Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Owoce czy czekolada, co bardziej poprawi nastrój?

Owoce czy czekolada,  co bardziej poprawi nastrój?
Wydawać by się mogło, że nic tak nie poprawia humoru, jak czekolada. Jednak psycholodzy z Uniwersytetu Cardiff w Anglii doszli do zupełnie innych wniosków. Okazuje się, że chipsy i czekolada pogarszają nastrój studentów w odróżnieniu od owoców!

Badanie

Psycholodzy podzielili 100 studentów na trzy grupy. Wszystkie trzy grupy miały za zadanie jeść przekąskę w godzinach popołudniowych przez okres 10 dni:

  • grupa I spożywała czekoladę (zaznaczyć trzeba, że był to wyrób typowo cukierniczy, a nie czekolada gorzka bogata m.in. w polifenole),
  • grupa II jadła chipsy,
  • grupa III jadła banana, mandarynkę lub jabłko.

Naukowcy wykorzystali do badania kwestionariusz oceniający stres emocjonalny i zmęczenie. Badani wskazać musieli również poziom zmęczenia. Ocenie podlegał również poziom lęku i częstotliwość stanów depresyjnych.

Wyniki

Studenci, którzy w ramach przekąski jedli chipsy i czekoladę wykazywali większe cechy przygnębienia, byli bardziej zmęczeni i bardziej zestresowani w miarę postępu eksperymentu.

Studenci spożywający owoce nie wykazywali podobnych cech. Byli mniej zaniepokojeni i fizycznie czuli się lepiej, a ich funkcje poznawcze również uległy poprawie.

Wnioski

Spożywanie owoców poprawia nastrój psychiczny w odróżnieniu od chipsów i czekolady.