Odciski na dłoniach – jak sobie z nimi radzić

Jeżeli ćwiczysz siłowo, to na pewno wiesz, iż powstawanie odcisków wewnątrz dłoni to normalny i nieunikniony proces. Z czasem skóra w tych miejscach stanie się grubsza, będzie bardziej wytrzymała i przestaną pojawiać się pęcherze „podchodzące” wodą. Brak odpowiedniej pielęgnacji dłoni w połączeniu z intensywnym treningiem, nieodpowiednim chwytem oraz potem i wilgocią sprawia, że zgrubienie „odrywa się” lub pęcherz pęka i powstaje rana, która skutecznie utrudnia ćwiczenia.

Przeczytaj koniecznie:

Słoneczna pogoda - jak dbać o włosy i skórę?

Zwróć uwagę na chwyt

Łap sztangę w taki sposób, aby nie powodować ściśnięcia skóry, czyli gryf musi się znajdować bezpośrednio pod palcami. Na niżej zamieszczonym zdjęciu widzimy (góra) chwyt pozwalający zminimalizować powstawanie odcisków i pęcherzy, oraz sposób trzymania (dół), który ich powstawaniu sprzyja.

Źródło zdjęcia: http://crossfitgva.com

Jeśli jesteś „szczęśliwym posiadaczem” zgrubień, które nie dość, że wyglądają nieestetycznie to dodatkowo utrudniają realizację treningu, musisz zadbać o odpowiednią pielęgnację dłoni. Jednorazowa akcja ratunkowa przyniesie ulgę i poprawi skórę tylko na moment, tu trzeba działać regularnie. Nie dąż do tego, by usunąć zrogowacenie całkowicie, gdyż dzięki nim zyskujesz mocniejszy chwyt i unikasz powstawania pęcherzy.

Pielęgnacja dłoni

  • namocz ręce w ciepłej wodzie, pozwól, by skóra rozmiękła. Zabieg możesz przeprowadzić również po kąpieli, dłonie będą odpowiednio przygotowane.

  • użyj pilnika/ tarki  do stóp i zetrzyj zgrubienia (pamiętaj, aby nie usuwać ich całkowicie).

  • kolejnym krokiem będzie użycie pumeksu, który wygładzi skórę i sprawi, że stanie się mniej szorstka, niepozadzierana.

  • użyj balsamu/kremu. Bardzo dobrze sprawdzają się preparaty do stóp likwidujące zgrubiały/zrogowaciały naskórek. Na co dzień możesz używać maści na bazie mocznika, które mają działanie zmiękczające oraz doskonale nawilżają.

Dokładnie w taki sam sposób możesz zadbać o swoje stopy. Regularna pielęgnacja zminimalizuje powstawanie odcisków, a do tego sprawi, że skóra będzie gładka i delikatna.  

Jeżeli twoje dłonie są w fatalnej kondycji i domowe sposoby nie pomogą, wybierz się do kosmetyczki, która usunie/wytnie zrogowacenia.

Choć zgrubienia na dłoniach wielu kojarzą się z siłą i męskością, o tyle rany i szorstkość nie są już tak atrakcyjne.

Prawdopodobnie część z was,  siedząc przed monitorem,  zastanawia się: „a co z rękawiczkami i innymi gadżetami treningowymi? Przecież ich zadaniem jest m.in. ochrona skóry rąk!”.  Oczywiście macie rację – w pewnym stopniu zapobiegną obtarciom i odciskom. Ale czy zawsze są najlepszym rozwiązaniem… http://potreningu.pl/articles/1986/gadzety-czy-niezbedne-wyposazenie-treningowe