Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Śliwki – dlaczego nie powinno ich zabraknąć w Twojej diecie?

Śliwki – dlaczego nie powinno ich zabraknąć w Twojej diecie?
Chociaż kojarzą się głownie z babcinymi powidłami czy z domowym sposobem zwalczającym uporczywym zaparcia, to tak naprawdę posiadają szereg interesujących właściwości, ze względu na które warto umieścić je w codziennym jadłospisie – zwłaszcza, że aktualna pora roku to czas, którym owoce te możemy jeść niemalże prosto z drzewa.
  • Trochę historii

Pochodzenie śliwek nie jest do końca jasne, wiadomo jednak, że już starożytni Rzymianie znali około 300 różnych odmian tych owoców – dla porównania współcześnie występuje ich około 3000, różniących się wielkością, smakiem, barwą i zawartością składników odżywczych.

  • Wartość odżywcza śliwek

Śliwki w  ponad 80% składają się z wody, a 100 g tych owoców dostarcza – w zależności od odmiany i stopnia dojrzałości, około 50 kcal i zawiera około 11g węglowodanów ogółem. Są to zatem owoce niskokaloryczne – w przeciwieństwie do wariantu suszonego (100g suszonych śliwek to około 300 kcal). Świeże śliwki stanowią także źródło potasu, magnezu, miedzi, boru, niewielkich ilości magnezu i cynku, a także witaminy C, E i beta karotenu. Owoce te są znane przede wszystkim jako doskonałe źródło błonnika, który pomaga wyregulować funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Śliwki swoją zdolność regulowania procesów związanych z defekacją, zawdzięczają również zawartości sorbitolu, który należy do naturalnie występujących alkoholi wielowodorotlenowych. Sorbitol  stanowi środek stymulujący ruchy okrężnicy, dzięki czemu zapobiega powstawaniu zaparć.

  • Śliwki – cenne źródło polifenoli

Istotne znaczenia dla zdrowotnych walorów śliwek ma także wysoka zawartość związków fenolowych, takich jak: kwas hydroksycynamonowy, antocyjany, flawonoidy;  posiadających bardzo silne właściwości antyoksydacyjne. Jak pokazują badania naukowe, szczególnie zasobne w polifenole są śliwki o ciemniejszym miąższu. Wyższą zawartością prozdrowotnych substancji charakteryzują się owoce bardziej dojrzałe – co interesujące związki te rozmieszczone są zarówno w skórce jak i miąższu, z tym że całkowita aktywność antyoksydacyjna skórki jest dwudziestokrotnie większa.

  • Śliwki a nadciśnienie

Badania  naukowe potwierdzają, iż w uwzględnienie śliwek w codziennej diecie osób cierpiących na nadciśnienie może przynieść bardzo zadowalające rezultaty. U pacjentów, którzy spożywali jedną porcję tych owoców przez 8 tygodni, odnotowano istotny spadek ciśnienia krwi, w stosunku do osób z grupy kontrolnej. Co ciekawe, zarejestrowano również wzrost frakcji HDL (dobrego cholesterolu) oraz spadek LDL (złego cholesterolu) we krwi.  Zatem jeżeli posiadasz dolegliwości związane z nadciśnieniem, tym bardziej powinieneś sięgnąć po śliwki.

  • Śliwki a kości

Wielu naukowców podkreśla także niezwykle korzystny wpływ śliwek (zwłaszcza suszonych) na stan tkanki kostnej. Okazuje się, iż uwzględniając śliwki w menu, możemy znacznie zminimalizować ryzyko wystąpienia osteoporozy i utraty masy kostnej związanej z wiekiem. Przypuszcza się, że dzięki temu że śliwki są źródłem pierwiastków śladowych, takich jak bor i miedź, odgrywają bardzo ważną rolę w profilaktyce osteoporozy i osteopenii. Szczególnie kobiety w okresie pomenopauzalnym narażone są na niekorzystne zmiany w obrębie układu kostnego, dlatego ich jadłospis powinien uwzględnić świeże lub suszone śliwki.

  • Podsumowanie

Owoce sezonowe to bardzo ważny element zdrowej diety, który korzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Spożywając śliwki dostarczamy cennych składników odżywczych i substancji bioaktywnych, które posiadają istotne znaczenie dla zdrowia. Chociaż suszone śliwki dostępne są przez cały rok, to świeże występują tylko przez kilka - kilkanaście tygodni. Korzystajmy więc z dobrodziejstw natury, pamiętając jednak o zdrowym rozsądku – śliwki, jak już wiesz, nie bez powodu nazywane są naturalnym środkiem przeczyszczającym ich nadmiar w diecie może okazać się więc trochę uciążliwy... 

Źródła: • Usenik V , Stampar F , Kastelec D , Phytochemicals in fruits of two Prunusdomestica L. plum cultivars during ripening, J Sci Food Agric. 2012 Jul 17. • Ahmed T , Sadia H , Batool S , Janjua , Shuja F, Use of prunes as a control of hypertension, Journal of Ayub Medical College, Abbottabad : JAMC [2010, 22(1):28-31

W artykule mówimy o: Zdrowie Uroda Dietetyka i zdrowe odżywianie Odchudzanie