Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Tarczyca, TSH i przemiana materii

Tarczyca, TSH i przemiana materii
TSH, czyli inaczej tyreotropina, jest ważnym hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową. Biologiczna rola TSH polega przede wszystkim na stymulowaniu produkcji i wydzielania hormonów tarczycy, takich jak tyroksyna (T4) i trójjodotyronina (FT3). Tyreotropina zwiększa także przepływ krwi przez tarczycę oraz stymuluje rozrost tego narządu. Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest jednym z ważniejszych badań pozwalających ocenić stan zdrowia tarczycy.

Tarczyca jest ważnym narządem wydzielania wewnętrznego, który za pośrednictwem wytwarzanych hormonów kontroluje tempo przemiany materii oraz reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu. Stan zdrowia tarczycy przekłada się na funkcjonowanie innych narządów i układów, choćby takich jak wątroba, mózg, czy układ krążenia, a wszelkie zaburzenia jej pracy odbijają się na kondycji całego organizmu  oraz niekorzystnie wpływają na masę ciała, stan skóry, włosów i paznokci.

W diagnostyce chorób tarczycy jednym z pierwszych badań jakie się wykonuje jest oznaczenie poziomu TSH we krwi. Obniżony poziom tyreotropiny występuje zazwyczaj przy nadczynności tarczycy, czyli stanie fizjologicznym w którym narząd ten produkuje nadmierne ilości hormonów, a podwyższony - w przypadku niedoczynności tego narządu. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości w zakresie poziomu TSH we krwi, dla pełnej diagnostyki potrzebne jest również oznaczenie poziom wolnej trójjodotyroniny FT3 i/lub wolnej tyroksyny FT4.

Zarówno niedoczynności jak i nadczynność tarczycy wymagają leczenia, konsekwencje zdrowotne  tych dwóch różnych przypadłości manifestują się jednak w odmienny sposób. Nadczynność tarczycy objawia się zazwyczaj wyraźnym przyspieszeniem przemiany materii (dochodzi do gwałtownej utraty masy ciała), a także zaburzeniami rytmu serca, drżeniem rąk, rozdrażnieniem i obniżeniem nastroju oraz nadmierną potliwością. Przy niedoczynności tempo przemiany materii wyraźnie zwalnia, co doprowadza często do nadwagi i otyłości, pojawiają się też problemy z koncentracją, pamięcią, motywacją oraz permanentna senność i uczucie zimna.

Jeśli zauważasz u siebie od dłuższego czasu przynajmniej dwa z wyżej wymienionych objawów i podejrzewasz problemy z tarczycą porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat możliwości przeprowadzenia podstawowych badań z uwzględnieniem oznaczenia poziomu TSH we krwi. Nieraz warto takie badania wykonać, choć należy pamiętać, że przedstawione w poprzednim akapicie symptomy nie zawsze oznaczać muszą choroby tarczycy. Z drugiej strony jednak nie zawsze prawidłowy poziom TSH owe schorzenia wyklucza…