Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Leki, które powodują, że tyjesz

Leki, które powodują, że tyjesz
Chociaż zwykło się uważać, że nadwaga i otyłość są prostą konsekwencją nadmiernej podaży energii, to w rzeczywistości problem jest o wiele bardziej złożony. Nieraz zdarza się, że nie tylko niewłaściwy sposób odżywiania i zbyt niska aktywność fizyczna powodują problemy z nadmierną masą ciała, ale także przyczyniają się do tego przyjmowane farmaceutyki. Które z nich stanowią największe zagrożenie dla szczupłej sylwetki?

 

Kortykosteroidy

Nie ulega żadnej wątpliwości, że stosowanie kortykosteroidów (glikokortykoidów) takich jak prednizon przyczynia się do zwiększenia masy ciała, co w dużej mierze związane jest z nasilonym zatrzymywaniem wody. Niestety stosowanie dużych dawek glikokortykoidów (np. w przypadku astmy czy niektórych chorobach zapalnych jelit) powoduje także przyrost tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicy pasa, karku i twarzy. Przyjmując tego typu leki należy mieć ten aspekt na uwadze i pamiętać, że katowanie się głodówkami nie jest skutecznym środkiem zaradczym.

Leki przeciwdepresyjne

Stosowanie niektórych leków przeciwdepresyjnych może w przypadku pewnej części stosujących wiązać się z przyrostem masy ciała, z czego niestety dość często pacjenci nie zdają sobie sprawy. Najczęściej zdarza się to w przypadku terapii środkami z grupy trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych (TLPD), takich jak amitryptylina czy imipramina. W badaniach naukowych zaobserwowano, że około ¼ przyjmujących je osób notuje wyraźny przyrost masy ciała (sięgający 5%). Zdecydowanie bardziej bezpieczne w tym względzie są inhibitory selektywnego wychwytu serotoniny (SSRI), tutaj przyrost masy ciała pojawia się stosunkowo rzadko i raczej jedynie podczas długotrwałego przyjmowania.

Insulina

Wprowadzenie terapii insuliną w przypadku osób z cukrzycą II typu zazwyczaj wiąże się z wyraźnym przyrostem masy ciała, sięgającym już w pierwszym roku leczenia około 5kg. Co ciekawe, szczególnie łatwo dodatkowe kilogramy przybywają osobom młodym, w przypadku osób starszych efekt ten jest mniej wyraźny. Należy pamiętać że insulina jest hormonem anabolicznym i sprzyja przyrostowi masy ciała, dlatego niezmiernie istotne jest wprowadzenie odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej. W ramach farmakoterapii dobre efekty też przynosi włączenie leku metforminy, która zmniejsza ryzyko przyrostu masy ciała w następstwie insulinoterapii.

Leki hipotensyjne

Chociaż farmaceutyki nowszej generacji zazwyczaj nie powodują takiego efektu, to w przypadku starszych leków obniżających podwyższone ciśnienie tętnicze krwi nierzadko jest notowany przyrost masy ciała. Przykładem może tutaj być altenolol, który u pewnej grupy pacjentów powoduje ospałość i niechęć do podejmowania wysiłku, co sprzyjać może nadwadze i otyłości.

Podsumowanie

Jeśli zażywasz leki i obserwujesz u siebie towarzyszący im przyrost masy ciała porozmawiaj ze swoim lekarzem o zmianie środków na inne lub o modyfikacji dawek. Pamiętaj też, że negatywny wpływ wielu leków na sylwetkę można ograniczać lub nawet niwelować poprzez zmianę nawyków żywieniowych i zwiększenie fizycznej aktywności. W razie wątpliwości i pytań – skonsultuj się z dietetykiem.

 

 

 

W artykule mówimy o: Zdrowie Odchudzanie