Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jedz grejpfruty i chudnij

Grejpfrut to dość niepozorny owoc o charakterystycznym, gorzkawym smaku. Jeśli chodzi o preferencje kulinarne Polaków, to przegrywa on w przedbiegach z mandarynkami czy pomarańczami, które cieszą się zdecydowanie większym wzięciem. Owoc ten jednak wykazuje dość specyficzne właściwości, które mogą zainteresować osoby odchudzające się i pracujące nad kompozycją ciała.

Grejpfrut jest źródłem bioaktywnych związków z grupy flawonoidów, między innymi narynginy i narirutyny, które wpływać mogą na wiele parametrów metabolicznych. Grupa naukowców (Fujioka K , Greenway F , Sheard J , Y Ying) z Zakładu Endokrynologii Katedry Żywienia i Badań Metabolicznych Kliniki Scripps, przebadała wpływ przyjmowania ekstraktu z grejpfruta, soku grejpfrutowego, jak i spożywania świeżego owocu na tempo utraty tkanki tłuszczowej.

Próbę wykonano na dziewięćdziesięciu jeden otyłych pacjentach. Podzielono ich na 4 grupy. Pierwsza grupa otrzymywała trzy razy dziennie sok jabłkowy (207 ml) i kapsułkę placebo, druga także sok jabłkowy (207 ml), ale z dodatkiem ekstraktu z grejpfruta w postaci kapsułki, trzecia otrzymywała sok grejpfrutowy (237 ml) i kapsułkę placebo, a czwarta pół świeżego owocu.

Po dwunastu tygodniach okazało się, że najmniej, bo jedynie średnio 0,3 kg masy ciała straciła grupa otrzymująca sok jabłkowy i placebo, najwięcej natomiast – bo aż 1,6 kg – pacjenci spożywający świeży owoc. Osoby otrzymujące sok grejpfrutowy straciły przeciętnie ok. 1,5 kg, a osób otrzymujące ekstrakt i sok jabłkowy 1,1 kg.

Jak więc widać na powyższym przykładzie spożywanie świeżych owoców grejpfruta lub też picie soku z tego owocu może wyraźnie przyspieszać tempo utraty tkanki tłuszczowej, mało tego świeży owoc i sok wydają się rozwiązaniem lepszym niż spożywanie suplementów zawierających ekstrakty.

Myślę, że wnioski te powinny skłonić do uwzględnienia grejpfrutów w diecie odchudzającej, a także uświadomić, że suplement zawierający ekstrakt z jakiegoś owocu może nie być w stanie w pełni zastąpić swojego pierwowzoru.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.