Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Tłuszcz, który sprawia, że jesteś mądrzejszy

Tłuszcz, który sprawia, że jesteś mądrzejszy
Badania naukowe są zgodne co do tego, że nadmiar tkanki tłuszczowej, otyłość, nadwaga wpływają na obniżenie inteligencji i funkcji mózgu. Inaczej jest jednak ze spożywanym tłuszczem. Określony rodzaj tłuszczu może wpływać na podniesienie inteligencji.

Otyłość a inteligencja

Kilka lat temu w pewnym badaniu opublikowanym w czasopiśmie "Neurology" wykazano, że osoby z nadwagą nie są tak inteligentne, jak osoby szczuplejsze. Dokładniej, naukowcy odkryli związek między otyłością, a osłabieniem funkcji poznawczych.

Odkrycie to było co najmniej kontrowersyjne i niepoprawne politycznie. Jednakże inne badania doszły do tego samego wniosku: nadwaga utrudnia funkcjonowanie mózgu.

Chociaż nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje obniżenie funkcji umysłowych, jedzenie tłuszczu - przynajmniej odpowiedniego rodzaju - może mieć przeciwny skutek.

Co sprawia, że myślisz o wiele lepiej?

To, co jemy, wpływa na nasze zdolności poznawcze - co do tego nie ma wątpliwości. Naukowcy mieli jednak problem z ustaleniem, jak to działa.

Okazuje się, że ogólna inteligencja jest związana z wydajnością i organizacją sieci zadaniowej twojego mózgu. To część mózgu, która dba o codzienne rozwiązywanie problemów i zadania wymagające uwagi.

Naukowcy oceniali, jak dobre połączenia ma sieć neuronowa. Im połączenia neuronowe są lepsze, jest ich więcej, tym wyższy poziom inteligencji danej osoby.

Spożycie tłuszczów a inteligencja

W jednym z badań, w którym udział wzięło 99 dorosłych osób, powiązano ogólną inteligencję ze spożyciem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (MUFA). W skrócie - ci, którzy spożyli więcej MUFA mieli wyższy poziom inteligencji. Uczestnicy badania z wyższymi poziomami MUFA we krwi mieli lepsze połączenia sieci neuronowej.

Co to dla ciebie znaczy?

Aby uniknąć pogorszenia funkcji poznawczych i zmaksymalizować inteligencję, koncentrację i umiejętności rozwiązywania problemów utrzymuj prawidłową masę ciała i

uwzględnij tłuszcze jednonienasycone w swojej diecie.

Znajdziesz je w takich produktach, jak:

  • oliwa z oliwek,
  • orzechy i masło orzechowe,
  • jajka,
  • awokado.

Podsumowując: otyłość i nadwaga skorelowane są z gorszym funkcjonowaniem mózgu i niższym poziomem inteligencji, niż ma to miejsce u osób o prawidłowej masie ciała. Spożywanie tłuszczów jednonienasyconych pozytywnie wpływa na funkcje poznawcze mózgu.