Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Sterydy VS kobiety: fakty, mity, efekty?

Sterydy VS kobiety: fakty, mity, efekty?
Tajemnicą poliszynela jest fakt, iż doping w sportach wytrzymałościowych i siłowych jest powszechny. Najwięcej mogą zyskać panie. Dlaczego? Bo kobieta odnosi spektakularne i niezwykłe efekty już po znikomych dawkach oxandrolonu, winstrolu czy metanabolu. Ze względu na specyfikę ustroju (znikome wytwarzanie testosteronu, DHT i DHEA u kobiet) – nawet najmniejsza ilość sterydów anaboliczno-androgennych może czynić cuda u pań.

Niestety, drugi koniec kija uderza równie przerażająco – stosowanie silnych androgenów obniża głos, zmienia rysy twarzy, powiększa łechtaczkę oraz deformuje sylwetkę kobiety. A że granicę gdzie efekty anaboliczne są znaczące, a androgenne małe - jest łatwo przekroczyć, niektóre panie dowiadują się, gdy jest już za późno.

Pionierami dopingu u kobiet bez wątpienia byli przedstawiciele ZSRR oraz NRD. W tej ostatniej „demokratycznej” republice kontrolowanej przez ZSRR przez dziesiątki lat kwitł program dopingowy. Nawet obecnie doping wśród pań jest powszechny.

Mógłbym przytoczyć tutaj setki przykładów, niech starczy garstka:

 • Marion Jones – i wpadka ze stosowaniem THG (afera BALCO; mistrzyni świata i mistrzyni olimpijska w biegu na 100 i 200 m); preparatem był designer drug- specjalnie zaprojektowany, niewykrywalny w testach środek o działaniu anabolicznym,
 • Julia Zaripowa – wpadka 30 stycznia 2015 roku [7] z powodu nieprawidłowości paszportu biologicznego (Mistrzyni olimpijska z Londynu (2012) w biegu na 3000 m z przeszkodami); zaburzone wyniki w paszporcie świadczą np. o stosowaniu dopingu, znacznikiem może być poziom hematokrytu, hemoglobiny, poziom testosteronu, estrogenów, hormonu wzrostu itd.
 • Tatiana Czernowa (brązowa medalistka w siedmioboju) - wpadka 30 stycznia 2015 [7] roku – ORAL TURINABOL (pochodna metanabolu); kara? Odebrano jej tytuły i medale zdobyte w ciągu 3 lat,
 • Cristiane „Cris Cyborg” Santos (czołowa światowa zawodniczka damskiego MMA, federacja STRIKEFORCE) – STANAZOLOL (WINSTROL); 16 grudnia 2011 roku po walce z Hiroko Yamanaka wykryto u niej SAA; została ukarana grzywną 2500$ oraz odebrano jej licencję, zawieszono na 12 miesięcy. Dodatkowo odebrano jej tytuł mistrzowski [6,8 ]
 • Carina Damm – zawodniczka MMA; wpadła 15 maja 2008 roku [8]; stosowała NANDROLONE; kara? grzywna 2500$, zawieszenie na rok licencji,

Mistrzynie z NRD - naiwne ofiary czy bezwzględne zawodniczki?

Wiele osób zaangażowanych w proceder dopingu w NRD przedstawia się jako zbrodniarzy (w takim tonie utrzymany jest artykuł „Zabijali we mnie Heidi” Angeliki Kuźniak [2]). A przecież ... zawodniczki z NRD dobrze wiedziały, że poprawa rekordu życiowego (w pchnięciu kulą, rzucie młotem czy pływaniu) w ciągu kilku tygodni nie jest możliwa bez „wspomagania”. Niektóre z pań faszerowano dopingiem dopiero po kilkunastu latach wyczynowego treningu! Oczywiste jest, że musiano zastosować farmakologię (np. oral-turinabol i testosteron). Dlaczego zawodniczki udają niewiniątka, skrzywdzone przez trenerów i lekarzy? Odpowiedź jest prosta – pieniądze! W procesach odszkodowania liczono w grubych tysiącach euro. Tylko śmieszyć mogą zawarte w tekście stwierdzenia o przyroście masy zawodniczki o np. 20 kg. A później dopiero po wielu latach, pracując w domu opieki bohaterka (Ute Krause) zrozumiała, że brała środki dopingujące. Heidi Krieger (zmienił płeć): „W 1983 roku ważyłem już ponad sto kilogramów. Nie miałem piersi, za to zarost. Ale wtedy tłumaczyłem sobie, że to normalne.” [2] Komentarz: tak oczywiście, waga 100 kg i zarost jest najbardziej typowy dla kobiet. Niestety, taki obraz jest nieodłącznie związany z tematyką dopingu. Wisienką na torcie są stwierdzenia, zawarte w tekście, iż testosteron podawany myszom spowodował śmierć od 33 do 52% zwierząt.

Jak wygląda rzeczywistość?

