Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kwas alfa-liponowy - regulacja cukru we krwi

Kwas alfa-liponowy i jego właściwości znane i wykorzystywane są od dawna. Jest on substancją witaminopodobną, należącą do katecholamin. Z początku myślano, że jest on witaminą. Jednak z czasem okazało się, że może on być syntetyzowany w organizmie człowieka i zwierząt. Postaram się przybliżyć jakie ciekawe właściwości on posiada i kiedy warto go zastosować w postaci suplementu.

Charakterystyka

Kwas alfa-liponowy jest organicznym związkiem chemicznym z grupy kwasów karboksylowych. Jest on ośmiowęglowym, nasyconym kwasem tłuszczowym. W produktach żywnościowych występuje między innymi w:

  • brokułach
  • szpinaku
  • wątróbce
  • drożdżach.

Glutation i chelatacja metali ciężkich

Kwas ten posiada bardzo ciekawą właściwość chelatacji metali. W przypadku metali ciężkich pozwala to na usunięcie dostarczanych metali ciężkich z zewnątrz. Z kolei, jeżeli chodzi o te niezbędne dla naszego organizmu, tworzy z nimi związki pozwalające na lepsze ich wykorzystanie. Proces chelatacji, czyli połączenia aminokwasu z metalem zachodzi dzięki obecności w składzie kwasu alfa-liponowego glutationu i specyficznych enzymów. Usuwanie nadmiaru metali ciężkich z organizmu pozwala uniknąć nam wielu niekorzystnych dolegliwości i chorób związanych z ich kumulowaniem w organach.

Zdolność R-ALA do zwiększonej syntezy glutationu niesie za sobą szereg pozytywnych następstw. Jedną z nich jest wspomaganie organizmu w znacznej regeneracji wątroby. W badaniach na temat działania ochronnego glutationu na wątrobę wykazano, iż daje on możliwość regeneracji tego narządu, nawet w przypadku zatruć grzybami muchomora. Wśród 75 badanych osób, aż 67 wróciło do pełnego zdrowia w funkcjonowaniu wątroby.

Gospodarka insulinowa

R-ALA ma właściwości regulowania gospodarki insulinowej organizmu. Z tego też względu idealnie sprawdza się jako suplement okołotreningowy lub w przypadku osób z insulinoopornością. Zwiększenie wrażliwości na insulinę i pomoc w transporcie cukru do komórek przyczynia się do lepszego wykorzystania cukru i obniżenia jego poziomu we krwi.

W badaniu z 2009 roku przeprowadzonym przez Uniwersytet „Popular Autónoma del Estado de Puebla” i trwającym rok wzięło udział 45 pacjentów chorych na cukrzycę. Każdy z pacjentów miał problemy z objawami bólu, drętwienia i problemami skórnymi. Badania wykazały, iż stosowanie 600 mg kwasu alfa-liponowego w znacznym stopniu wpłynęło na poprawę wrażliwości insulinowej oraz transport cukru do krwi.

Kwas R-ALA przede wszystkim działa pozytywnie w czasie leczenia neuropatii cukrzycowej, przyczyniając się do zmniejszenia jej skutków w postaci drętwienia, bólu mięśni, problemów skórnych czy mrowienia kończyn.

Procesy starzenia się

Kwas alfa-liponowy jest silnym antyoksydantem, dzięki czemu zwalcza wolne rodniki w naszym ciele. Dzięki tej właściwości jest w stanie w pewnym stopniu spowolnić procesy starzenia się organizmu. W przeprowadzonych badaniach udowodniono, że R-ALA wspomaga pracę układu nerwowego, spowalniając degradację komórek mózgowych. Co ciekawe, potwierdzono to nawet u chorych na Alzheimera.

Podsumowanie

R-ALA w związku ze swoimi właściwościami jest dodatkiem nie tylko dla osób borykających się z problemami cukrzycowymi, czy wątrobowymi, ale również dla osób aktywnych fizycznie, których celem jest kształtowanie sylwetki. Zastosowanie jego sprawdza się dobrze w okolicy treningu siłowego.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.