Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Dlaczego niektórzy mężczyźni postrzegani są jako bardziej atrakcyjni?

Dlaczego niektórzy mężczyźni postrzegani są jako bardziej atrakcyjni?

Tadeusz Sowiński

Jak mówi stare przysłowie „nie to ładne, co ładne, ale to co się komu podoba”. Okazuje się jednak, iż bez problemu można wyróżnić szereg cech, sprawiających iż płeć przeciwna postrzegana jest jako mniej lub bardziej atrakcyjna, dotyczy to również sportowców i osób aktywnych. Z reguły mężczyźni podejmujący regularną aktywność fizyczną uważani są przez kobiety za bardziej pociągających – pasja, nienaganna sylwetka i zdrowy tryb życia mogą pozytywnie wpływać na męski wizerunek.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

 

Klata i biceps – newralgiczne punkty męskiej atrakcyjności?

Choć mężczyznom często wydaje się, iż największe wrażenie na kobietach robi ogromna klata i imponujący biceps, to rzeczywistość może wyglądać trochę inaczej… W sposób interesujący zagadnienie męskiej atrakcyjności obrazuje  badanie przeprowadzone przez szwajcarskich naukowców, opublikowane w marcu 2014 roku. Jak przebiegał eksperyment?  Grupie losowo wybranych kobiet pokazywano zdjęcia twarzy mężczyzn – profesjonalnych kolarzy, którzy ukończyli prestiżowe  zawody Tour de France 2012. Panie zanim oceniły atrakcyjność sportowców otrzymały także informacje dotyczące wieku, wzrostu, wagi. Nie wspomniano natomiast nic na temat ewentualnych wyników zaprezentowanych mężczyzn.  Cóż się okazało po przeanalizowaniu ocen wystawionych przez badane?

Zaskakująca prawidłowość

Otóż kobiety znacznie lepiej oceniały panów posiadających lepszą wytrzymałość, a tym samym i lepsze czasy podczas wspomnianego wyżej wyścigu. Co ciekawe, prawidłowość ta była szczególnie widoczna w przypadku pań nie stosujących hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Naukowcy, na podstawie przeprowadzonego eksperymentu uznali, iż na męskiej twarzy „wypisane” są czytelne dla kobiet informacje dotyczące wytrzymałości i wydolności, które istotnie wpływają na ocenę męskiej atrakcyjności.

Dlaczego właśnie wydolność?

Niektórzy mężczyźni mogą okazać się zawiedzeni faktem, iż kobiety wybierając partnera widzą w jego twarzy czasem więcej niż chciałby on pokazać, ale taka instynktowna umiejętność posiada pewne uzasadnienie ewolucyjne. Jak wspomina sam autor opisanego powyżej eksperymentu, zdolność do oceny stopnia wydolności umożliwiała kobietom w zamierzchłych czasach wybór partnera, który mógłby zapewnić jak najlepsze warunki do posiadania i rozwoju potomstwa. Większa wytrzymałość fizyczna zwiększała szanse na zdobycie pożywienia i przeżycie w trudnych warunkach.  Takie podejście sugeruje, iż w ludzkiej historii ewolucyjnej wytrzymałość i wydolność mężczyzn  były cechami faworyzowanymi przez dobór naturalny (naturalną selekcję występującą w przyrodzie).

Podsumowanie

Przeprowadzone przez szwajcarskich naukowców badanie, sugeruje, iż kobiety oceniając atrakcyjność mężczyzn instynktownie preferują jednostki o większej wytrzymałości, co tłumaczone jest kontekstem ewolucyjnym. W takim razie, oceniając wyłącznie twarz sportowców biorących udział w zawodach o charakterze wytrzymałościowym (np. kolarstwo, triatlonistów) panie powinny wskazać na faworytów jeszcze przed rozpoczęciem współzawodnictwa…

 W artykule mówimy o: Uroda Men's boost