Efedryna a masa i skład ciała – wyniki badań naukowych

Na temat odchudzających właściwości efedryny krążą wręcz legendy. Mówi się, iż środek ten jest jednym z najsilniejszych „spalaczy tłuszczu”. Stąd też, pomimo pewnych skutków ubocznych jakie może powodować ta substancja, stosowana bywa chętnie przez osoby chcące poprawić kompozycję sylwetki. Trzeba jednak zastanowić się, czy efedryna ten faktycznie działa tak jak głoszą obiegowe teorie. W celu weryfikacji owych doniesień warto przeanalizować wyniki dostępnych badań naukowych. Okazuje się, że istnieje ich całkiem sporo i stanowią znakomitą podstawę do oceny skuteczności efedryny w redukcji tkanki tłuszczowej.

Przeczytaj koniecznie:

Clenbuterol – spalacz wysokiego ryzyka.


Czym jest efedryna?

Efedryna jest substancją zaliczaną do alkaloidów, naturalnie występującą w roślinach z rodzaju Ephedra i Taxace, a historia jej stosowania (w postaci ziołowych naparów), sięga prawdopodobnie pięciu tysięcy lat! Momentem przełomowym dla zakresu wykorzystywania komponentów roślinnych będących źródłem efedryny był koniec XIX wieku, kiedy to udało się ją wyizolować z rośliny zwanej Ephedra vulgaris. Bardzo szybko związek ten znalazł szerokie zastosowanie m.in. jako środek „wzmacniający”.

Kolejnym krokiem milowym okazało się wprowadzenie procesu chemicznej syntezy efedryny. Dzięki temu rozwiązaniu jej popularność wzrosła diametralnie i musiało minąć sporo czasu zanim odkryto, że beztroskie „wzmacnianie organizmu” może nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji.

Skutki przyjmowania

Efedryna zaliczana jest do tzw. amin sympatykomimetycznych i nasila uwalnianie noradrenaliny, a także wywiera wpływ na obwodowe receptory beta-adrenergiczne oraz w pewnym stopniu także na receptory alfa-adrenergiczne. W praktyce powoduje to przyspieszenie tętna, wzrost ciśnienia tętniczego krwi i  skurcz naczyń krwionośnych obwodowych a także zarazem rozszerzenie oskrzeli. Efedryna jednak znalazła dość szerokie zastosowanie we wspomaganiu wysiłku i w pracy nad sylwetką ze względu na inne walory, a mianowicie z racji tego, iż powoduje pobudzenie ośrodkowego układ nerwowego aktywizując i mobilizując do podejmowania aktywności, jak również wyraźnie zmniejsza łaknienie i działa termogennie przyspieszając przemianę materii wywołując nasilone spalanie tłuszczu zapasowego. I właśnie tymi ostatnimi skutkami „suplementacji” zajmę się w niniejszym opracowaniu powołując się na wyniki badań naukowych. Osoby zainteresowane szczegółowymi mechanizmami działania efedryny zapraszam do lektury artykułu dostępnego pod poniższym linkiem:

http://potreningu.pl/articles/1446/sida-coridfolia-ma-huang-czyli-efedryna--bezkompromisowy-spalacz-tluszczu

Efedryna – wyniki badań naukowych

Do tej pory przeprowadzono stosunkowo dużo badań weryfikujących skuteczność efedryny w przyspieszaniu procesu odchudzania. Trochę mniej jest natomiast danych naukowych dotyczących jej wpływu na zdolności wysiłkowe, choć i tu jest na czym się oprzeć. Co ciekawe istotna część prób z zastosowaniem efedryny to badania o dość wysokim standardzie, uwzględniające grupę kontrolną i zakładające zastosowanie metody podwójnej ślepej próby. Oto do jakich wniosków skłaniają ich wyniki: