Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Ludzie pracujący w domu prowadzą mniej zdrowy styl życia

Ludzie pracujący w domu prowadzą mniej zdrowy styl życia
Chociaż praca w domu i unikanie niepotrzebnych wyjść ma ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa i chronić nasze zdrowie, wydaje się jednocześnie, że może niekorzystnie wpływać na stan naszego zdrowia. Nowe badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazuje, w jaki sposób osoby pracujące z domu prowadzą mniej zdrowy styl życia.

Ankieta przeprowadzona wśród 500 pracowników pokazuje, że osoby pracujące w domu piją więcej alkoholu, jedzą mniej zdrowego jedzenia i mniej śpią. Badanie ujawnia również znaczny wzrost dolegliwości związanych z bólem kości, mięśni, więzadeł, ścięgien i nerwów.

Negatywne skutki pracy z domu

Wyniki przeprowadzonej ankiety sugerują, że praca z domu nie sprzyja trzymaniu zdrowej diety i regularnym ćwiczeniom. Około 33 procent respondentów przyznało, że pije więcej alkoholu niż wcześniej i je mniej zdrowych posiłków.

Jednocześnie 60 procent ankietowanych przyznało, że ćwiczyło mniej niż dotychczas. Wśród respondentów nastąpił znaczny wzrost dolegliwości bólowych związanych z układem mięśniowo-szkieletowym. Ponad połowa ankietowanych zgłosiła, że odczuwa nowe bóle od momentu rozpoczęcia pracy w domu.

Większość dolegliwości bólowych wydaje się mieć związek z kręgosłupem i plecami: 55% respondentów skarżyło się na więcej bólów kręgosłupa. Tymczasem 58 procent skarżyło się również na bóle szyi, a 56 procent na bóle barków. Biorąc pod uwagę dużą ilość godzin spędzanych w pozycji siedzącej, zgłaszane przez ankietowanych objawy nie dziwią.

60 procent ankietowanych przyznało się również do odczuwania nasilonych objawów zmęczenia. Może to wynikać ze słabszej jakości snu, który wiąże się z odczuwanym stresem i zamartwianiem się aktualną sytuacją.

Cierpi również zdrowie psychiczne

W ankiecie zapytano również o zdrowie psychiczne respondentów. 

Istotnym problemem była równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, która została mocno zachwiana. Jedna trzecia ankietowany czuła się odizolowani z powodu kwarantanny.

Dwadzieścia jeden procent ankietowanych obawiało się, czy nadal będą w stanie utrzymać pracę podczas kryzysu. Gospodarka na całym świecie bardzo ucierpiała, obawy związane z bezrobociem, są więc zrozumiałe.

Prawie połowa respondentów, 48 procent, była zaniepokojona zdrowiem członków swojej rodziny.

Ustal własną rutynę

Wyniki badania wydają się wskazywać, że osoby pracujące z domu podczas obecnego kryzysu stoją przed poważnymi wyzwaniami. W tej trudnej sytuacji musimy zdawać sobie sprawę, że sen, odżywianie i aktywność fizyczna, są w tym momencie szczególnie ważne. Warto zadbać o ustalenie swojej własnej rutyny, wyznaczenie godzin przeznaczonych na pracę, określonych godzin posiłków i codziennej rutyny związanej z ćwiczeniami. Pamiętajmy, by dbać o sen i nie przesiadywać do późnych godzin nocnych przed komputerem czy telewizorem. Warto również ograniczyć ciągłe sprawdzanie wiadomości. Ustal własną rutynę i trzymaj się jej. Ona pomoże znaleźć Ci balans w tym trudnym czasie i pomoże Ci utrzymać zdrowy styl życia, a co za tym idzie lepsze samopoczucie.

Jeśli masz problem z zaplanowaniem aktywności i ułożeniem diety, skorzystaj z pomocy trenerów i dietetyków serwisu PoTreningu.pl.