Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Olej MCT - dlaczego warto dodać go do swojej diety?

Wiele osób wzdryga się na samą myśl o konsumpcji tłuszczów. Nie można ich za to obwiniać, gdyż od lat mówi się, że różne rodzaje tłuszczów są niekorzystne dla naszego zdrowia i sylwetki. Tak, jak część źródeł mówi, że na redukcji najlepsza jest dieta niskowęglowodanowa, tak druga część wyznaje zasadę niskiego poziomu tłuszczu w diecie.

Prawda jednak jest taka, że jeśli zadbamy o odpowiednie źródło i jakość naszego pożywienia, to żaden makroskładnik nie będzie nam straszny.

W ostatnich latach popularności nabrał olej kokosowy, jako niemal podstawowy składnik większości zdrowych diet. Zapewnia on wiele korzyści zdrowotnych, sprawiając, że organizm działa na pełnych obrotach. W skład oleju kokosowego wchodzi także olej MCT i jest go całkiem sporo, bo aż ok. 60%. Jest on wyjątkowy ze względu na bardzo długie uwalnianie energii, wspomagając pracę organizmu i utrzymanie prawidłowej masy ciała - na dłużej starcza nam energii i uczucia najedzenia.

Dlaczego olej MCT jest tak korzystny dla zdrowia?

Kwasy tłuszczowe można podzielić na trzy kategorie - w zależności od długości cząsteczkowej atomów węgla połączonych z atomami wodoru - krótkołańcuchowe, średniołańcuchowe oraz długołańcuchowe. Kwasy tłuszczowe o średniej długości są łatwiej trawione przez nasz układ trawienny niż długołańcuchowe. Po spożyciu są natychmiast wysyłane do wątroby, tworzy się proces termogeniczny, przyspieszający metabolizm. Wynika z tego, że kwasy tłuszczowe średniołańcuchowe są bardzo dobrym źródłem bezpośredniej energii.

MCT wpływa na zmniejszenie apetytu oraz stabilny poziom cukru we krwi, dzięki czemu jest on sprzymierzeńcem utrzymywania prawidłowej masy ciała. Dodatkowo, jak zostało wspomniane, jest źródłem energii, pozwalając nam na większą aktywność w ciągu dnia, a więc większe spalanie. MCT można dodać do porannej kawy - na rozbudzenie, lub w ciągu dnia, kiedy potrzeba nam zastrzyku energii.

Źródło energii nie jest nam potrzebne jedynie do podejmowania aktywność fizyczną. Nasz mózg również jej potrzebuje do utrzymania skupienia, jasnego myślenia czy choćby utrzymania dobrego samopoczucia. Cukier daje energię na chwilę, z kolei kwasy tłuszczowe utrzymują ją na dłużej, dzięki czemu organizm jest bardziej wydolny.

Olej MCT może także wpłynąć na nasze zdrowie - skutecznie walczy z wirusami, drobnoustrojami i bakteriami (pozytywnie wpływa na układ trawienny z racji tego, że 70% układu odpornościowego znajduje się w żołądku). MCT oczyszcza układ trawienny, wspomaga funkcje metaboliczne, a także zwalcza stany zapalne.

Wiele badań wykazało, że olej MCT pomaga w leczeniu nadciśnienia, cukrzycy, a także wspiera organizmy osób, które usunęły pęcherzyk żółciowy.

Podsumowanie

Jak widać, stosowanie oleju MCT przynosi wiele korzyści zarówno sylwetkowych, jak i zdrowotnych. Warto dodać go do swojej codziennej suplementacji. Nie należy jednak zapominać, żeby wliczyć go w bilans kaloryczny, gdyż w małej ilości dostarcza sporo energii.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.