Gdyby sterydy zabijały ludzi, nikt nie podawałby ich ... dzieciom oraz kobietom! I mowa jest o kilkuletnich kuracjach najbardziej toksycznymi środkami z grupy SAA (np. oxymetholone). M.in. w jednym z badań 14 letniej, japońskiej dziewczynce przez 6 lat (sześć lat!) podawano jeden z najbardziej toksycznych sterydów anabolicznych, czyli oxymetholone (w Polsce znany jako anapolon)! [9] Jest to środek, którego „koksiarze” z wieloletnim stażem boją się stosować przez dłużej niż 4-6 tygodni! Lżejsze preparaty np. oxandrolone (anavar) są powszechnie stosowane do leczenia sarkopenii, zespołu Turnera, zaburzeń wzrostu, stanach wyniszczenia (np. wspomaganie kuracji antyretrowirusowej w HIV) czy poparzeniach [3, 4]. Równie często anavar stosują zawodniczki fitness oraz sportów siłowych (trójbój, podnoszenie ciężarów). Zresztą terapia stosowania w poparzeniach mogłaby być szokiem nawet dla ekstremalnych kulturystów, nierzadko podaje się chorym rekombinowany hormon wzrostu, testosteron, insulinę, metforminę oraz propranolol [3]. Ten sam „hormon wzrostu” jest zabroniony, wyklinany – można iść przez niego do więzienia, tymczasem w leczeniu staje się kolejnym cudownym narzędziem, przy pełnym błogosławieństwie od FDA [5]. Zresztą preparaty i terapie stosowane np. do leczenia raka przypominają czasy The Beatles, np. sprawdza się tam działanie THC (marihuana, haszysz); zaś terapii SAA nie powstydziłby się zawodowy strongman.

Jakie przyrosty dają SAA u kobiet?

Oto jeden z setek eksperymentów. Opublikowano go 18 kwietnia 2015 roku: 29 kobietom w podeszłym wieku (74.9±6.8 roku) podawano albo anavar (oxandrolone) 10 mg dziennie albo identyczne placebo. Obie grupy trenowały siłowo. Zmierzono siłę dla wyciskania nogami, wyciskania leżąc, tricepsa, prostowania i zginania kolan. Zmierzono moc dla wyciskania nogami i leżąc (klatka piersiowa). Zastosowano trening siłowy 3 x w tygodniu, przez 12 tygodni.

Wyniki? Po 12 tygodniach treningu i podawania oxandrolonu:

 • Przyrost „suchej masy” (MIĘŚNIE!) średnio o 2.6 kg (0,86 kg miesięcznie),
 • Przyrost masy na ramionach średnio 0,3 kg,
 • Przyrost masy w nogach średnio 0,8 kg,
 • Przyrost masy w tułowiu średnio 1,4 kg
 • Spadek tkanki tłuszczowej w ciele średnio o cały kilogram!
 • Spadek tkanki tłuszczowej na ramionach o 0,2 kg,
 • Spadek tkanki tłuszczowej na nogach o 0,4 kg,
 • Spadek tkanki tłuszczowej w tułowiu średnio o 0,4 kg

Czyli nie dość, że panie zbudowały mięśnie, to jeszcze pozbyły się kilograma tłuszczu! Rewelacyjny wynik. Jak wiemy odpowiedź hormonalna na trening i farmakologię jest dużo słabsza u osób w wieku powyżej 50 lat. Tym bardziej szokujący jest wynik pań, którym dawano „oxę”.

Podsumowanie

Jak widać kwestia stosowania dopingu u kobiet jest niejednoznaczna i niemożliwa do szybkiej oceny. Za dużo można zyskać, by sterydy odeszły do lamusa. Być może w przyszłości wrócę do tematu i omówię przykładowe „cykle” dla kobiet chcących spróbować SAA – choć jest to igranie z ogniem.

Źródła: Med Sci Sports Exerc. 2015 Apr 18. „Oxandrolone Augmentation of Resistance Training in Older Women: A Randomized Trial”. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25899102 2. „Zabijali we mnie Heidi” Angelika Kuźniak. Duży Format Nr 304 (31. XII.2007 – 1. I. 2008) Dodatek do „GW” 3. Burns. 2015 Jun;41(4):649-57. doi: 10.1016/j.burns.2014.10.010. Epub 2014 Nov 16. Effects of pharmacological interventions on muscle protein synthesis and breakdown in recovery from burns. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25468473 4. Surgery. 2011 May;149(5):645-53. doi: 10.1016/j.surg.2010.12.006. Epub 2011 Feb 18. Long-term oxandrolone treatment increases muscle protein net deposition via improving amino acid utilization in pediatric patients 6 months after burn injury. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21333314 5. Update on clinical trials of growth factors and anabolic steroids in cachexia and wasting1,2,3,4 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2844687/ 6. http://www.cagepotato.com/cris-cyborg-tests-positive-for-steroids-stripped-of-strikeforce-title/ 7. http://www.rmf24.pl/sport/news-rosyjskie-medalistki-z-londynu-pozbawione-medali,nId,1599856#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox 8. http://www.cagepotato.com/mma-steroid-busts-definitive-timeline/ 9. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10905366

W artykule mówimy o: Zdrowie Ladies