacja neutralna) czyli stopa prawidłowa. Twój but jest równomiernie wytarty na piętach i palcach. Tacy biegacze nie wymagają korekty techniki i specjalnego obuwia. Wystarczy zapewnić amortyzację oraz stabilizację (większe znaczenie ma tutaj podłoże po jakim będziesz biegał). Celuj w buty ze średniego segmentu cenowego. Kieruj się poradą doświadczonego biegacza.

Nadmierna pronacja - charakteryzuje się wytarciem butów po wewnętrznej stronie pięty (rzadko – zewnętrznej) oraz szczególnie (!) wewnętrznej stronie buta przy palcach. Powoduje to przeciążenie kolan i goleni. Jeśli odczuwasz ból po bieganiu spowodowany nadmierną pronacją, należy zakupić specjalne obuwie, korygujące tą wadę.

Nadmierna supinacja – nadmierne przetaczanie stopy na zewnętrzną krawędź – rzadko spotykane. But ma przetarcia po zewnętrznej stronie podeszwy. Również, jeśli odczuwasz ból wynikający z podobnego sposobu stawiania stóp– należy skorygować tą wadę.

Wskazówki – na co zwrócić uwagę przy zakupie butów do biegania?

 • Zanim wybierzesz but, skorzystaj z porady eksperta, najlepiej biegacza, pokaż mu swoje stare buty do biegania – analiza uszkodzeń powie bardzo dużo o kilometrażu i Twojej technice biegu.
 • Nie zawsze najdroższy but jest najlepszy.
 • Z reguły najtańsze modele mają ukryty „haczyk” – np. o wiele szybciej się wycierają i niszczą lub zapewniany przez nie komfort treningu jest kiepski.
 • Zaawansowane technologie ukryte w „biegówkach” przydadzą się nielicznym, obuwie może kosztować 2-3x więcej niż klasyczne.
 • Dobierz but w zależności od tego jak stawiasz stopę (budowa stopy i technika biegu).Pamiętaj, że różne rodzaje podłoża stawiają inne wymagania butom (np. asfalt lub beton wywołują u biegacza inne problemy w porównaniu do piasku czy leśnej ścieżki).
 • Unikaj butów do „biegania naturalnego” – są przeznaczone dla zaawansowanych, trzeba powoli i stopniowo wprowadzać tego rodzaju obuwie.
 • 2-3 pary butów do biegania minimalizują ryzyko kontuzji, każdy z butów wymusza nieco inna technikę, stawianie stopy, obciążenie stawów, mięśni i wiązadeł.

W treningu siłowym właściwy but jest równie ważny. Polecam buty dedykowane do podnoszenia ciężarów i innego treningu siłowego. Buty do chodzenia, biegania i gry w piłkę nie nadają się do prowadzenia treningu siłowego. Odpowiednie będą buty z podwyższeniem, o wzmocnionej konstrukcji np. do podnoszenia ciężarów (w cenie 230-240 zł za parę). Jeśli dysponujesz większym budżetem – możesz pokusić się o modele firmy Adidas, jednak oznacza to 2-3 x większy koszt.

Super napoje energetyzujące (energy drink), izotoniczne, nawadniające

To bardziej gadżet, nie potrzebujesz tego typu wynalazków. Jeśli nie masz odpowiedniej diety i nie zapewniasz właściwego wypoczynku – „kopniak” w postaci kofeiny pochodzący z energy drinka – przyniesie jedynie krótkotrwały efekt. Przy rutynowym stosowaniu produktów opartych o kofeinę, szybko zbudujesz tolerancję dużych dawek i co zrobisz dalej? Kolejne energy drinki nie będą już działały tak dobrze jak pierwsze porcje.

Również nie musisz zaopatrywać się w specjalne napoje izotoniczne„dla sportowców”, z węglowodanami w różnej formie, ale z jeszcze większą porcją szkodliwych dla zdrowia słodzików i syntetycznych dodatków. Paradoksalnie podobne produkty są promowane jako doskonałe rozwiązanie dla osób aktywnych fizycznie. Jeśli bardzo chcesz – odpowiedni napój izotoniczny możesz wykonać samemu, w domu.

