BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Tarczyca, TSH i przemiana materii

Tarczyca, TSH i przemiana materii
TSH, czyli inaczej tyreotropina, jest ważnym hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową. Biologiczna rola TSH polega przede wszystkim na stymulowaniu produkcji i wydzielania hormonów tarczycy, takich jak tyroksyna (T4) i trójjodotyronina (FT3). Tyreotropina zwiększa także przepływ krwi przez tarczycę oraz stymuluje rozrost tego narządu. Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest jednym z ważniejszych badań pozwalających ocenić stan zdrowia tarczycy.

Do czego służy tarczyca?

Tarczyca jest ważnym narządem wydzielania wewnętrznego, który za pośrednictwem wytwarzanych hormonów kontroluje tempo przemiany materii oraz reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu. Stan zdrowia tarczycy przekłada się na funkcjonowanie innych narządów i układów, choćby takich jak wątroba, mózg, czy układ krążenia, a wszelkie zaburzenia jej pracy odbijają się na kondycji całego organizmu oraz niekorzystnie wpływają na masę ciała, stan skóry, włosów i paznokci.

Czym jest TSH?

W diagnostyce chorób tarczycy jednym z pierwszych badań jakie się wykonuje jest oznaczenie poziomu TSH we krwi. Obniżony poziom tyreotropiny występuje zazwyczaj przy nadczynności tarczycy, czyli stanie fizjologicznym w którym narząd ten produkuje nadmierne ilości hormonów, a podwyższony - w przypadku niedoczynności tego narządu. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości w zakresie poziomu TSH we krwi, dla pełnej diagnostyki potrzebne jest również oznaczenie poziom wolnej trójjodotyroniny FT3 i/lub wolnej tyroksyny FT4.

Niedoczyność i nadczynność tarczycy – co to jest?

Zarówno niedoczynności jak i nadczynność tarczycy wymagają leczenia, konsekwencje zdrowotne tych dwóch różnych przypadłości manifestują się jednak w odmienny sposób. Nadczynność tarczycy objawia się zazwyczaj wyraźnym przyspieszeniem przemiany materii (dochodzi do gwałtownej utraty masy ciała), a także zaburzeniami rytmu serca, drżeniem rąk, rozdrażnieniem i obniżeniem nastroju oraz nadmierną potliwością. Przy niedoczynności tempo przemiany materii wyraźnie zwalnia, co doprowadza często do nadwagi i otyłości, pojawiają się też problemy z koncentracją, pamięcią, motywacją oraz permanentna senność i uczucie zimna.

Kiedy warto udać się do lekarza?

Jeśli zauważasz u siebie od dłuższego czasu przynajmniej dwa z wyżej wymienionych objawów i podejrzewasz problemy z tarczycą, porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat możliwości przeprowadzenia podstawowych badań z uwzględnieniem oznaczenia poziomu TSH we krwi. Nieraz warto takie badania wykonać, choć należy pamiętać, że przedstawione w poprzednim akapicie symptomy nie zawsze oznaczać muszą choroby tarczycy. Z drugiej strony jednak nie zawsze prawidłowy poziom TSH owe schorzenia wyklucza…

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.