Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Żywica guggul - zmniejsza stany zapalne organizmu

Żywica guggul - zmniejsza stany zapalne organizmu
Podwyższone stany zapalne organizmu to częsty problem wielu osób. Nasz aparat ruchu wraz z wiekiem, ciężkimi treningami, pracą fizyczną czy różnego rodzaju chorobami, narażany jest na zwiększone stany zapalne. Te z kolei są podstawową przyczyną dolegliwości utrudniających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Obniżenie stanów zapalnych będzie podstawą ku temu, aby myśleć o wynikach sportowych, jak i zdrowym funkcjonowaniu organizmu w ciągu dnia.

Charakterystyka

Żywica drzewa guggulu jest jednym z niewielu wartych uwagi substancji pochodzenia naturalnego o niezwykłych właściwościach zmniejszających stany zapalne.

Guggulu, znana pod nazwami: guggul, deva-dhupa, guggulipid czy commiphora mukul, jest jednym z bardziej znanych ziół medycyny Ajurwedyjskiej, od tysięcy lat znany ze swoich prozdrowotnych właściwości. Już sama nazwa guggul oznacza "ten, który chroni przed chorobami". Guggul pochodzi z południowych rejonów górskich Himalajów. Jest to roślina krzewiasta, porośnięta cierniami. To właśnie z niej pozyskuje się żywicę o cennych właściwościach.

Skład

Wśród cennych substancji obecnych w składzie guggul wyróżniamy takie związki, jak:

  • lignany (guggulligan typu 1 i 2),
  • sterole (guggulosteron, guggulosterol, β-sitosterol),
  • terpeny (cembrene, mukulol),
  • olejki eteryczne (mircen, eugenol).

Właściwości

Wśród licznych właściwości żywicy guggul na szczególną uwagę zasługuje zmniejszanie stanów zapalnych organizmu. Ma to istotne znaczenie między innymi w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (rzs), reakcji układu immunologicznego na alergeny czy zwykłej regeneracji mięśni i układu kostnego po ciężkim wysiłku.

W badaniu z 1994 roku, przeprowadzonym przez Departament of Dermatology w Indiach, testowi poddano 20 osób z problemami skórnymi. Część z nich otrzymywała antybiotyk – tetracyklinę, w ilości 500 mg. Z kolei druga grupa gugulipid, odpowiadający 25 mg guggulsteronu. Obie grupy otrzymywały lek i suplement dwa razy na dobę, przez okres 3 miesięcy. Tetracyklina dała efekt obniżenia stanów zapalnych o 65,2%. Z kolei stosowanie żywicy guggul o 68%. Po kolejnych 3 miesiącach zaobserwowano nawrót reakcji alergicznej na skórze w przypadku 4 osób stosujących tetracyklinę i 2 guggulsterony. Ciekawostką było to, że osoby o tłustej skórze lepiej reagowały na stosowanie guggul.

Jak wykazały licznie przeprowadzane badania, guggul sprawdza się bardzo dobrze w leczeniu zaburzeń profilu lipidowego. W testach opublikowanych w Journal of American Medical Association zaobserwowano obniżenie poziomu cholesterolu o 80% u stosujących suplementację. Ich wyniki zmniejszyły się o 24%. Stężenie trójglicerydów spadło o 23%.

W innym badaniu, przeprowadzonym na 233 osobach z hipercholesterolemią zaobserwowano, że guggullipid daje lepsze efekty lecznicze zaburzeń profilu lipidowego niż popularny lek – Clofibrate. Dodatkowo stosowanie guggul dało również efekt podwyższenia poziomu lipoprotein HDL, przy jednoczesnym braku efektów ubocznych stosowania leku.

Guggul często dodawane jest do popularnych spalaczy tkanki tłuszczowej. Wynika to z właściwości gugglesterolu do stymulacji pracy tarczycy. Podkręcenie metabolizmu skutkuje lepszymi efektami redukcji tkanki tłuszczowej, co zaobserwowali w swoich badaniach S.Cabot i M.Jasińska, określając polepszenie przekształcania T4 do T3 w pracy tarczycy.

Do podobnych wniosków doszli indyjscy naukowcy z Department of Kayachikitsa, obserwując znaczny silne działanie stymulujące tarczycę u szczurów po podaniu im wyizolowanego ketosteroidu Z-gugglesteronu.

Podsumowanie

Obecne w żywicy guggul związki, szczególnie sterole, posiadają bardzo wartościowe właściwości zmniejszające stany zapalne. Daje to możliwości walki z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. Z kolei właściwości wpływające na podkręcenie pracy tarczycy mogą pomóc w redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej.