Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Ból głowy po treningu

Ból głowy po treningu
Według badań bóle głowy, związane z wysiłkiem fizycznym, dotyczą około 2% wszystkich zgłaszanych do lekarzy bólów głowy. Teoretycznie niewiele. Jednak dolegliwości te mogą skutecznie zniechęcić do aktywności nawet najbardziej zmotywowane osoby.

Czym mogą być spowodowane bóle głowy i jak im przeciwdziałać?

Wysiłek sprzyja ujawnianiu pierwotnych bólów głowy takich jak migrena czy napięciowy ból głowy. Ból głowy może być jednak ściśle związany jedynie z aktywnością fizyczną. Mówimy wówczas o powysiłkowym/wysiłkowym bólu głowy.

Uważa się, że główną rolę w generowaniu wysiłkowego bólu głowy odgrywają zmiany ciśnienia wewnątrzczaszkowego, występujące w trakcie wysiłku.

W przypadku powysiłkowych bólów głowy, ból pojawia się od 5 minut do 48 godzin po rozpoczęciu wysiłku fizycznego. Narasta stopniowo i ma charakter pulsacyjny.

Najczęściej spotyka się go po bieganiu, tenisie ziemnym, pływaniu, podnoszeniu ciężarów i kajakarstwie. Bóle głowy po wysiłku występują częściej po ćwiczeniu przy gorącej, dusznej i wilgotnej pogodzie, szczególnie bez uprzedniej rozgrzewki.

Nie ustalono pochodzenia bólów pierwotnych, ale badacze przypuszczają, iż mają one związek z poszerzeniem naczyń krwionośnych w mózgu podczas wysiłku, co zwiększa ciśnienie wewnątrz czaszki.

Jeżeli ból jest ostry, pojawia się nagle i trwa dłużej niż 48h, towarzyszą mu objawy neurologiczne, takie jak podwójne widzenia, sztywność karku, obecne są również nudności i wymioty, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Objawy takie dotyczą najczęściej wtórnych bólów głowy, które mogą być symptomem choroby.

Dużo częściej jednak, bóle związane są ze zmianami ciśnienia wewnątrzczaszkowego.

Bóle często występują po ciężkich seriach wielostawowych ćwiczeń na nogi takich jak przysiady, wypychania nóg na suwnicy, martwe ciągi, czy też intensywnym bieganiu lub wykonywaniu kompleksów sztangowych na czas.

Czynniki pływające na wystąpienie bólu głowy po treningu

Możemy wymienić pewne czynniki, które wpływają na zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia powysiłkowego bólu głowy. Wymienić możemy tutaj:

Odwodnienie

Bardzo często zapominamy o uzupełnianiu płynów w ciągu dnia. W rezultacie dochodzi do odwodnienia, krew staje się gęsta, wolniej krąży w naszych żyłach, jednym z pierwszych objawów odwonienia są bóle głowy. Należy pamiętać, by nawadniać się zarówno przed treningiem, w trakcie jego trwania oraz po nim.

Spadki cukru

Intensywne treningi generują duże zużycie energii przez nasz organizm. Jeśli nasza dieta nie dostarcza odpowiedniej ilości paliwa, może go zabraknąć w czasie ćwiczeń. Spadki cukru we krwi mogą powodować bóle głowy, osłabienie i mdłości.

Zazwyczaj węglowodany powinny znaleźć się w posiłku przed i po treningowym. Jeśli stosujemy metodę ładowania węglowodanami (carb back loading), zadbajmy o ich dostateczną ilość w posiłku wieczornym.

Zła technika

Ważne jest by w trakcie wykonywania ćwiczeń zachować właściwą postawę ciała, nie dopuszczać do nienaturalnych wygięć kręgosłupa. Zbyt mocne zadzieranie głowy lub jej odchylanie wpływa na obciążenie kręgów szyjnych oraz okolicznych mięśni. Napięcia w odcinku szyjnym kręgosłupa mogą powodować powstawanie bólów głowy.

Wstrzymywanie oddechu

Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego oddechu podczas wykonywania ćwiczeń. Niekiedy zdarza się, że nieświadomie wstrzymujemy oddech, np. podczas wykonywania takich ćwiczeń jak plank.

Powinniśmy oddychać swobodnie, w fazie negatywnej nabieramy powietrza, w fazie pozytywnej, a więc w trakcie pracy, wydychamy powietrze.

Ćwiczenia z dużym obciążeniem wymagają, czy też wręcz wymuszają, chwilowe wstrzymanie oddechu. Dzięki temu między innymi chronimy lepiej swój kręgosłup.

Takie chwilowe wstrzymywanie oddechu może jednak wpływać na powstawanie bólów głowy u osób, które mają do nich predyspozycje.

Najlepszym pomysłem jest wówczas zmniejszenie ciężaru na rzecz większej ilości powtórzeń.

Zmęczenie/brak snu/stres

Wszystkie trzy czynniki mogą wpływać na osłabienie organizmu, spięcie mięśni, poddenerwowanie, w konsekwencji możemy odczuwać ból głowy w trakcie wysiłku.

Intensywność

Szczególnie w przypadku osób początkujących problematyczna może być zbyt duża intensywność ćwiczeń. U niewytrenowanych osób nawet przy średnio intensywnym wysiłku tętno wzrasta szybciej i bardziej niż u osób wytrenowanych. Mierz więc siły na zamiary. Trening powinien być dopasowany do twojej aktualnej kondycji. Dbaj o to, by wzrastała i z czasem zwiększaj intensywność wysiłku.

W przypadku powtarzających i utrzymujących się bólów głowy warto kontrolować ciśnienie tętnicze oraz skorzystać z porady lekarskiej.

Jeśli ból głowy występuje zwłaszcza po aktywności na świeżym powietrzy warto skontrolować również stan zatok. Może być bowiem związany z ich stanem zapalnym.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.