BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Winstrol/stanazolol – magiczny steryd odchudzający?

Winstrol/stanazolol – magiczny steryd odchudzający?
Winstrol należy do najchętniej nadużywanych sterydów anaboliczno-androgennych przez kobiety i mężczyzn, sportowców wielu różnych dyscyplin – na innych poziomach. Jest to nie-aromatyzująca pochodna DHT- należy do tej samej grupy co masteron. Pierwszy raz opisany w roku 1959. Na rynku amerykańskim dostępny od 1962 roku (Lllewellyn). Przykładowo pod koniec lat 80 XX wieku, na liście najpopularniejszych środków dopingujących stosowanych przez wyczynowych kulturystów zajmował 6 miejsce [1] (na pierwszym miejscu ulokował się metanabol).

W latach 1988-2007 winstrol należał do najczęściej wykrywanych sterydów anabolicznych u sportowców [2]. W kolejnym zestawieniu nadużywania dopingu u sportowców z Puerto Rico, winstrol jest niekwestionowanym zwycięzcą – ustalono jego metabolity aż w 50% przypadków, kolejne kilka % daje mieszanie winstrolu z innymi SAA. W MMA na użyciu stanazololu wpadli m.in. Tim Sylvia (pogromca Pudziana), Phil Baroni oraz Kimo Leopoldo. W zestawieniach metabolity winstrolu były na samym początku listy najczęściej wykrywanych substancji u wojowników MMA. W odróżnieniu od metanabolu – winstrol stosują również kobiety. Najsłynniejsza wpadka dopingowa związana ze stosowaniem stanazololu dotyczyła sprintera, Bena Jonhsona (ofiary nagonki antydopingowej, okradziono go z medalu olimpijskiego w 1988 roku). Wkrótce potem, w 1990 roku w USA wdrożono surowe prawo, które zakazywało handlu i posiadania SAA (poza lekami wypisanymi przez lekarza). Za posiadanie i wielokrotnie łamanie zapisów „Anabolic Steroid Control Act” można dostać 3 lata więzienia i grzywnę 5000 dolarów. Przepisy i kary różnią się w zależności od stanu. Czy to dobrze, że zrównano narkotyki i sterydy? Niech każdy sam odpowie na to pytanie biorąc pod uwagę kontekst społeczny i straty jakie przynoszą np. twarde narkotyki. Jak widać Amerykanie nie wyciągnęli żadnych wniosków z prohibicji – która przyniosła największy w dziejach rozrost struktur mafijnych.

Najczęstsze skutki uboczne winstrolu: toksyczność dla wątroby

Stanazolol jest alfa alkilowanym sterydem anabolicznym – więc podobnie jak metanabol, oxandrolone, oxymetholone czy halotestin nie pozostaje obojętny dla zdrowia. Jakby tego było mało – przeliczając mg na mg jest to jeden z bardziej szkodliwych dla wątroby SAA. Niestety, wielu zawodników przez swoją głupotę ląduje w szpitalu, nadużywając winstrolu i innych SAA.

W jednym z badań [3] 35 latek stosował:

  • sterydy przez 15 lat,
  • cykle trwające po 8 tygodni, z przerwą 2 tygodnie pomiędzy,
  • oralne środki: stanazolol oraz oxymetholone (anapolon),
  • iniekcyjne: nandrolone, testosteron enanthate (długie estry) oraz metenolon enanthate (primobolan).

Ok, jak myślicie ile mógł brać oralnych SAA? Dużo, bardzo dużo: 400 mg dziennie! Efektywna, maksymalna dawka winstrolu wynosi 100 mg dziennie. I tu należy dodać, że dawkowanie oralnej wersji powyżej 30-40 mg dziennie jest niewskazane – a nawet można uznać za głupotę (efekt pierwszego przejścia, dodatkowa toksyczność dla wątroby) – należałoby wybrać iniekcje. Oxymetholone (anapolon) to jeden z najcięższych oralnych sterydów znanych w historii. Posiada potężne skutki uboczne, jest wyjątkowo toksyczny dla wątroby. Z tego względu nie powinno się go stosować dłużej niż przez 4-5 tygodni i nie w większych dawkach niż 25-150 mg dziennie (np. wg 9 edycji Anabolics Lllewellyna). Wg „Czarnej Księgi” zawodowiec może pokusić się o 300 mg dziennie.

Czyli wspomniany pacjent tylko oralnych środków stosował więcej niż Schwarzenegger w szczycie formy. Jakby tego było mało dostarczał również 600 mg iniekcyjnych SAA, 2-3x w tygodniu – to znaczy 1,2-1,8 g SAA! Oczywiście, takie bombardowanie organizmu chemią, przez kilkanaście lat nie mogło pozostać obojętne.

