Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Jedz grejpfruty i chudnij

Jedz grejpfruty i chudnij
Grejpfrut to dość niepozorny owoc o charakterystycznym , gorzkawym smaku. Jeśli chodzi o preferencje kulinarne Polaków, to przegrywa on w przedbiegach z mandarynkami czy pomarańczami, które cieszą się zdecydowanie większym wzięciem. Owoc ten jednak wykazuje dość specyficzne właściwości, które mogą zainteresować osoby odchudzające się i pracujące nad kompozycją ciała.

Grejpfrut jest źródłem bioaktywnych związków z grupy flawonoidów, między innymi narynginy i narirutyny, które wpływać mogą na wiele parametrów metabolicznych. Grupa naukowców (Fujioka K , Greenway F , Sheard J , Y Ying ) z Zakładu Endokrynologii Katedry Żywienia i Badań Metabolicznych Kliniki Scripps, przebadała wpływ przyjmowania ekstraktu z grejpfruta, soku grejpfrutowego jak i spożywania świeżego owocu na tempo utraty tkanki tłuszczowej. Próbę wykonano na dziewięćdziesięciu jeden otyłych pacjentach. Podzielono ich na 4 grupy. Pierwsza grupa otrzymywała trzy razy dziennie sok jabłkowy (207ml) i kapsułkę placebo, druga także sok jabłkowy (207ml) ale z dodatkiem ekstraktu z grejpfruta w postaci kapsułki, trzecia otrzymywała sok grejpfrutowy (237ml) i kapsułkę placebo, a czwarta pół świeżego owocu. Po dwunastu tygodniach okazało się, że najmniej, bo jedynie średnio 0,3kg masy ciała straciła grupa otrzymująca sok jabłkowy i placebo, najwięcej natomiast – bo aż 1,6kg – pacjenci spożywający świeży owoc. Osoby otrzymujące sok grejpfrutowy straciły przeciętnie ok. 1,5kg, a osób otrzymujące ekstrakt i sok jabłkowy 1,1kg.

Jak więc widać na powyższym przykładzie spożywanie świeżych owoców grejpfruta lub też picie soku z tego owocu może wyraźnie przyspieszać tempo utraty tkanki tłuszczowej, mało tego świeży owoc i sok wydają się rozwiązaniem lepszym niż spożywanie suplementów zawierających ekstrakty. Myślę, że wnioski te powinny skłonić do uwzględnienia grejpfrutów w diecie odchudzającej, a także uświadomić że suplement zawierający ekstrakt z jakiegoś owocu może nie być wstanie w pełni zastąpić swojego pierwowzoru.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę