Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co robisz, żeby się wolniej starzeć?

Obecnie dużo mówi się o starzeniu oraz wszelkich możliwych sposobach, by spowolnić ten proces. Eksperci od “anty-aging” są zgodni, że obniżenie wieku biologicznego o około 10 lat można uzyskać wprowadzając do swojego życia bardzo proste zmiany. Choć większość tych rad nie będzie dla was zaskoczeniem, to jednak warto się zastanowić, na ile – na dzień dzisiejszy – my, miłośnicy sportowych sylwetek oraz zdrowego trybu życia – się do nich stosujemy. Bo jak to często bywa… teoria teorią, a życie życiem.

Chcesz pozostać w formie i długo cieszyć się zdrowym i młodzieńczym wyglądem – oto kilka wskazówek:

Nie pal papierosów

Palenie niesie za sobą szereg strasznych konsekwencji zdrowotnych, o tym nie trzeba nikogo z was przekonywać. Dodatkowo sprawia, że – zwłaszcza twarz – wygląda o wiele starzej,  niż wskazywałaby na to metryka. Szara, przesuszona skóra, przedwczesne powstawanie tzw. „zmarszczek palacza”, czyli tych umiejscowionych wokół ust, a do tego problemy z zębami. Osoby palące mają większe tendencje do osadzania się kamienia nazębnego, parodontozy oraz przebarwień („dzięki” substancjom smolistym), które są niezmiernie trudne do usunięcia.

Chroń skórę przed słońcem

Błędem byłoby całkowite zrezygnowanie z wystawiania ciała na słońce, gdyż w taki sposób pozbawilibyśmy się doskonałego „źródła” witaminy D (jest ona syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych).

Jednak nadmierne nasłonecznianie nie wpłynie korzystnie na skórę. Zmarszczki, przesuszenia, przedwczesne „plamy starcze/wątrobowe”, czyli zmiany pigmentacyjne, a także bardzo duże ryzyko poparzeń i negatywny  wpływ na znamiona – to nas czeka, jeżeli odpowiednio nie zadbamy o skórę. Obecnie na rynku znajdziemy szereg preparatów mających zapewnić ochronę przeciwsłoneczną zabezpieczającą przed promieniowaniem UVA i UVB - warto z nich korzystać.

Ćwicz regularnie

Myślę, że ten punkt wszyscy czytelnicy portalu potrening.pl na pewno odhaczą jako „robię to!” :-)

Ale przyjrzyjcie się swoim rówieśnikom, znajomym – jak wielu z nich całkowicie rezygnuje z aktywności fizycznej? Siedzący tryb życia sprawia, że mają mniej masy mięśniowej, nadmiar tłuszczowej, problemy zdrowotne (najczęściej z plecami oraz kolanami), niewielką ilość energii i siły.

Aby pozbyć się tych problemów lub je w dużym stopniu zminimalizować wystarczyłoby wprowadzić regularne wykonywanie ćwiczeń. Basen, gra w piłkę nożna czy siatkówkę, siłownia, zajęcia fitness lub chociażby intensywniejsze spacery – możliwości jest wiele.

Odżywiaj się zdrowo

Zmora naszych czasów, czyli wysoko przetworzone jedzenie, niechęć do konsumowania warzyw i owoców lub też odżywianie się pseudozdrowymi produktami (jogurty owocowe, wyroby „mięsopodobne”, produkty light/zero) sprawiają, że organizm ma niedobory witamin i minerałów, które mają olbrzymi wpływ zdrowie oraz zachowanie młodzieńczego wyglądu.

Wysypiaj się

Praca, szkoła, dzieci, treningi i wszelkie inne obowiązki sprawiają, że często by ich dopełnić, rezygnujemy ze snu. „Wyśpię się po śmierci” – to hasło żartobliwie rzucone niejednokrotnie pada z naszych ust, prawda?

Brak snu sprawia, że jesteśmy bardziej roztargnieni, często podenerwowani, bardziej podatni na gniew. Osłabiona jest również odporność, przez co wzrasta podatność na wszelkiego rodzaju infekcje i choroby.

Dodatkowo worki pod zaczerwienionymi oczami, apatyczny wygląd i całkowity brak energii nie ujmują nam lat.

Odpowiednia ilość snu jest istotna, gdyż gdy śpimy, organizm produkuje hormon wzrostu (HGH). Dzięki niemu zyskamy efektywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej, poprawę w napięciu mięśni, lepszą sprawność seksualną, zdrowszą, bardziej jędrną skóra i mocniejsze kości.

Ile z tych pięciu punktów udaje wam się realizować na co dzień?

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.