Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Ile czasu trwa „powrót do normalności” po cyklu sterydowym?

Ile czasu trwa „powrót do normalności” po cyklu sterydowym?

PoTreningu

Stosowanie niedozwolonych środków hormonalnych w postaci sterydów anaboliczno-androgennych wiąże się z istotnym ryzykiem wystąpienia wielu skutków ubocznych. Znaczna część z nich niestety może być rozłożona w czasie, będąc źródłem problemów przez wiele miesięcy. Warto więc zrobić dobre rozeznanie w temacie, by przez własne zaniedbania nie wyrządzić sobie trwałych i poważnych szkód zdrowotnych.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 50 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 4000 posiłków i 500 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

Żyjąc w błogiej nieświadomości

Zdecydowana większość osób sięgających po sterydy anaboliczno-androgenne (w skrócie SAA) koncentruje się głównie na pozytywnych aspektach wynikających z ich stosowania, takich jak poprawa libido i samopoczucia oraz oczywiście przyrosty siły i masy mięśniowej. Na ewentualne negatywne konsekwencje związane z przyjmowaniem SAA zwracają uwagę głównie osoby, które już pewnych problemów doświadczyły w przeszłości. Co prawda na forach sportowych znaleźć można wiele wątków poświęconych zdrowotnym następstwom towarzyszącym eksperymentom z substancjami dopingującymi, ale niestety ciągle wiele osób zakłada, iż większość przestróg i proponowanych środków ostrożności formułowana jest na wyrost. Praktyka jednak pokazuje, że w rzeczywistości jest zupełnie inaczej.

Co się dzieje w organizmie gdy zaczynamy brać sterydy?

Wprowadzenie do organizmu hormonalnych środków dopingujących doprowadza do istotnych zmian w funkcjonowaniu wielu układów i narządów.  Nie ma sensu skrupulatnie rozpisywać co dokładnie dzieje się kiedy zaczynamy przyjmować testosteron, nandrolon lub inne podobne im substancje, warto jedynie podkreślić, iż skutkami ich przyjmowania są m.in.:

- zaburzenia gospodarki lipidowej, co objawia się zwiększeniem poziomu lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) i obniżeniem poziomu lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL), niekiedy również wzrostem poziomu triglicerydów. Zmiany te mogą być wskaźnikiem zwiększonego ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych o podłożu miażdżycowym.

- wzrost ciśnienia tętniczego krwi, niekiedy znaczny (uzależniony od rodzaju stosowanych środków, dawek,  osobniczych uwarunkowań / tendencji, diety i aktywności fizycznej). Wzrost ciśnienia tętniczego może w niektórych wypadkach stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

- zaburzenie funkcji wątroby, możliwe do zdiagnozowania poprzez wykonanie tzw. prób wątrobowych. Szczególnie niebezpieczne okazują się tutaj środki przyjmowane drogą pokarmową, zwłaszcza jeśli stosowane są długo (dłużej niż4 – 5 tygodni) i/lub w wysokich dawkach. Preparaty iniekcyjne są o wiele łagodniejsze da wątroby, choć również mogą ją obciążać.

- upośledzenie produkcji hormonów płciowych i gonadotropowych, co jest bezpośrednią konsekwencją podawania testosteronu lub podobnych mu substancji z zewnątrz. Na zasadzie sprzężenia ujemnego zwrotnego dochodzi do zahamowania produkcji gonadoliberyny (GnRH), luteortropiny (LH) i androgenów. Jeśli „blok” się przedłuża w czasie, dochodzi do zmian strukturze i funkcji jąder i do ich postępującej atrofii (zaniku). Może też dochodzić do drastycznego wzrostu poziomu estrogenu (zjawisko aromatyzacji testosteronu) i prolaktyny, czego skutkiem jest m.in. „zalany” wygląd, ginekomastia, obniżenie nastroju i libido.

- zaburzenia funkcji nerek są rzadkością, niemniej u osób predysponowanych lub stosujących sterydy bardzo długo mogą pojawić się nieodwracalne i groźne zmiany w obrębie tego narządu.

Dodatkowo na skutek wspomnianych powyżej  zaburzeń pojawić się mogą: trądzik, łysienie, powiększenie gruczołu krokowego, nadmierna agresja, problemy ze snem, problemy z aparatem ruchu i wiele innych dolegliwości.

Co się dzieje w organizmie po odstawieniu sterydów?

W zdecydowanej większości przypadków samo przyjmowanie sterydów, zwłaszcza w początkowym okresie cyklu jest źródłem samych pozytywnych wrażeń. Niechciane fajerwerki  pojawiające się u osób będących „na towarze” najczęściej tłumione są lub maskowane dodatkową farmakologią. Prawdziwe problemy zaczynają się po odstawieniu SAA. Niektóre zaburzenia takie jak chociażby podwyższone ciśnienie krwi znikają samoistnie nieraz już kilka – kilkanaście dni po zejściu z tzw. „bomby”. Inne są rozłożone w czasie. Przykładowo przywrócenie prawidłowej funkcji wątroby, nawet przy dobrze skrojonej suplementacji może trwać od kilku do kilkunastu tygodni (przy stosowaniu w czasie cyklu sterydów oralnych). Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku hormonów płciowych i osi podwzgórze- przysadka- jądra (zwanej osią HPTA). Okazuje się, że ten układ niezwykle opornie wraca do równowagi i właśnie jemu chciałbym poświęcić więcej uwagi.W artykule mówimy o: Zdrowie

1 / 2 Następna strona