Kupujesz odżywki i suplementy? Zachowaj zdrowy rozsądek!

Odżywki i suplementy dla sportowców często bywają przedstawiane jako środki o niewyobrażalnym wpływie na masę i skład ciała oraz – na możliwości wysiłkowe. Zgrabne opracowania marketingowe i kolorowe wykresy chcą nas utwierdzić w przekonaniu, że suplementacja stanowi newralgiczny element w pracy nad rozwojem ogólnie pojętej formy sportowej. Mało tego, poszczególne preparaty są niekiedy opisywane jako niemal niezbędne w pracy czy to nad masą, siłą czy też rzeźbą sylwetki. Oczywiście tego typu sugestie czy zapewnienia mają niewiele wspólnego z prawdą, udając się na zakupy jednak – mało kto o tym pamięta, a szkoda…

Przeczytaj koniecznie:

Czy suplementy mogą zastąpić dietę?

Odżywki i suplementy – czym są w istocie?

Suplementami diety nazywamy środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie codziennej diety  bądź to w składniki pokarmowe bądź też w inne związki wpływające w sposób korzystny na funkcjonowanie organizmu. Zgodnie z obowiązującą definicją są to po prostu preparaty będące skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny efekt fizjologiczny. Do tej grupy zaliczyć można tak samo suplementy witaminowe i witaminowo-mineralne, jak i termogeniki czy stacki kreatynowe.

Odżywki dla sportowców natomiast   (np. izolaty białkowe, preparaty węglowodanowo-białkowe), to tak naprawdę „środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego”, czyli  środki spożywcze, których skład bądź też  sposób przygotowania różni się istotnie od składu i sposobu przygotowania produktów spożywczych powszechnie spożywanych. Produkty te wprowadzane są do obrotu z przeznaczeniem do zaspokajania szczególnych potrzeb żywieniowych, np. ciężko trenujących sportowców.

Obiegowe wrażenia na temat odżywek i suplementów

Chociaż odżywki i suplementy bywają postrzegane jako środki zawierające unikalne, będące produktem wieloletniej pracy najwyższej klasy naukowców substancje o potwierdzonym niezbicie, pozytywnym wpływie na organizm, to prawda wygląda trochę inaczej. Odżywki i suplementy są źródłem związków naturalnie występujących w żywności, a walory im przypisywane mogą, ale wcale nie muszą mieć potwierdzenia w  postaci niezbitych dowodów mających charakter badań naukowych.

Chociaż w ostatnich latach prawo zmieniło się w taki sposób, że producent już nie ma możliwości zamieszczania na etykiecie informacji nieprawdziwych na temat domniemanych, pozytywnych skutków wynikających z suplementacji danym środkiem, to w praktyce i tak poprzez odpowiedni dobór słów i znaczeń opisy zamieszczane na opakowaniach i w opracowaniach reklamowych przemawiają do naszej wyobraźni wywołując określone, zamierzone wrażenie. W efekcie wiele osób przecenia realny wpływ suplementacji na efekt końcowy swoich starań.