Receptura była opisywana m.in. tutaj:
http://potreningu.pl/articles/942/jak-zrobic-samemu-napoj-izotoniczny-dla-sportowcow

Okulary przeciwsłoneczne

Jeżeli w trakcie wysiłku masz do czynienia z dużym nasłonecznieniem, dobre okulary przeciwsłoneczne to zakup numer jeden. Czy będzie to narciarstwo, żeglarstwo, wspinaczka górska, kolarstwo czy bieganie – odpowiednie okulary mogą stanowić o powodzeniu lub porażce. Niestety, większość sprzedawanych na rynku szkieł stanowi zagrożenie dla wzroku. Specjaliści alarmują: przyciemnione szkło w tanich okularach, pozbawione filtrów UV może powodować uszkodzenia wzroku. Unikaj tanich okularów sprzedawanych na stoiskach nadmorskich, stacjach benzynowych czy w hiper-marketach. Okulary wyposażone w dane filtry (np. UV, polaryzację), renomowanych firm (np. arctica, UVEX) nie będą tanie, ale zdrowie jest bezcenne. Z góry możesz założyć, że naklejki „UV” na okularach za 20 zł są chwytem marketingowym. Dobrej jakości szkła będą kosztować 3-6 x więcej.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okularów przeciwsłonecznych:

 • Kształt, wygoda w noszeniu.
 • Rodzaj i moc filtra (UV).
 • Stopień przyciemnienia soczewki (cat 1 –najsłabsze, cat 4- najmocniejsze).
 • Kolor i rodzaj soczewki (wiele kolorów nie nadaje się do używania przy silnym świetle słonecznym).
 • Czy okulary są wyposażone w filtr polaryzacyjny.
 • Jakiego rodzaju technologie i atesty europejskie posiadają.
 • Relacja jakość/cena.
 • Jeżeli jesteś żeglarzem lub będziesz mieć kontakt z wodą – dostępne są modele okularów które nie toną (np. dopisek „floating frame”).
 • Jeśli cenisz wygodę i chcesz jednocześnie korygować wadę wzroku – poszukaj okularów fotochromatycznych.

Uwaga – niektóre, wyższej klasy okulary przeciwsłoneczne nie nadają się do prowadzenia pojazdów mechanicznych – spowalniają czas reakcji. Są to okulary przeznaczone do przebywania w najsilniejszego rodzaju ekspozycjach, przy występujących odbiciach światła od tafli wody, śniegu itd.

Odzież termoaktywna

Jest to wydatek, którego nigdy nie będziesz żałował. W bieganiu, jeździe na rowerze, marszach oraz treningu siłowym odpowiednia odzież termoaktywna diametralnie zmienia komfort treningu. Im gorsze warunki atmosferyczne, tym większy zysk z używania odzieży „oddychającej”.

Ma to szczególne znaczenie, jeśli masz do czynienia z:

 • dużym nasłonecznieniem i wilgotnością,
 • niską temperaturą,
 • opadami deszczu, zmiennymi warunkami atmosferycznymi,
 • wiatrem.

Temat odzieży termoaktywnej był już kilkukrotnie poruszany na łamach naszego portalu. Zakup minimum dla osoby trenującej siłowo lub biegacza to spodenki i koszulka termoaktywna. W lecie będzie to odzież przeznaczona dla wysokich temperatur (np. seria under armour –hot gear, brubeck DIRT, DRY), w zimie na mrozy (np. brubeck merino, under armour – cold gear).

Podsumowanie

Robiąc zakupy warto zastanowić się, na co wydajemy pieniądze. Często zamiast nabywać gadżety – warto zainwestować np. w dopracowanie diety lub wyższej klasy odzież termoaktywną. Nie należy zapominać, że dobrej klasy sprzęt treningowy może kosztować wiele tysięcy złotych, a koszt diety wyczynowego sportowca również może przyprawić o zawrót głowy.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.