Analogicznie, pesymizm i przeświadczenie o swojej własnej beznadziejności odbierają siły, sprawiają, iż umyka sens i istota podjętych kroków, mających na celu poprawę estetykę sylwetki. Osoby, które posiadają negatywne nastawienie do siebie i otaczającego świata, znaczniej trudniej osiągają wymierne efekty w postaci utraty zbędnych kilogramów, gdyż ich podejście bardzo często stanowi przyczynę autodestrukcyjnych zachowań, takich jak: przejadanie się, rezygnowanie z aktywności fizycznej, etc.
Co zatem zrobić, aby zobaczyć siebie samego w lepszym świetle?
Sprawdź swoje myślenie – istnieje prosta zależność pomiędzy myśleniem, emocjami i zachowaniem. Jeżeli myślisz o sobie w sposób nieprzychylny, oddziałuje to na Twoje emocje, a także zachowanie. Dodatkowo, to jak sama siebie przedstawiasz i co osobie mówisz, ma ogromny wpływ na to jak postrzegają Cię inni. Dlatego zamiast tylko i wyłącznie narzekać np. na swoją nadwagę, skoncentruj się na swoich walorach – przyjrzyj się dokładnie: może posiadasz zgrabne nogi, proporcjonalną sylwetkę, miły uśmiech, piękne włosy, etc. ?
Zrezygnuj z oceniania siebie w kategoriach „wszystko albo nic” – fakt, iż posiadasz kilka nadprogramowych kilogramów i nie masz idealnej sylwetki nie oznacza wcale, że jesteś gorszym człowiekiem. Ludzie nie dzielą się na szczupłych-pięknych i z nadwagą- brzydkich; istnieje cała gama odcieni. Najlepiej w ogóle zrezygnuj z oceniania siebie (i porównywania się z ideałami), jeżeli robisz to tylko po to, aby utwierdzić siebie i innych w przekonaniu, że jesteś beznadziejna.
Przestań myśleć, o tym że „powinnaś” coś zrobić – jest to bardzo deprymujący i nieskuteczny sposób motywacji – wpędza w poczucie winy, bo odbiera możliwość wyboru. Zacznij myśleć o tym, co „chcesz” zrobić!
Naucz się przyjmować komplementy – gdy ktoś powie coś miłego na temat Twojego wyglądu, ubrania, sposobu poruszania się, etc. - uśmiechnij się i po prostu podziękuj, bez negowania zasadności komplementu i rozpoczynania zdania od „ale”.
Nie rób z siebie kozła ofiarnego – zbędne kilogramy, to coś z czym możesz sobie poradzić, jednak wchodzenie w rolę osoby poszkodowanej i pokrzywdzonej przez los w żaden sposób Ci nie pomoże. Podobnie nie powinnaś tłumaczyć wszelkich swoich niepowodzeń, tym iż posiadasz kilka nadprogramowych kilogramów.
Inni ludzie nie są Twoimi wrogami – nie oceniaj ludzi na podstawie własnych negatywnych wyobrażeń. Przypisywanie innym, zwłaszcza obcym, samych negatywnych cech doprowadzi Cię do frustracji. Nie umiesz czytać w myślach i nie możesz z góry zakładać, że ktoś się z Ciebie śmieje, źle Ci życzy lub pozostaje w stosunku do Ciebie w głębokiej pogardzie. Staraj się innych postrzegać neutralnie lub pozytywnie. To, że o czymś myślisz lub w coś wierzysz, wcale nie musi oznaczać, iż jest to prawdą.