WOW! PROMOCJA BLACK FRIDAY -50%! -50% na wszystkie plany dieta i trening z kodem "BLACKFRIDAY" Skorzystaj z promocji

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Arjuna - właściwości kardioochronne

Arjuna - właściwości kardioochronne
Wśród ogromu związków stosowanych powszechnie w Ajurwedzie, sporo z nich wyróżnia się w dość znaczny sposób swoimi właściwościami prozdrowotnymi, które pośrednio również mogą mieć wpływ na wyniki uzyskiwane przez nas w różnego rodzaju dyscyplinach sportowych. Jednym z nich jest kora z drzewa migdałecznika (Terminalia arjuna), powszechnie znana pod nazwą arjuna. Poza rejonami Azji jest dość mało popularna. Jednak wraz z innymi związkami, jak ashwagandha czy różeniec górski z czasem bez wątpienia zyska na popularności.

Charakterystyka

Kora z drzewa arjuny od tysięcy lat stosowana jest w medycynie Indyjskiej. Ze względu na swoje właściwości, nazywana jest "strażnikiem serca". Drzewo powszechnie rośnie w rejonach Indii, Sri Lanki i Birmy.

Skład arjuny zawiera różnego rodzaju związki, do których zaliczyć należy:

  • koenzym Q10
  • triterpeny (arjunetozydy, I, II, III, IV, arjunina, arjunetyna)
  • saponiny
  • antyutleniacze (flawonoidy, ajrunolon, leteilina)
  • kwas galusowy
  • fitosterol
  • oligomeryczna proantocyjanidyna
  • składniki mineralne (wapń, magnez, cynk, miedź) 

Właściwości

Arjuna posiada bardzo ciekawe właściwości obniżające ciśnienie krwi oraz częstoskurcz serca. Zwiększa siłę skurczu serca, poprawiając jego wydolność. Powszechnie stosowana jest w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi i związanego z tym osłabienia serca. W związku z tym suplementacja nią sprawdza się nie tylko u osób chorych. Właściwość tę wykorzystać można w sportach wytrzymałościowych i siłowo-wytrzymałościowych. Poprawa sprawności pracy serca przekłada się na zwiększenie wytrzymałości i kondycji. Na przykład w sportach walki, crossfit czy w innym tym typie aktywności, gdzie istotna jest wzmożona praca układu sercowo-naczyniowego, a nawet nieznaczna poprawa kondycji jest w stanie zadecydować o zwycięstwie.

Z analiz eksperymentalnych i klinicznych badań wynika, że arjuna ma działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, hipolipidemiczne i przeciwmiażdżycowe. Wszystko to dzięki obecności w jej składzie triterpenów, glikozydów, β-sitosterol i flawonoidów.

W badaniu kohortowym, przeprowadzonym w 2012 roku przez naukowców z All India Institute of Medical Sciences, 108 pacjentów z dyslipidemią otrzymywało 5 g mielonej kory arjuna, przez okres 3 tygodni. Badanie zostało zakończone przez 87 pacjentów. Zaobserwowano znaczne zmniejszenie poziomu całkowitego cholesterolu, lipoprotein LDL, trójglicerydów, białka c-reaktywnego i poziomu glukozy we krwi. Wskaźnik lipoprotein HDL uległ podniesieniu. Obserwacja stanu wątroby i nerek nie wykazała negatywnych zmian w badaniu: ALT, AST, ALP, bilirubiny, mocznika, β-2-mikroglobuliny i markera NGAL. Uznano arjunę za bezpieczną i skuteczną w leczeniu dyslipidemii.

Badacze z University College of Medical Sciences sprawdzili wpływ suplementacji arjuną na pacjentów z zastoinową niewydolnością serca, zawałem mięśnia sercowego i kardiomiopatią niedokrwienną. Pacjentów podzielono na grupy. W grupie A zastosowano suplementację arjuną w ilości 500 mg przez okres 3 miesięcy. Stwierdzono znaczną poprawę frakcji wyrzutowej i masy lewej komory serca w badaniu echokardiografii. Długotrwałe badanie nie wykazało żadnych niekorzystnych zmian w parametrach wątroby, nerek oraz hematologicznych.

Podsumowanie 

Właściwości poprawiające pracę serca bez wątpienia mogą przełożyć się na wyniki w sporcie. Jednak do tego konieczna jest większa ilość badań. Bez wątpienia kora arjuna ma w sobie potencjał, który można umiejętnie wykorzystać w celu poprawy wydolności organizmu, przy braku negatywnych skutków suplementacji.