Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Hałas ma ogromny wpływ na jakość pracy

Hałas ma ogromny wpływ na jakość pracy
W pracy jesteś zmęczony i masz problemy z koncentracją? Siedzisz przed komputerem i nie możesz się skupić? Przyczyn może być wiele, jednak badania pokazują, że często wystarczy ograniczyć hałas.

W pracy jesteś zmęczony i masz problemy z koncentracją? Siedzisz przed komputerem i nie możesz się skupić? Przyczyn może być wiele, jednak badania pokazują, że często wystarczy ograniczyć hałas!

Wiadomo, każdy z nas ma inną profesję: jedni pracują w biurze, drudzy w redakcji, inni w salonie fryzjerskim, a jeszcze inni w warsztacie samochodowym. Bez względu na to, jaki zawód wykonujesz, hałas może mieć ogromny wpływ na jakość twojej pracy.

Z pozoru niewinny szmer

Ponieważ jestem dziennikarką, zdarza się, że oprócz godzin spędzonych w redakcji, piszę w domu albo w kawiarni. Mogłoby się wydawać, że we własnym pokoju najtrudniej jest się zmobilizować do pracy, jednak ja widzę, że idzie mi to najlepiej. Nic mnie nie rozprasza, a zadania wykonuję dużo szybciej, niż w gwarnej redakcji. Koleżanka, która jest architektem wnętrz, mówi to samo:

- Często nanoszę ostatnie poprawki nad projektem w kawiarniach albo w domu. Zauważyłam, że na własnym biurku pracuje mi się najlepiej. Praca idzie dużo szybciej i sprawniej, a kiedy jest już po wszystkim, nie jestem tak zmęczona, jak po dniu spędzonym w pracowni - mówi 29-letnia Agata.

Okazuje się, że to wszystko ma sens. Myślisz, że tylko gadatliwa koleżanka, która siedzi obok, jest w stanie sprawić, że wyjdziesz z pracy zmęczony? Nic podobnego. Badania pokazują, że klikanie w klawiaturę, rozmowy przez telefon, które słyszysz zza ściany i wszelkiego rodzaju hałas znacznie obniżają jakość naszej pracy. Nie możemy się skupić, a po całym dniu wypełnionym z pozoru niewinnymi szmerami, wychodzimy dużo bardziej zmęczeni, niż miałoby to miejsce, gdybyśmy pracowali w ciszy.

Miejsce pracy ma ogromne znaczenie

W momencie, gdy jesteśmy skupieni na wykonywaniu jednej czynności, a dookoła dochodzą do nas rozmaite dźwięki, robi się nieciekawie. Musimy dużo bardziej dbać o to, by skupić się na zadaniu, a w efekcie, po jego wykonaniu, jesteśmy dużo bardziej zmęczeni. Dlatego praca w biurach zorganizowanych a la „open space” rzeczywiście jest łatwiej o kontakt pomiędzy pracownikami, ale może się to odbić na jakości pracy.

Problem ten dotyczy nie tylko osób pracujących w biurze. Tomasz, który jest mechanikiem samochodowym, też nie lubi, gdy dookoła niego zbyt dużo się dzieje.

- Kiedy naprawiam silnik czy wykonuję inną czynność, muszę się całkowicie skupić. Tutaj liczy się każda, nawet najdrobniejsza śrubka. Zauważyłem, że dużo lepiej mi się pracuje, kiedy w warsztacie nie ma nikogo poza pracownikami. Zdarza się, że przyjeżdżają stali klienci, którzy wpadają w celach towarzyskich. Rozmawiają ze sobą, czasem staną nade mną i rozmawiają z kimś przez telefon. Nie mogę się wtedy skupić i boję się, że popełnię błąd - wyjaśnia Tomasz.

Dlatego, jeśli każdego dnia wychodzisz z pracy zmęczony, zastanów się, czy możesz jakoś przeorganizować swoje „biurko” w taki sposób, by jak najmniej rzeczy cię rozpraszało.

Artykuł pochodzi z serwisu: fitness.sport.pl

W artykule mówimy o: Zdrowie