Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego należy zasypiać i spać bez telefonu?

Dlaczego należy zasypiać i spać bez telefonu?
Ostatnio nie sypiasz najlepiej? Winę zrzucasz na pogodę, na stres, na pracę… Ale czy pomyślałeś, że możesz być "przebodźcowany" nadmiarem informacji, którymi zaśmiecasz swój umysł przed pójściem spać? Każdej nocy kładziesz się spać z telefonem, piszesz SMS-y, sprawdzasz maile i tysiące innych treści.

Scrollujesz kilka minut, może nawet kilka godzin, aż w końcu zasypiasz. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaki ma to wpływ na Twoje codzienne funkcjonowanie?

Pewnie słyszałeś, że niebieskie światło telefonu jest niedobre dla oczu i umysłu (zwłaszcza przed spaniem) i pewnie jak większość osób nic sobie z tego nie robisz. Liczne badania wykazały, że korzystanie z telefonu przed snem jest szkodliwe dla ogólnego stanu zdrowia.

Niebieskie światło jest szkodliwe dla oczu

Niebieskie światło z telefonu ogranicza produkcję melatoniny, która kontroluje jakość snu. To sprawia, że zasypianie i budzenie się następnego dnia jest jeszcze trudniejsze. Dodatkowo nadmierna ekspozycja na intensywne niebieskie światło może powodować uszkodzenie siatkówki i pogorszenie wzroku.

Zaburza sen

Wyciszenie przed pójściem spać jest kluczowe w codziennej regeneracji. Kiedy przed spaniem korzystasz z telefonu, narażasz się na pobudzenie spowodowane przeczytaną lub widzianą treścią pochodzącą z telefonu. Nawet jeśli nie jest to denerwująca treść, angażowanie umysłu przed snem skłania mózg do myślenia, że musi pozostać przytomny, a to może zaburzać jakość snu.

Ogranicza funkcjonowanie w ciągu dnia

Scrollując przed spaniem zabierasz sobie cenny czas na regenerację i sen. Sprawia to, że rano masz mniejszą ochotę wyjść z łóżka. Oprócz tego, że sięganie po telefon przed snem może obniżyć wydajność na następny dzień, może również prowadzić do niedoboru snu i pociągnąć za sobą wiele konsekwencji zdrowotnych.

Jak wyrobić w sobie nawyk spania bez telefonu?

Sen jest bardzo ważną częścią naszego dnia, a wypoczęte ciało i umysł pozwalają nam być bardziej produktywnymi i sprawnymi na co dzień. 

Jeśli chcesz zafundować sobie spokojny, regenerujący sen, powinieneś zacząć się wyciszać i przygotowywać do spania, i co najmniej na godzinę przed pójściem do łóżka odstawić elektronikę. Zaopatrz się w budzik, a wieczorem zostaw telefon w drugim pokoju, poza zasięgiem wzroku. Pora przed snem powinna być przeznaczona na wyciszanie. Kąpiel, medytacja, spokojna muzyka, książka lub pisanie dziennika pozwolą Ci wyłączyć się po całym dniu i świetnie przygotują do regenerującego snu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.