IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Zapalenie i ból ścięgien nadgarstka, co powinieneś wiedzieć?

Zapalenie i ból ścięgien nadgarstka, co powinieneś wiedzieć?
Zapalenie ścięgien nadgarstka to potoczna nazwa choroby, która dotyczy struktur nadgarstka, jakimi są pochewki ścięgniste. Pochewki otaczają ścięgno, ułatwiając jego przemieszczanie się podczas skurczu mięśni. Posiłkując się analogią, wyobraźcie sobie linkę hamulcową w rowerze, która porusza się w środku czarnego wężyka, który chroni ją przed przetarciem.

Do zapalenia ścięgna może dojść w wyniku urazu, jak i podczas powtarzających się ciągłych ruchów, które powodują, że ścięgna ocierają się i dochodzi do wystąpienia stanu zapalnego. 
Nadgarstek jest jedną z bardziej skomplikowanych struktur naszego ciała, jeżeli chodzi o połączenia ścięgniste i pracę stawów. Zawiera w sobie wiele ścięgien, więzadeł, stawów i struktur wspomagających, które umożliwiają wykonanie znacznej ilości precyzyjnych ruchów palców i nadgarstka. 

Jakie są objawy wystąpienia zapalenia?

Najczęstszymi objawami jest oczywiście ból. Jego charakter będzie uzależniony od tego, jak mocno stan zapalny objął struktury ścięgniste. Może być on tępy i nasilać się wraz z wykonywaniem ruchów.

Do innych objawów zaliczamy:

  • uczucie ciepła i zaczerwienienie w miejscu bólu,
  • obrzęk, opuchliznę, zwiększoną objętość płynów w miejscu zapalenia stawu,
  • nasilenie bólu przy powtarzających się czynnościach, jak pisanie na smartfonie  czy klawiaturze komputera,
  • uczucie “skrzepienia”, “zgrzytania” stawów podczas ruchu,
  • osłabienie siły nadgarstka.

Najczęstsze przyczyny zapalenia nadgarstka

W przypadku chorób zapalnych, gdzie dochodzi do przewlekłego wystąpienia stanu zapalnego, najczęstszą przyczyną jest powtarzalność czynności, które obciążają nadgarstki.

Mogą to być m.in.:

  • pisanie na klawiaturze komputerowej,
  • pisanie SMS-ów,
  • granie w gry wideo,
  • pisanie długopisem,
  • rąbanie drewna - czynnik uderzający i hamujący w stawie,
  • powtarzalne czynności zawodowe, jak uderzanie młotkiem czy np. wykonywanie masażu przez masażystę, praca na liniach produkcyjnych,
  • uprawianie sportów, które wymagają znaczącej pracy nadgarstków, np. tenis, boks, sporty walki, gra w bilard, gra w ping-ponga, a nawet uprawianie sportów siłowych, gdzie do zapalenia stawu dochodzi najczęściej w wyniku przeciążenia. 

Jak sobie radzić?

Zanim udamy się do lekarza, powinniśmy wykluczyć ruch, który powoduje ból. Chodzi o to, aby czasowo ograniczyć te czynności, które spowodowały stan zapalny ścięgien, co jest podstawą leczenia zachowawczego. Trudno będzie załagodzić stan zapalny, gdy nadal cały czas będziemy wykonywać ruchy obciążające ścięgna.

W przypadku leczenia zalecanego przez specjalistów stosuje się  szyny ortopedyczne, aby unieruchomić odcinek dotknięty stanem zapalnym. 

Kolejny sposób na złagodzenie stanu zapalnego, to korzystanie z leczenia zimnem. Zimne okłady z lodem czy też z opatrunków żelowych, obniżają temperaturę w miejscu bólu  i pozwalają szybciej pozbyć się stanu zapalnego.

Rozwiązaniem doraźnym jest zastosowanie leków działających przeciwzapalnie. Jednak osobiście, zamiast leków, proponuję szeroko rozbudowaną suplementację, która w sposób naturalny złagodzi stan zapalny.

Do wyboru mamy:

  • MSM – 10 g dziennie,
  • kurkuma – 8 g dziennie,
  • kwasy tłuszczowe omega 3 - 2-3 g dziennie,
  • boswellia - 1g dziennie.

Gdy stan zapalny minie, powinniśmy włączyć ćwiczenia rozciągające stawy, aby poprawić mobilność nadgarstka. Ćwiczenia będą również wykazywały funkcję prewencyjną, zapobiegającą występowaniu stanów zapalnych w przyszłości.

Poniżej krótkie wideo prezentujące podstawowe techniki mobilizacji.

Mobilizację możemy wykonywać praktycznie codziennie, tym bardziej, jeśli należymy do grupy ryzyka, a nasze dłonie są mocno eksploatowane w pracy zawodowej czy podczas treningów.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.