Jabłczan cytruliny obolałość i  „zakwasy”

Cytrulina jest aminokwasem endogennym, czyli takim który może być wytwarzany w organizmie człowieka. Powstaje z ornityny i podobnie jak ona wraz z argininą bierze udział w cyklu mocznikowym - ważnym procesie, w wyniku którego dochodzi do wytworzenia mocznika. Oprócz tego cytrulina pełni jeszcze inne funkcje w ustroju, przez co z powodzeniem może być stosowana we wspomaganiu wysiłku.

W suplementacji sportowej stosuje się zazwyczaj jabłczan cytruliny. Jablczan to zjonizowana postać kwasu jabłkowego, biorąca udział w procesach energetycznych. Jabłczan cytruliny wchodzi w skład wielu preparatów przeznaczonych do stosowania przed i po wysiłku fizycznym i cieszy się sporą popularnością wśród entuzjastów dyscyplin siłowych i wytrzymałościowo-siłowych. Jakiego działania można się spodziewać po tym związku?

Badania naukowe przeprowadzone przez hiszpańskich naukowców (Pérez-Guisado , Jakeman ) z udziałem sportowców wykazały, że suplementacja jabłczanem cytruliny poprawia zdecydowania zdolności wysiłkowe takie jak wytrzymałość siłowa. Grupa otrzymująca suplement zdolna była do wykonania większej ilości powtórzeń w serii wyciskania leżąc niż grupa otrzymująca placebo. Co niezmiernie istotne, w grupie jabłacznu cytruliny zanotowane także zdecydowanie mniejsze nasilenie objawów bólowych następnego dnia i dwa dni po wysiłku.

Eksperymenty wykonane przez francuskich badaczy (Bendahan i wsp.) wykazały, że suplementacja jabłczanem cytruliny wpływa korzystnie na wydolność tlenową, zmniejsza zmęczenie i usprawnia produkcję energii. W badaniu w którym wzięło udział osiemnastu zdrowych mężczyzn zastosowano dawkę 6g jabłczanu cytruliny. I w świetle dostępnej literatury taka dawka wydaje się być sensowna.

Reasumując - jabłczan cytruliny stosowany może być jako element wspomagania wysiłku zarówno o charakterze siłowym jaki i aerobowym. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających ten związek, często wzbogaconych o substancje o działaniu pobudzającym takie jak kofeina. Bardzo popularne są też połączenia jabłczanu cytruliny i alfaketoglutaranu argininy. Wszystkie te preparaty mają zastosowanie w suplementacji sportowej.

Citrulline malate enhances athletic anaerobic performance and relieves muscle soreness. Pérez-Guisado J, Jakeman PM. Source: Department of Medicine, University of Córdoba, Córdoba, Spain. pv1peguj@uco.es

Citrulline/malate promotes aerobic energy production in human exercising muscle. D Bendahan, J Mattei, B Ghattas, S Confort-Gouny, M E Le Guern, and P Cozzone. Source: Centre de Résonance Magnétique Biologique et Médicale, UMR CNRS 6612, Faculté de Médecine de la Timone, 27 Boulevard Jean Moulin, 13005 Marseille, France.