Podwieczorek w diecie odchudzającej.

Brak zbilansowanego posiłku, który należałoby spożyć pomiędzy obiadem a kolacją, często kompensujemy sobie niewielkimi porcjami słodyczy, pieczywa, owocowych jogurtów, orzeszków ziemnych i innych przegryzek. Ilość wszystkich przekąsek międzyposiłkowych i ich ogólna kaloryczność są bardzo trudne do podliczenia. W wypadku diety odchudzającej jest to oczywiście praktyka nie do przyjęcia. Podwieczorek, podobnie jak inne spożywane w ciągu dnia posiłki, powinien być źródłem dobrej jakości białka, tłuszczy i węglowodanów oraz innych niezbędnych składników odżywczych.

Jeśli podwieczorek jest w Twoim wypadku posiłkiem potreningowym, to musisz pamiętać, aby dostarczyć organizmowi łatwo przyswajalnego białka, jak również i węglowodanów. Mogą to być cukry z owoców albo skrobia z ryżu. Odżywka białkowa zagryziona bananem bądź też ryż na mleku z jabłkiem stanowić mogą korzystne rozwiązanie - również wtedy kiedy Twoim celem jest redukcja tkanki tłuszczowej. Jeśli jednak posiłek ten oddalony jest w czasie od wysiłku, sugeruję nie folgować sobie z cukrami.

Sam najczęściej w porze podwieczorku spożywam „drugi obiad”, czyli jest to w okresie redukcji mięso z warzywami, orzechami i oliwą, nieraz też z pewną ilością brązowego ryżu lub łosoś ze szpinakiem albo omlet. Często także sięgam po gotowe przekąski takie jak migdały, kefiry naturalne, soki warzywne. Jeśli z jakiś powodów nie masz czasu lub ochoty na to by przygotowywać posiłki - polecam Ci takie samo rozwiązanie. Jeżeli jednak lubisz kucharzyć i masz na to czas, warto przygotować np. sałatkę z tuńczyka.

Połączenie filetu z tuńczyka, niewielkiej ilości sera fety i w zasadzie dowolnych warzyw (papryka, odrobina kukurydzy konserwowej, pomidor, ogórek) z sosem na bazie naturalnego jogurtu i czosnku, dostarczy białka, tłuszczu, witamin i składników mineralnych oraz przyjemnych wrażeń smakowych. Zamiast tuńczyka użyć możesz gotowanych na parze filetów z kurczaka lub pieczonej wołowiny.

Na koniec chciałbym przypomnieć, że komponując podwieczorek należy pamiętać o założeniach diety redukcyjnej i pilnować by nie przekroczyć ustalonego bilansu kalorycznego. Skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej jest możliwa tylko pod warunkiem wywołania deficytu energetycznego, co oznacza, że dostarczać musimy mniej kalorii niż potrzebuje organizm. W celu ustalenia indywidualnego zapotrzebowania nie tylko na kalorie, ale również na białko, węglowodany i tłuszcz zachęcam do skorzystania z darmowej aplikacji jaką jest kalkulator BMR: http://potreningu.pl/kalkulatory/bmr. Kaloryczność zjadanych posiłków jak i całej diety sprawdzić można używając specjalnego kalkulatora: http://potreningu.pl/kalkulatory/kalorie.