Piętno otyłości – czyli odmieniona sylwetka w oczach najbliższego otoczenia

Problem braku tolerancji względem osób otyłych i z nadwagą jest powszechnym i godnym pożałowania zjawiskiem. Sylwetka odbiegająca od obowiązujących kanonów piękna to częsty obiekt kpin, niewybrednych żartów i lekceważenia. Osoby otyłe bardzo często są oceniane i dyskredytowane ze względu na swoją tuszę, co dodatkowo pogłębia istniejące problemy ze zbędną tkanką tłuszczową i wpływa negatywnie na relacje społeczne. A jak natomiast wygląda sytuacja w przypadku osób, które wypracowały nową sylwetkę?

Przeczytaj koniecznie:

Bez silnej motywacji nie schudniesz!

Nie tylko podziw

Podejmując walkę z nadmiarem tkanki tłuszczowej, w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę aspekty zdrowotne i estetyczne. Mało kto zastanawia się jak sukces i odmiana wyglądu wpłyną na otoczenie, w którym na co dzień funkcjonuje. Tymczasem warto podkreślić, iż utrata zbędnego balastu i poprawa estetyki sylwetki, zwłaszcza jeśli mają charakter spektakularny, mogą uczynić spore zamieszanie w najbliższym otoczeniu. Oprócz wyrazów uznania i  gratulacji, powszechnym zjawiskiem jest uczucie zazdrości. Nie zawsze posiada ono charakter „patologiczny” – może stanowić bodziec do działania oraz namacalny dowód, na to że sukces jest w zasięgu ręki – wystarczy tylko odpowiednio się postarać.

Piętno otyłości

Naukowcy zaobserwowali jeszcze jedną ciekawą zależność, dotyczącą postrzegania przez społeczeństwo osób, którym udało pokonać się własne słabości i dokonać prawdziwej sylwetkowej metamorfozy. Otóż, bardzo często okazuje się, iż bez względu na to, ile kilogramów udało się danej osobie stracić, to najbliższe otoczenie i tak będzie myślało o niej w kategoriach „grubas”. Badanie przeprowadzone przez międzynarodowy zespół specjalistów wykazało, iż osoby, które posiadają szczupłą i “stabilną w czasie” sylwetkę są postrzegane jako bardziej atrakcyjne od osób o podobnych parametrach, ale posiadających w przeszłości problemy z nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Naukowcy wskazali na fakt, iż piętno otyłości wynika nie tylko z aktualnej masy ciała, mogą być nim dotknięte osoby, które obecnie posiadają prawidłową masę i skład ciała, ale we wcześniejszych etapach  życia zmagały się ze zbędnymi kilogramami. Ta ciekawa zależność znalazła potwierdzenie w innych badaniach. Wykazano między innymi, iż kobiety, które wcześniej zmagały się z otyłością lub nadwagą częściej posiadają niższe zarobki oraz osiągnięcia zawodowe od pań, charakteryzujących się stabilną masą ciała.

Podsumowanie

Piętno otyłości to powszechne zjawisko, związane z brakiem tolerancji i dyskryminacją osób posiadających problem z masą i składem ciała. Co ciekawe, okazuje się, iż bardzo często jest tak, że parametry związane z estetyką sylwetki ulegają drastycznej poprawie, a piętno mimo wszystko zostaje…