Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Czy słodzone napoje mogą powodować agresję wśród nastolatków?

Czy słodzone napoje mogą powodować agresję wśród nastolatków?
Rodzice często odradzają swoim dzieciom picie gazowanych i słodkich napojów. Powodem jest chęć ograniczenia cukru i substancji chemicznych na rzecz czegoś bardziej wartościowego. I słusznie. Istnieje natomiast kolejny powód, dla którego warto się zastanowić, czy częstować dzieci i nastolatki tego typu napojami.

Nowe badanie

Według nowych badań przeprowadzonych na University of Alabama w Birmingham, napoje gazowane mogą sprawić, że nastolatki będą bardziej agresywne. Niektórzy nastolatkowie potrafią przyjąć ponad 10% swoich dziennych kalorii z napojów gazowanych.

Niby 10% to nie jest dużo, ale trzeba myśleć przyszłościowo. Taki zwyczaj może się przyczynić do otyłości i stanu przedcukrzycowego w późniejszych latach.

Oprócz problemów z wagą, naukowcy zauważyli rosnący trend problemów emocjonalnych u nastolatków, który jest ewidentnie związany z piciem napojów gazowanych. To nie jest żadne nowe odkrycie. Już wcześniejsze badania wiązały częste picie napojów gazowanych z agresją, nadpobudliwością, depresją i zachowaniami samobójczymi.

W omawianym badaniu naukowcy obserwowali grupę 5000 nastolatków przez siedem lat, począwszy od piątej klasy. 

Naukowcy zauważyli, że grupa w wieku od 11 do 13 lat piła więcej napojów gazowanych niż grupa 16-latków. W każdej grupie wiekowej obserwowano wzrost agresywnych zachowań.

Co więcej, picie dużej ilości napojów gazowanych w wieku 13 lat faktycznie zwiększało agresję u tych samych dzieci w późniejszych latach. Związek między napojami gazowanymi a agresją u dzieci był silniejszy, niż inne czynniki, takie jak płeć, rozwód rodziców czy inne stresujące sytuacje.

Nic więc dziwnego, że zaleca się ograniczanie nastolatkom gazowanych napojów. Dzięki temu są zdrowsze wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Podsumowanie

Słodkie napoje gazowane nie mają renomy, głównie ze względu na wysoką zawartość cukru i brak wartościowych substancji odżywczych. Czasami nie zdążymy się zorientować, a już w naszej diecie pojawia się kilkaset całkowicie zbędnych kalorii. Napoje te nie są jedynie zagrożeniem dla sylwetki. Jak się okazuje, mogą mieć one wpływ na stan emocjonalny, a jeszcze większy na zachowanie naszych dzieci. Nadmiar takich napojów może skutkować większą podatnością na agresywne czy depresyjne zachowania. Warto zatem czasami sprawdzić, co piją nasze dzieci i przekonać je do zmiany nawyków.

W artykule mówimy o: Zdrowie