Efedryna należała do jednej z najczęściej stosowanych w redukcji tłuszczu substancji, często w połączeniu z kofeiną.
ECA – STACK czyli efedryna, kofeina i aspiryna
Przez wiele lat był to najlepszy zestaw do „spalania tłuszczu” (nie licząc „cięższego kalibru”, farmakologicznych substancji). Był, gdyż efedryna została wycofana i zakazana w suplementach diety. Jednym z powodów wprowadzenia ograniczeń, była legenda o przypadkach śmiertelnych wiązanych z używaniem tego związku. Mogło stać się tak również z powodu wytwarzania narkotyków (metaamfetaminy) z efedryny. Rozporządzenie Rady (WE) nr 111/2005 z dnia 22 grudnia 2004 r. określające zasady nadzorowania handlu prekursorami narkotyków pomiędzy Wspólnotą (Europejską) a państwami trzecimi – klasyfikuje zawiera efedrynę jak i pseudoefedrynę na liście. Późniejsze, ogromne badania naukowe wykazały, że efedryna jest równie bezpieczna jak kofeina. Po zbadaniu 257 364 osób okazało się, że „zabójcza” efedryna ma nikłe skutki uboczne i nie wiąże się jej z chorobami sercowo-naczyniowymi. Takie są wyniki przekrojowego studium naukowców z 2008 roku (w wspomnianym badaniu oceniono także wpływ na zdrowie kofeiny). Ale wylano dziecko z kąpielą. Obecnie efedryna jest szeroko dostępna w ... lekach. W suplementach diety występuje rzadko lub są to alkaloidy które nie działają na człowieka (o czym innym mówią nam reklamy np. takie alkaloidy są dostępne w produkcie "black mamba").
Stack ECA jest skuteczny w spalaniu tłuszczu
U 180 otyłych pacjentów zastosowano dietę oraz:
- efedrynę i kofeinę (odpowiednio: 20 mg i 200 mg)
- samą efedrynę (20 mg)
- samą kofeinę (200 mg
- placebo.
Mieszankę podawano 3x dziennie, przez 24 tygodnie. Co ciekawe, autorzy wyciągnęli wniosek, że osobne podawanie efedryny i kofeiny jest nieskuteczne dla redukcji tkanki tłuszczowej (odnotowano spadek wagi podobny jak w grupie placebo). Dlaczego? Wynik może tłumaczyć zbyt mała, jednorazowa dawka kofeiny i efedryny. W ciągu 24 tygodni obserwacji wykazano, że jednoczesne stosowanie kofeiny z efedryną spowodowało istotne zmniejszenie masy ciała o 16.6 ± 6.8 kg (w grupie placebo o 13.2 ± 6.6 kg). W ciągu kolejnych 26 tygodni zanotowano dalszy spadek masy ciała.
W eksperymentach nie stwierdzono, by połączenie efedryny z kofeiną miało istotny wpływ na siłę, wytrzymałość czy wydolność anaerobową.
Przykładowo podawano albo glukozę (jako placebo), kofeinę oraz kofeinę i efedrynę w porcji; podwójnie ślepa próba. W teście brało udział 9 wytrenowanych siłowo mężczyzn.
- 300 mg glukozy (GRUPA A)
- 300 mg kofeiny (GRUPA B)
- 300 mg kofeiny + 60 mg efedryny (GRUPA C)
Po 45 minutach od zażycia mieszanki badani wykonywali:
- wyciskanie sztangi leżąc (1 powtórzenie z maksymalnym ciężarem),
- ściąganie drążka wyciągu (LP, powtórzenie maksymalne).
Dodatkowo biorący udział w badaniach wykonywali na ciężarze 80% CM (maksymalnego) powtórzenia do „załamania”: wyciskania leżąc i ściągania drążka wyciągu do klatki piersiowej. Potem przeprowadzono 30 sekundowy test WINGATE aby stwierdzić wydolność anaerobową, czas po którym badani osiągali zmęczenie mięśni itd. Wingate polega na uzyskaniu szczytowej mocy anaerobowej w czasie 30 sekund i może być dobrym wskaźnikiem wytrenowania danej osoby.
Wyniki badania
Pomimo tego, że badani mieli podwyższoną czujność, lepszy nastrój po zażyciu efedryny i kofeiny, nie stwierdzono znaczących różnic w sile mięśni, wytrzymałości czy też wydolności beztlenowej (mocy szczytowej) w porównaniu do grupy biorącej glukozę (placebo). Badacze stwierdzają, że kofeina i efedryna wcale nie muszą pomagać w treningu beztlenowym (siłownia) - ani w zakresie wzrostu siły czy też wydolności w strefie beztlenowej.
W tym kontekście nie należy zapominać o potędze efektu placebo. W wielu eksperymentach wykazywano, że nawet podawanie nieszkodliwych (obojętnych) substancji może wywoływać silne efekty. W jednym z badań naukowych wypicie jednej puszki napoju energetycznego zawierającego tyle kofeiny co mocna kawa – wywołało „pobudzenie, agresję i bezsenność” u 30% badanych. „Ponad 30% studentów zauważyło u siebie znaczne pobudzenie i agresję oraz bezsenność, w tym częściej te objawy zaznaczali mężczyźni.” W praktyce: dla osoby regularnie stosującej kofeinę (kawa, herbata energy drinki) – efektywna dawka kofeiny wynosi 300-500 mg. I nawet po takiej (stosunkowo dużej) dawce nie należy spodziewać się zbyt wielu skutków ubocznych.
Wniosek? Jedna, dwie – a nawet trzy puszki „energetyka” spożyte w ciągu dnia, nie mogą wywołać znacznej agresji, bezsenności i pobudzenia. Znane są podobne przykłady – gdy osoba spożywająca glukozę miała objawy zatrucia narkotykami. Kofeina i efedryna mogą skutecznie pozbawić snu – jeśli są stosowane w bezpośredniej bliskości pory snu. Efedryna działa pobudzająco na osoby szczególnie wrażliwe na tą substancję. Również – wzmożoną odpowiedź odnotowuje się na początku stosowania suplementu diety (lub leku) zawierającego efedrynę.
Najbezpieczniejsze postępowanie polega na stosowaniu silnych środków pobudzających rano – w minimalnej dawce, w celu ustalenia tolerancji.
Podsumowanie
Efedryna może pomagać w treningu aerobowym i siłowym, działać termogenicznie – jednak wątpliwy jest wpływ tego związku na siłę czy wytrzymałość mięśni. Wg badań szczególnie korzystne jest stosowanie kofeiny (400-600 mg) w porcji z efedryną (30-60 mg). Substancje te działają synergicznie. Z dużą ostrożnością trzeba podchodzić do dodawania do podobnego „combo” – aspiryny. Nowsze badania naukowe wskazują, że dla osób trenujących siłowo stosowanie NLPZ jest niewskazane. Przed zawodami niesteroidowe leki przeciwzapalne są szczególnie szkodliwe (np. aspiryna nasila krwawienia u biegaczy czy zawodników sportów walki), a po zakończonym treningu niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą spowalniać regenerację oraz zmniejszać efekty treningu.