Czy samo białko odchudza?
Białko to jeden z kluczowych makroskładników, który odgrywa istotną rolę w procesie odchudzania. W ostatnich...
Nie ulega żadnej wątpliwości, że stosowanie kortykosteroidów (glikokortykoidów) takich jak prednizon przyczynia się do zwiększenia masy ciała, co w dużej mierze związane jest z nasilonym zatrzymywaniem wody. Niestety stosowanie dużych dawek glikokortykoidów (np. w przypadku astmy czy niektórych chorobach zapalnych jelit) powoduje także przyrost tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicy pasa, karku i twarzy. Przyjmując tego typu leki należy mieć ten aspekt na uwadze i pamiętać, że katowanie się głodówkami nie jest skutecznym środkiem zaradczym.
Stosowanie niektórych leków przeciwdepresyjnych może w przypadku pewnej części stosujących wiązać się z przyrostem masy ciała, z czego niestety dość często pacjenci nie zdają sobie sprawy. Najczęściej zdarza się to w przypadku terapii środkami z grupy trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych (TLPD), takich jak amitryptylina czy imipramina. W badaniach naukowych zaobserwowano, że około ¼ przyjmujących je osób notuje wyraźny przyrost masy ciała (sięgający 5%). Zdecydowanie bardziej bezpieczne w tym względzie są inhibitory selektywnego wychwytu serotoniny (SSRI), tutaj przyrost masy ciała pojawia się stosunkowo rzadko i raczej jedynie podczas długotrwałego przyjmowania.
Wprowadzenie terapii insuliną w przypadku osób z cukrzycą II typu zazwyczaj wiąże się z wyraźnym przyrostem masy ciała, sięgającym już w pierwszym roku leczenia około 5kg. Co ciekawe, szczególnie łatwo dodatkowe kilogramy przybywają osobom młodym, w przypadku osób starszych efekt ten jest mniej wyraźny. Należy pamiętać że insulina jest hormonem anabolicznym i sprzyja przyrostowi masy ciała, dlatego niezmiernie istotne jest wprowadzenie odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej. W ramach farmakoterapii dobre efekty też przynosi włączenie leku metforminy, która zmniejsza ryzyko przyrostu masy ciała w następstwie insulinoterapii.
Chociaż farmaceutyki nowszej generacji zazwyczaj nie powodują takiego efektu, to w przypadku starszych leków obniżających podwyższone ciśnienie tętnicze krwi nierzadko jest notowany przyrost masy ciała. Przykładem może tutaj być altenolol, który u pewnej grupy pacjentów powoduje ospałość i niechęć do podejmowania wysiłku, co sprzyjać może nadwadze i otyłości.
Jeśli zażywasz leki i obserwujesz u siebie towarzyszący im przyrost masy ciała porozmawiaj ze swoim lekarzem o zmianie środków na inne lub o modyfikacji dawek. Pamiętaj też, że negatywny wpływ wielu leków na sylwetkę można ograniczać lub nawet niwelować poprzez zmianę nawyków żywieniowych i zwiększenie fizycznej aktywności. W razie wątpliwości i pytań – skonsultuj się z dietetykiem.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.
Białko to jeden z kluczowych makroskładników, który odgrywa istotną rolę w procesie odchudzania. W ostatnich...
Płatki owsiane to jeden z najpopularniejszych produktów śniadaniowych, jednak nie każdy może lub chce...
Guma guar to produkt, który zyskał ogromną popularność wśród osób dbających o zdrowie i sylwetkę. Ten...