Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Cel w życiu sprzyja długowieczności

Niektórzy ludzie żyją jedynie dniem dzisiejszym nie myśląc o przyszłości. Nie mają sprecyzowanych marzeń, żadnego wyznaczonego celu, do którego chcą dążyć. Żyją tym co przyniesie im dzień. Śpią, jedzą, chodzą do pracy. Oglądają telewizję.

Tymczasem naukowcy odkryli, że osoby mające w życiu cel żyją dłużej od osób, które go nie mają. Wyznaczanie przed sobą celów wpływa na nasze codzienne czynności, sposób w jaki funkcjonujemy, dbałość o zdrowie, spędzanie wolnego czasu oraz aktywność fizyczną. Wszystko to przekłada się na poprawę stanu zdrowia oraz przedłużenie życia.

Nie ma znaczenia czy cel jest duży, czy mały. Może nim być założenie postawienia domu lub przeczytanie kilku książek. Wydaje się, że posiadanie celu, nawet gdy przeszliśmy już na emeryturę sprawia, że jesteśmy bardziej aktywni nie tylko fizycznie, ale i intelektualnie. Badania przeprowadził zespól naukowców z USA i Kanady. Kilkanaście lat temu naukowcy zbadali kondycję fizyczną i psychiczną ponad 7 tys osób w wielu 25-70 lat. Badane osoby odpowiadały również na pytania związane z posiadaniem w życiu celu.

Osoby badane miały stwierdzić, czy zgadzają się z takimi stwierdzeniami jak: "Niektórzy ludzie nie mają w życiu żadnego określonego celu, ale ja do nich nie należę", "Żyję z dnia na dzień i nie myślę o przyszłości" albo "Czasami mam poczucie, że zrobiłem wszystko, co miałem już w życiu do zrobienia".

Po 14 latach naukowcy ponownie przebadali te same osoby. Dziewięć procent z nich już nie żyło i były to osoby, które w badaniu deklarowały mniejszy poziom posiadania celu w życiu.

Jak się okazało osoby, dla których posiadanie celów w życiu było ważne, żyły dłużej niż ich rówieśnicy skupieni wyłącznie na teraźniejszości lub przeszłości.

Zależność tę obserwowano w mniejszym lub większym stopniu we wszystkich grupach wiekowych. Może to oznaczać, że posiadanie w życiu celu wpływa na poprawę naszego stanu zdrowia i jakości życia, co przekłada się na dłuższe życie.

Zamiast więc kolejny dzień gnać do pracy a po pracy do domu, gdzie musisz zrobić obiad, a potem udać się na kanapę, zastanów się co chcesz w życiu osiągnąć, do czego dążysz. Czy masz jakieś pasje, realizujesz się i jesteś z siebie zadowolony?

Zamiast patrzeć na życie innych, oceniać je i krytykować lub zazdrościć, znajdź cel w swoim życiu i zacznij go realizować. Będziesz nie tylko bardziej spełniony i szczęśliwy, ale też prawdopodobnie będziesz żyć dłużej.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.