BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Zdrowe czy nie? Jak to jest z tym masłem?

Chociaż walory smakowe masła sprawiają, że nie wszyscy są skłonni zupełnie z niego zrezygnować, to jednak w powszechnej świadomości zakorzenił się pogląd, zgodnie z którym jest ono niezdrowe. Z jednej strony od lat jesteśmy namawiani przez lekarzy i dietetyków do ograniczenia spożycia kwasów tłuszczowych nasyconych, których masło jest obfitym źródłem, z drugiej w telewizji, prasie i z billboardów systematycznie atakują nas reklamowe hasła producentów margaryn i zapewnienia na temat wysokiej zdrowotności tłuszczów roślinnych. Czy jednak teorie na temat szkodliwości masła faktycznie mają uzasadnienie?

Faktycznie przyznać trzeba, że masło zawiera sporo kwasów tłuszczowych (ponad 50% masy produktu), których nadmierna konsumpcja wiązać się może z podwyższonym ryzykiem chorób układu krążenia. Z drugiej strony warto zdać sobie sprawę tego, że pewna część maślanego tłuszczu to w istocie krótkołańcuchowe i średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które nie tylko, że w przeciwieństwie do dominujących w diecie kwasów długołańcuchowych są lekkostrawne, ale także wykazują pewien potencjał prozdrowotny. Zgodnie z wynikami badań naukowych zwiększona ich konsumpcja korzystnie wpływa m.in. na tempo przemiany materii.

Wiele wskazuje na to, że nie należy specjalnie obawiać się zawartego w maśle cholesterolu. Opublikowane w ciągu ostatniej dekady wyniki badań naukowych wskazują, iż cholesterol pokarmowy u osób zdrowych ma raczej niewielki wpływ na profil lipidowy krwi i zagrożenie chorobami układu krążenia. Poza tym tak naprawdę, żeby dostarczyć ilość cholesterolu przekraczającą zalecane normy, potrzeba byłoby spożyć ¾ kostki masła w ciągu doby.

Postrzeganie masła jedynie jako źródła bezwartościowego tłuszczu i cholesterolu jest nieuzasadnione. Oprócz wspomnianych wcześniej krótkołańcuchowych i średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych masło dostarcza także sprzężonych dienów kwasu linolowego (tzw. CLA). Jest to składnik wielu preparatów wspomagających odchudzanie. Warto pamiętać, że masło jest dobrym źródłem witaminy A, a także zawiera inne witaminy rozpuszczalne w tłuszczach takie jak D i E. W przeciwieństwie do margaryn masło pozbawione jest także kwasów tłuszczowych trans pochodzenia przemysłowego, których już nawet niewielkie spożycie może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie, zwiększając ryzyko chorób układu krążenia.

O ile faktycznie zgodzić się można z tym, że umiar w spożyciu masła jest wskazany, to zupełna jego eliminacja z diety jest nieuzasadniona — zwłaszcza w przypadku młodych, zdrowych, aktywnych fizycznie osób. Z jednej strony niektóre teorie dotyczące szkodliwości masła wydają się mocno przesadzone, z drugiej natomiast potencjalne walory tego tłuszczu mlecznego są często pomijane. Masło znakomicie nadaje się jako element zrównoważonej diety, o ile nie stanowi głównego źródła tłuszczu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.