Grejpfrut jest źródłem bioaktywnych związków z grupy flawonoidów, między innymi narynginy i narirutyny, które wpływać mogą na wiele parametrów metabolicznych. Grupa naukowców (Fujioka K , Greenway F , Sheard J , Y Ying) z Zakładu Endokrynologii Katedry Żywienia i Badań Metabolicznych Kliniki Scripps, przebadała wpływ przyjmowania ekstraktu z grejpfruta, soku grejpfrutowego, jak i spożywania świeżego owocu na tempo utraty tkanki tłuszczowej.
Próbę wykonano na dziewięćdziesięciu jeden otyłych pacjentach. Podzielono ich na 4 grupy. Pierwsza grupa otrzymywała trzy razy dziennie sok jabłkowy (207 ml) i kapsułkę placebo, druga także sok jabłkowy (207 ml), ale z dodatkiem ekstraktu z grejpfruta w postaci kapsułki, trzecia otrzymywała sok grejpfrutowy (237 ml) i kapsułkę placebo, a czwarta pół świeżego owocu.
Po dwunastu tygodniach okazało się, że najmniej, bo jedynie średnio 0,3 kg masy ciała straciła grupa otrzymująca sok jabłkowy i placebo, najwięcej natomiast – bo aż 1,6 kg – pacjenci spożywający świeży owoc. Osoby otrzymujące sok grejpfrutowy straciły przeciętnie ok. 1,5 kg, a osób otrzymujące ekstrakt i sok jabłkowy 1,1 kg.
Jak więc widać na powyższym przykładzie spożywanie świeżych owoców grejpfruta lub też picie soku z tego owocu może wyraźnie przyspieszać tempo utraty tkanki tłuszczowej, mało tego świeży owoc i sok wydają się rozwiązaniem lepszym niż spożywanie suplementów zawierających ekstrakty.
Myślę, że wnioski te powinny skłonić do uwzględnienia grejpfrutów w diecie odchudzającej, a także uświadomić, że suplement zawierający ekstrakt z jakiegoś owocu może nie być w stanie w pełni zastąpić swojego pierwowzoru.