Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Chcesz osiągnąć sukces w odchudzaniu? Wyzbądź się negatywnego myślenia!

Chcesz osiągnąć sukces w odchudzaniu? Wyzbądź się negatywnego myślenia!
Optymistyczna postawa ułatwia osiągnięcie sukcesu – dotyczy to nie tylko kwestii związanych z redukcją nadmiernej masy ciała. Pozytywne myślenie wpływa nie tylko na nasze emocje, ale także warunkuje sposób postępowania, ułatwiając chociażby wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, wspierając motywację, a także dodając energii i siły do działania.

Analogicznie, pesymizm i przeświadczenie o swojej własnej beznadziejności odbierają siły, sprawiają, iż umyka sens i istota podjętych kroków, mających na celu poprawę estetykę sylwetki. Osoby, które posiadają negatywne nastawienie do siebie i otaczającego świata, znaczniej trudniej osiągają wymierne efekty w postaci utraty zbędnych kilogramów, gdyż ich podejście bardzo często stanowi przyczynę autodestrukcyjnych zachowań, takich jak: przejadanie się, rezygnowanie z aktywności fizycznej, etc.

Co zatem zrobić, aby zobaczyć siebie samego w lepszym świetle?

Sprawdź swoje myślenie – istnieje prosta zależność pomiędzy myśleniem, emocjami i zachowaniem. Jeżeli myślisz o sobie w sposób nieprzychylny, oddziałuje to na Twoje emocje, a także zachowanie. Dodatkowo, to jak sama siebie przedstawiasz i co osobie mówisz, ma ogromny wpływ na to jak postrzegają Cię inni. Dlatego zamiast tylko i wyłącznie narzekać np. na swoją nadwagę, skoncentruj się na swoich walorach – przyjrzyj się dokładnie: może posiadasz zgrabne nogi, proporcjonalną sylwetkę, miły uśmiech, piękne włosy, etc. ?

 Zrezygnuj z oceniania siebie  w kategoriach „wszystko albo nic” – fakt, iż posiadasz kilka nadprogramowych kilogramów i nie masz idealnej sylwetki nie oznacza wcale, że jesteś gorszym człowiekiem.  Ludzie nie dzielą się na szczupłych-pięknych i z nadwagą- brzydkich; istnieje cała gama odcieni. Najlepiej w ogóle zrezygnuj z oceniania siebie (i porównywania się z ideałami), jeżeli robisz to tylko po to, aby utwierdzić siebie i innych w przekonaniu, że jesteś beznadziejna.

Przestań myśleć, o tym że „powinnaś” coś zrobić – jest to bardzo deprymujący i nieskuteczny sposób motywacji – wpędza w poczucie winy, bo odbiera możliwość wyboru. Zacznij myśleć o tym, co „chcesz” zrobić!

Naucz się przyjmować komplementy – gdy ktoś powie coś miłego na temat Twojego wyglądu, ubrania, sposobu poruszania się, etc. - uśmiechnij się i po prostu podziękuj, bez negowania zasadności komplementu i rozpoczynania zdania od „ale”.

Nie rób z siebie kozła ofiarnego – zbędne kilogramy, to coś z czym możesz sobie poradzić, jednak wchodzenie w rolę osoby poszkodowanej i pokrzywdzonej przez los w żaden sposób Ci nie pomoże. Podobnie nie powinnaś tłumaczyć wszelkich swoich niepowodzeń, tym iż posiadasz kilka nadprogramowych kilogramów.

Inni ludzie nie są Twoimi wrogami – nie oceniaj ludzi na podstawie własnych negatywnych wyobrażeń. Przypisywanie innym, zwłaszcza obcym, samych negatywnych cech doprowadzi Cię do frustracji.   Nie umiesz czytać w myślach i nie możesz z góry zakładać, że ktoś się z Ciebie śmieje, źle Ci życzy lub pozostaje w stosunku do Ciebie w głębokiej pogardzie. Staraj się innych postrzegać neutralnie lub pozytywnie.  To, że o czymś myślisz lub w coś wierzysz, wcale nie musi oznaczać, iż jest to prawdą.

Podsumowanie

Redukcja tkanki tłuszczowej wymaga nie tylko wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych, ale także wiąże się z koniecznością wprowadzenia zdrowego sposobu myślenia. Dlatego jeśli planujesz walkę z nadprogramową ilością tkanki tłuszczowej, zwróć także uwagę na swój sposób rozumowania i postrzegania siebie samej. Zdecydowanie łatwiej odniesiesz sukces, jeśli nauczysz się myśleć pozytywnie.