Propagatorzy intuicyjnego jedzenia uważają, że liczby na wadze zbyt długo miały nad nami władzę. Jako społeczeństwo mamy obsesję na punkcie dążenia do szczupłej sylwetki za wszelką cenę. Wiele osób ogranicza jedzenie, stosuje nadmierną aktywność fizyczną w nadziei na osiągnięcie nierealistycznych ideałów piękna obowiązujących w mediach. Według zwolenników tego trendu podejście takie prowadzi do niezdrowej relacji z dietą, nieprawidłowych nawyków żywieniowych, złego obrazu ciała i obniżonej jakości życia.
Jak wykorzystać intuicyjne jedzenie, aby poprawić relację z samym sobą?
Zastanawiasz się zapewne, czym jest jedzenie intuicyjne. Jak sama nazwa wskazuje, jest to sposób odżywiania bazujący na Twoich własnych odczuciach. Twoje ciało jest bardzo mądre i doskonale wie, czego potrzebuje. Daje Ci przeróżne sygnały o tym, że jesz za dużo, za mało, że brakuje pewnych składników odżywczych albo że dane produkty Ci nie służą, bo powodują różne dolegliwości. Jak się przestawić na jedzenie intuicyjne?
Odrzuć dotychczasowe podejście do diety
Przewlekła dieta może być wyczerpująca fizycznie i psychicznie. Ponadto często prowadzi to do wahań wagi, tendencji do objadania się i obniżonej samooceny. Natomiast jedzenie intuicyjne uczy nas odpuszczania zewnętrznych zasad żywieniowych i mentalności dietetycznej. Musimy nauczyć się ufać naszej wewnętrznej mądrości, jeśli chodzi o jedzenie.
Kiedy zbyt rygorystycznie podchodzisz do zasad dotyczących kalorii i jedzenia, jest to wyczerpujące psychicznie. To jak próba wstrzymania oddechu – możesz być w stanie to zrobić na chwilę, ale w końcu Twoje ciało się buntuje. A kiedy się buntuje, masz dużo większy apetyt i tracisz nad sobą kontrolę. Co więcej, jeśli złamiesz zasady diety, możesz czuć, że poniosłeś porażkę, więc znacznie obniża się Twój nastrój.
Intuicyjne jedzenie uczy Cię pozytywnego nastawienia do jedzenia, szanowania uczucia głodu, ale także jak odżywiać swoje ciało zbilansowaną, pożywną żywnością i respektować sygnały sytości. Nacisk tego podejścia przesuwa się z kontroli wagi na samorozwój oparty na zaufaniu, zdrowej relacji z jedzeniem i swoim ciałem.
Wiele osób twierdzi, że intuicyjne jedzenie sprawia, że czują się psychicznie lżej. Zrzucają z siebie ciężar kontroli każdego kęsa i myślenia o zasadach. Ponownie mogą się cieszyć jedzeniem, jeść na luzie, ale oczywiście w zrównoważony sposób, rejestrując swoje prawdziwe potrzeby. Dzięki temu podejściu wzrasta także poczucie własnej wartości, ponieważ zaczynasz sobie ufać. A z biegiem czas stabilizuje się także masa ciała na naturalnym poziomie — naprawdę możesz poczuć wolność!
Szanuj swój głód
Zamiast ignorować sygnały głodu, jedzenie intuicyjne zachęca nas do zwracania na nie uwagi i odpowiedniego reagowania. Odżywianie organizmu, gdy jesteś głodny, może zapobiec późniejszemu przejadaniu się. Musimy dać sobie bezwarunkowe pozwolenie na jedzenie. Nie obżeranie się, ale jedzenie. Spokojne, opanowane, ale i wolne od rygorystycznych zasad.
Dlaczego to tak ważne?
Niezależnie od tego, jak silną masz wolę, to jeśli zbyt długo będziesz ignorować sygnały swojego głodu, w końcu rzucisz się na jedzenie i zjesz znacznie więcej, niż potrzebujesz. Co więcej, w tych emocjach i desperacji będziesz dokonywać kiepskich wyborów. Jedzenie intuicyjne uczy dostrajania się do sygnałów wysyłanych przez organizm. Zatem jeśli poczujesz burczenie w brzuchu, to zjedz coś pożywnego i smacznego, zanim mały głód zmieni się w paniczne poszukiwanie „czegokolwiek byle dużo”.
Zawarcie pokoju ze wszystkimi produktami spożywczymi
A co jeśli masz ochotę na coś słodkiego? Intuicyjne jedzenie nie zakazuje spożywania żadnych pokarmów. Jest znaczna różnica, jeśli zjesz ciasteczko, na które masz ochotę, niż odmawianie sobie go przez trzy dni, aż w końcu emocje sięgną zenitu i zjesz trzy paczki ciastek, prawda? Żadne jedzenie nie jest z natury „dobre” ani „złe”. Jeśli kategoryzujesz żywność jako taką, może to prowadzić do intensywnego pragnienia, poczucia niedostatku, objadania się i poczucia winy. Intuicyjne jedzenie promuje mądrość ciała, pozwalającą określić, które pokarmy sprawiają, że Twoje ciało czuje się najlepiej. Kluczem jest umiar we wszystkich produktach spożywczych.
Jedzenie intuicyjne uczy, że żadne jedzenie nie jest samo w sobie dobre ani złe – wszystko zależy od tego, jak do niego podejdziesz. Kawałek ciasta to nie to samo pod względem odżywczym co sałatka, ale jedno i drugie ma swoje miejsce w danej sytuacji. Kiedy dajesz sobie bezwarunkowe pozwolenie na zjedzenie odrobiny dowolnego jedzenia, którego naprawdę pragniesz, bez przywiązywania do tego osądu, wówczas odrzucasz całą tę otoczkę negatywnych emocji.
Umiar staje się naturalny, gdy dostroisz się do sygnałów mądrości i pełni swojego ciała. Nigdy więcej deprywacji prowadzącej do objadania się. Po prostu słuchaj i honoruj to, czego naprawdę potrzebuje Twoje ciało. Intuicyjnie.
Ćwiczenie dobrego samopoczucia
Ruch nie powinien być środkiem manipulacji wagą. Ćwiczenia powinny raczej sprzyjać ogólnemu zdrowiu i sprawiać przyjemność. Kiedy angażujemy się w zajęcia fizyczne, które naprawdę sprawiają nam przyjemność, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziemy je praktykować. Celem staje się wspieranie Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia, a nie ocenianie siebie na podstawie spalonych kalorii lub utraconych kilogramów.
Podsumowanie
Materiał ten pokazuje, jak temat intuicyjnego jedzenia widzą jego zwolennicy i propagatorzy. W naszej ocenie taki sposób odżywiania przeznaczony jest dla osób doświadczonych, mających praktykę w zakresie diet. Osoby, które zaczynają walkę o nową sylwetkę i mają sporo do zrzucenia, mogą wpaść w ślepą uliczkę i kompletnie stracić kontrolę nad swoją wagą w imię tejże intuicji.