Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Szklanka wody lekiem na ból głowy

Jedną z najczęstszych dolegliwości bólowych doświadczanych przez każdego z nas, przynajmniej raz na jakiś czas, są bóle głowy. Mają one różną postać, rożne nasilenie i rozmaite przyczyny, zazwyczaj jednak pierwszą rzeczą jaką robimy w takiej sytuacji jest zażycie przeciwbólowej tabletki. Okazuje się jednak, że nieraz nie ma konieczności przyjmowania leków by uporać się z dokuczliwym problemem, skutecznym rozwiązaniem okazać może się… …szklanka wody!

Holenderscy naukowcy z University of Maastricht przekonują, że skutecznym i bezpiecznym sposobem profilaktyki i leczenia bólu głowy jest regularne picie wody. Ta dość intrygujące teza poparta jest wynikiem randomizowanego eksperymentu z udziałem 102 ochotników cierpiących na regularne migreny. Wszyscy uczestnicy zostali poinstruowani na temat strategii promujących zmniejszenie negatywnych skutków stresu i technik korzystnie wpływających na jakość snu, a część (52 osoby – grupa interwencyjna) dodatkowo poproszona została o to, by zwiększyć spożycie wody o dodatkowe 1,5 litra na dobę.

Wyniki eksperymentu wykazały, że praktyka polegająca na zwiększeniu spożycia wody przyniosła pozytywne skutki, co znalazło wyraźne odzwierciedlenie w „swoistym dla migreny kwestionariuszu oceny jakości życia” (MSQOL – Migraine Specific Quaility of Life). Woda okazała się znakomitym lekiem przeciwbólowym, obniżającym częstotliwość napadów bólowych oraz zmniejszającym ich nasilenie. Autorzy badania uznali, że ich obserwacje jasno wskazują, iż osobom doświadczających bólów głowy należy w pierwszej kolejności polecić zwiększenie konsumpcji wody o dodatkowe 5 – 6 szklanek w ciągu doby.

Wygląda więc na to, że albo znaczna część osób borykających się z regularnymi napadami bólu głowy jest permanentnie odwodniona, a przeciwbólowe działanie wody wynika z tego, że dzięki jej spożyciu organizm zostaje prawidłowo nawodniony, albo też woda z posiada jakieś „magiczne” właściwości lecznicze. Czy tak czy siak bez wątpienia jednak wodę warto pić, wyprzedzając nawet uczucie pragnienia, zwłaszcza że – jak mawia stare przysłowie - od przybytku głowa nie boli.

Źródła: • Spigt M, Weerkamp N, Troost J, et all. A randomized trial on the effects of regular water intake in patients with recurrent headaches. Fam Pract. 2012 Aug;29(4):370-5.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.