Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co jeść i pić, by przetrwać przeziębienie i odetkać zatkany nos?

Co jeść i pić, by przetrwać przeziębienie i odetkać zatkany nos?
Ponad 200 różnych wirusów może powodować przeziębienie. Przeziębienia nie są przyjemne i mogą utrudniać normalne funkcjonowanie przez kilka dni. Pomimo postępu medycyny nadal nie ma lekarstwa na przeziębienie.

Jak zapewne wiesz - to, co jesz, może sprawić, że poczujesz się lepiej lub gorzej. Dlatego następnym razem, gdy czujesz się przeziębiony, spróbuj złagodzić objawy sięgając po naturalne, sprawdzone produkty.

Rosół

Badania pokazują, że talerz ciepłego rosołu może złagodzić niektóre objawy przeziębienia. Wiele objawów, których doświadczamy podczas przeziębienia, jest spowodowanych reakcją zapalną organizmu, a rosół ma właściwości  łagodzące zapalenie.

Gorąca herbata

Badanie opublikowane w czasopiśmie Rhinology wykazało, że osoby przeziębione, które piły gorącą herbatę, zgłaszały znaczną poprawę przy oddychaniu w związku z zatkanym nosem. Badania zgłaszali  również poprawę w zakresie wydzieliny z nosa, kichania, kaszlu, bólu gardła i zmęczenia.

Badania pokazują, że biała herbata ma działanie przeciwwirusowe. Ponadto ma mniej kofeiny niż czarna lub zielona herbata oraz ma lekko orzeźwiający smak, który może podnieść Cię na duchu.

Czosnek

Według  badań ekstrakt z czosnku może skrócić przebieg przeziębienia i złagodzić niektóre jego objawy. Korzyści te mogą wynikać ze zdolności czosnku do wzmacniania funkcji komórek odpornościowych, które zwalczają wirusy.

Papryka chili

Pikantne jedzenie może nie brzmieć zachęcająco, gdy jesteśmy chorzy, jednak dodanie do posiłku odrobiny chili pomaga otworzyć zatkane kanały nosowe.

Według jednego z badań ekstrakt z kapsaicyny (substancja czynna w papryczkach chili) może również złagodzić suchy kaszel.

Imbir

Delikatnie pikantny imbir może  pomóc odetkać kanały nosowe, ale ta przyprawa przeciwzapalna ma również inne zalety. Liczne badania pokazują, że imbir zaburza zdolność wirusów do wiązania się z tkankami i wydaje się zwalczać wirus syncytialny zwany ludzkim wirusem układu oddechowego - jedną z przyczyn przeziębienia.

Nie zapomnij o nawodnieniu

Nawodnienie jest niezbędne, jeśli jesteś przeziębiony - zwłaszcza jeśli masz gorączkę. Ponadto dobre nawodnienie pomaga rozrzedzić śluz, dzięki czemu łatwiej oddychasz.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.