Wyłącz dodatki blokujące reklamy, żeby zaakceptować ustawienia ciasteczek.

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Niektóre owoce i warzywa chronią przed udarem mózgu

Niektóre owoce i warzywa chronią przed udarem mózgu
Owoce i warzywa to źródło wielu cennych dla zdrowia związków. Powszechnie wiadomo, że są nieodłącznym elementem zdrowej diety. Rzadko podaje się precyzyjne ustalenia obrazujące wpływ określonych zabiegów żywieniowych, polegających na spożywaniu konkretnej ilości określonego rodzaju warzyw i owoców, na ryzyko wystąpienia konsekwencji zdrowotnych. W tym artykule podejdę do tego zagadnienia z trochę innej strony.

Grupa holenderskich naukowców z Uniwersytetu Wageningen (Oude Griep i wsp.) zbadała związek pomiędzy spożyciem owoców i warzyw określonego koloru ( w grupie 20069 osób dorosłych, ze średnią wieku 41 lat) a częstotliwością występowania udarów mózgu. Specjalnie przygotowane ankiety zawierały łącznie 178 pozycji dotyczących udziału w jadłospisie poszczególnych produktów spożywczych.

Co istotne owoce i warzywa podzielone zostały na kolorystyczne kategorie, gdzie za „zielone” uznawane były ciemne warzywa liściaste, kapusty i sałaty; „żółte i pomarańczowe” - głównie owoce cytrusowe; „czerwone i fioletowe”  -głównie warzywa o czerwonym zabarwieniu; „białe” – większość stanowiły jabłka i gruszki, a także kalafior, czy cykoria.

Okazało się, że jedynie spożycie „białej” kategorii owoców i warzyw zmniejsza wyraźnie ryzyko wystąpienia udarów mózgu. Osoby, które spożywały spore ilości w/w miały o 52% mniejsze ryzyko udaru niż osoby o niewielkich ich spożyciu. W zasadzie każde 25 gram dziennie „białych” warzyw i i owoców obniżało ryzyko wystąpienia udaru mózgu o 9%.

Stare angielskie przysłowie mówi: An apple a day keeps the doctor away, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza: „jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie”. W świetle powyżej przytoczonych danych mądrość w nim zawarta wydaje się zadziwiająco aktualna.

Colors of Fruit and Vegetables and 10-Year Incidence of Stroke. Oude Griep LMVerschuren WMKromhout DOcké MCGeleijnse JM.

Mamy aplikację!

Hej! Z przyjemnością zapraszamy Cię do pobrania naszej nowej aplikacji, która pomoże Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Przygotowaliśmy ją z myślą o Tobie, by ułatwić Ci trzymanie się diety i planu treningowego.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat aplikacji oraz ją pobrać? Zrobisz to poprzez Google Play: