Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Piwo jako izotonik?

Australijscy naukowcy kilka dni temu zakomunikowali światu, iż udało im się stworzyć piwo, którego konsumpcja korzystnie wpływa na równowagę wodno-elektrolitową. Pomysł na pierwszy rzut oka wydaje się kuriozalny, trudno raczej będzie zarekomendować taki produkt jako napój uzupełniający płyny w trakcie i po zakończeniu treningu… Po głębszym zastanowieniu sprawa okazuje się być oczywista, chodzi przede wszystkim o zmniejszenie negatywnych skutków towarzyszących często spożyciu alkoholu, takich jak poranny ból głowy i zniżka nastroju, które w dużej mierze związane są z odwodnieniem.

Nietypowy pomysł

Australijscy naukowcy z Instytutu Zdrowia na Uniwersytecie Griffith odkryli, że istnieje prosty sposób na poprawę „prozdrowotnych” walorów piwa. Wystarczy recepturę napoju uzupełnić o solidną dawkę składników mineralnych takich jak dodaje się do napojów izotonicznych przeznaczonych dla osób aktywnych fizycznie i sportowców. W efekcie uzyskujemy piwo o właściwościach nawadniających, obecność dodatkowych składników ma bowiem z nawiązką uzupełniać straty elektrolitów związane między innymi z konsumpcją alkoholu.

Kwestia smaku

Dodanie elektrolitów do piwa tak naprawdę nie było największym wyzwaniem jakie stało przed autorami pomysłu. Najwięcej problemów stwarzało oczywiście uzyskanie pożądanych walorów smakowych, ale jak przekonuje uczestnik projektu – profesor Ben Desbrow, problem ten udało się w końcu rozwiązać. Finalny produkt nie tylko dostarczać będzie solidnej dawki ważnych pierwiastków, ale także zaspokoić ma wymagania nawet wymagających smakoszy złocistego trunku.

Interesujące badania

Autorzy pomysłu i receptury nowego typu piwa postanowili sprawdzić jego właściwości nawadniające w dość ciekawym badaniu. W tym celu poproszono grupę zdrowych wolontariuszy o wzięcie udziału w specjalnie zaprojektowanym treningu, których następnie poczęstowano kilkoma rodzajami piwa, przy czym oprócz popularnych produktów rynkowych podano również nowoopracowaną wersję tego napoju. Jak łatwo się domyślić, badanie pokazało, że elektrolitowy browar najlepiej uzupełniał płyny i poziom elektrolitów.

Podsumowanie

Czy elektrolitowe piwo zawita również do naszego kraju? Można sądzić, że prędzej czy później tak właśnie się stanie, o ile faktycznie ów napój posiada w istocie przypisywane mu walory i jest przy tym smaczny. W prasie pojawiły się już spekulacje, że być może ukażą się także inne trunki o nietuzinkowych właściwościach. Cóż, jeśli uda się komuś wymyślić nawadniającą wódkę, po której „nie ma kaca”, to na jej sprzedaży pod naszą szerokością geograficzną z pewnością zarobi fortunę, a poziom nawodnienia wielu Polaków ulegnie znaczącej poprawie…

Źródła: www.smh.com.au

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.