Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak w naturalny sposób obniżyć poziom kortyzolu?

Nadmierna aktywność kortyzolu jest zjawiskiem wyjątkowo niepożądanym, jego konsekwencje obejmują bowiem szereg niekorzystnych konsekwencji, wśród których oprócz wzrostu ciśnienia tętniczego i zwiększonej podatności na infekcje wymienić można również nasilony katabolizm białek mięśniowych i problem ze spalaniem tłuszczu zapasowego. Innymi słowy zbyt wysoki poziom kortyzolu wybitnie utrudniać może rozwój sportowej formy i pracę nad estetyk sylwetki. W związku z tym kwestią niezmiernie istotną jest „zapanowanie” nad wydzielaniem tego hormonu w taki sposób, by nie stał się on przeszkodą w drodze do osiągnię cia zamierzonego celu.

Sen i kortyzol

Tak naprawdę „walka z kortyzolem” nie tylko, że nie musi wiązać się ze specjalnym wysiłkiem, mobilizacją czy zwiększonymi nakładami finansowymi, ale wręcz może być bardzo przyjemna. Okazuje się bowiem, że antykortyzolowe właściwości ma sen. Jeśli śpimy zbyt krótko jesteśmy bardziej podatni na niekorzystny wpływ czynników stresowych, a nasz organizm jest bardziej skłonny do wydzielania solidnych dawek kortyzolu. Skutkiem tego jest nasilony katabolizm, zwiększona insulinooporności i upośledzenie procesu spalania tłuszczu zapasowego. Jak pokazują badania wystarczy spać około ośmiu godzin na dobę, by skutecznie zmniejszyć sekrecję hormonu stresu.

Kortyzol a dieta

Sposób odżywiania wyraźnie wpływać może na aktywność kortyzolu. Przykładowo, długotrwałe stosowanie niskokalorycznych diet nasila produkcje tego katabolicznego hormonu, przez co wprowadzane zabiegi odchudzające stają się po prostu nieefektywne. Dodatkowo wzrostowi poziomu kortyzolu sprzyjają niedobory pokarmowe, zwłaszcza - kwasów omega 3, magnezu, witamin C i D. Jak się okazuje również niezbyt pozytywny wpływ na poziom kortyzolu może mieć przesadnie wysoka podaż protein, odbywająca się kosztem energetycznych składników pokarmowych.

Trening

Wysiłek fizyczny sam w sobie stanowi rodzaj stresu dla naszego organizmu. Właściwie dopasowana do możliwości organizmu aktywność fizyczna nie musi się jednak wiązać z nasiloną odpowiedzią ze strony kortyzolu. Problem pojawia się wtedy, kiedy treningi są zbyt intensywne, zbyt długie, zbyt częste. Szczególnie negatywny wpływ może wywierać przesadzanie z ilością aerobów podczas kuracji odchudzających. Brak proporcji pomiędzy obciążeniem treningowym a zdolnością organizmu do regeneracji szybko prowadzić może do pojawienia się przetrenowania.

Suplementy

Wiele wskazuje na to, że niektóre związki zawarte w suplementach diety mogą obniżać poziom hormonu stresu. Wymienić tutaj należy fosfatydyloserynę, kwasy omega 3, wysokie dawki witaminy C, a także aminokwasy rozgałęzione BCAA. Również niektóre ekstrakty roślinne mogą być w tej kwestii pomocne. Pamiętać jednak należy, że podobnie jak istnienie wiele suplementów diety, które pomóc mogą obniżyć poziom kortyzolu, tak istnieją też takie które mogą działać odwrotnie. Tutaj szczególną ostrożność warto zachować względem kofeiny i innych substancji stymulujących. Do wzrostu sekrecji kortyzolu doprowadza także długotrwałe przyjmowanie ekstraktów z żeń-szenia.

Podsumowanie

Nad aktywnością hormonu stresu można w pewnym stopniu zapanować, co przy podjęciu odpowiednich kroków bez wątpienia odbije się korzystnie na kondycji psychofizycznej i sylwetce. Chcesz obniżyć poziom kortyzolu? Śpij minimum osiem godzin na dobę, racjonalnie się odżywiaj i trenuj z głową, a w razie potrzeby zastosuj dodatkową suplementację.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.