U pacjenta stwierdzono silne powiększenie wątroby, uwaga: tylko przy niewielkim przekroczeniu wskaźników:

  • ALAT (Aminotransferaza alaninowa): 75 IU/l (norma wynosi: 5-45 U/L),

  • aspAT / AST (Aminotransferaza asparaginianowa): 53 IU/l (norma: 8-46 U/L),

  • fosfataza alkaliczna: 403 IU/l (norma: < 270 IU/l),

  • bilirubina całkowita 1,6 mg/dl (norma: 02-1,1 mg/dl),

  • uszkodzenie mięśni (kinaza kreatynowa CPK) wyniosło 298 U/l; (norma: 40 – 200 U/l).

A to znaczy, że można mieć poważne problemy zdrowotne, a badania krwi i enzymów pokażą (niemal) okaz zdrowia.

Dopiero badanie ultrasonograficzne wątroby wykazały dwie duże zmiany wątroby – jedna – 6 cm w lewym płacie, druga 12 cm w prawym płacie. W większej zmianie wykryto krwawienie. W pierwszej diagnozie ustalono że są to gruczolaki wątroby. W badaniu rezonansem magnetycznym (MRI) ustalono, że są to zmiany martwicze i/lub krwawienia w obrębie gruczolaka. Pacjenta zapisano do programu przeszczepu wątroby. Po kilku latach jego stan się poprawił, a gruczolaki zmniejszyły się.

Podsumowując:

  • jeśli masz zamiar brać sterydy – lęk przed iniekcjami spowoduje u Ciebie poważne problemy zdrowotne, oralne SAA oraz PH są bardzo toksyczne dla wątroby i nerek, szkodliwość iniekcyjnych SAA jest o wiele mniejsza,

  • nawet dobre wyniki badań lekarskich niewiele znaczą, prawdę może pokazać dopiero badanie USG, MRI czy biopsja wątroby,

  • nie bagatelizuj badań wątroby – wskaźniki ALAT, aspAT czy bilirubina powinny być regularnie kontrolowane, szczególnie jeśli nadużywasz SAA z grupą 17-alfa (np. winstrol, metanabol).

Toksyczność dla serca i układu krążenia

Frakcja cholesterolu LDL jest wiązana z chorobami serca. Winstrol jest wyjątkowo toksyczny pod tym względem. Stwierdzono, ze już śladowe ilości winstrolu mają drastyczny wpływ na poziom frakcji HDL cholesterolu. Podawanie 6 mg stanazololu dziennie, przez 6 tygodni spowodowało spadek HDL-cholesterolu o 33%, a frakcji HDL2 o 71%! Dla porównania testosteron (długie estry) w dawce 200 mg tygodniowo zredukował poziom HDL o 9% (i to tylko wybranej frakcji, HDL3). Ale to nie wszystko poziom LDL (złego cholesterolu) zwiększył się o 29% wskutek kuracji winstrolem, a zmniejszył się o 16% u zawodników którym podawano sam testosteron enanthate.

Czyli 6 mg może poczynić spustoszenie, a co dopiero dawki rzędu 100 mg dziennie?

Winstrol a odchudzanie

Uwaga – winstrol tylko pośrednio działa „odchudzająco”. Tak naprawdę, sekret tkwi w diecie, treningu aerobowym i interwałowym. Zawodnicy w fazie przed zawodami mają po prostu ekstremalnie niski poziom tkanki tłuszczowej. Jeżeli masz niski poziom tłuszczu – winstrol może podkreślić ten efekt. Między bajki należy włożyć twierdzenia, iż winstrol odchudza. Bez wdrożenia zmian w diecie nie pomoże nawet najsilniejsza farmacja.

Czy winstrol „blokuje” układ HPTA?

Niestety, już 2 tygodnie stosowania dawki 10 mg winstrolu powoduje spadek testosteronu w plaźmie o 55% [4]. Zresztą, stosowanie pojedynczo winstrol to bardzo duży błąd. Wysusza on stawy, a drastycznie zwiększa siłę – w takich warunkach kontuzja jest nieunikniona. Z tego względu należałoby dodać do winstrolu co najmniej 250 mg testosteronu tygodniowo (poziom fizjologiczny to około 125 mg / tydzień), najlepiej dodatkowo nandrolone lub boldenone.

Co ciekawe, winstrol zwiększa efektywność innych sterydów – poziom SHBG spadł o 48% już po 3 dniach stosowania dawki 0.2 mg/kg masy ciała. SHGB to białko (globulina) wiążąca hormony płciowe.

Z opisanych wyżej powodów winstrol:

  • nie nadaje się do stosowania pojedynczo,
  • nie nadaje się do długich cykli,
  • jest toksyczny dla wątroby, serca, układu krążenia,
  • wysusza stawy, może prowadzić do kontuzji,
  • nie jest polecany w formie oralnej,
  • nie nadaje się do stosowania z innymi hepatoksycznymi sterydami (np. metanabol, oxymetholone/anapolon).

Źródła: ”The incidence of anabolic steroid use among competitive bodybuilders”. 2. "Doping in Sports Handbook of Experimental Pharmacology Volume_195" 3. “Hepatocellular adenomas associated with anabolic androgenic steroid abuse in bodybuilders: a report of two cases and a review of the literature” 4. William Lllewellyn – “Anabolics 9-th edition”

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.