Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Tapioka jako źródło węglowodanów

Tapioka jako źródło węglowodanów

Tadeusz Sowiński

Tapioka jest produktem, którego popularność w ostatnim czasie wzrasta. Dziś można ją dostać w zasadzie w każdym sklepie ze „zdrową żywnością”. Producenci i sprzedawcy na różne sposoby eksponują zalety tapioki wskazując na brak glutenu, niską alergenność i ekologiczne pochodzenie, a także podkreślając ciekawe działanie żelujące. Fachowych opracowań dotyczących faktycznych właściwości tapioki jest bardzo niewiele, a pytań o jej wpływ na organizm – coraz więcej, na niektóre postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 50 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 4000 posiłków i 500 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

Tapioka – co to takiego?

Tapioka to po prostu skrobia otrzymywana z bulw manioku - rośliny (którą można nazwać odpowiednikiem polskiego ziemniaka), spożywanej masowo w krajach Ameryki Południowej, Afryki i w Azji. Tapioka stosowana jest często jako środek zagęszczający. Otrzymuje się z niej specjalny grysik, który bywa wykorzystywany do produkcji legumin i kisieli.

Wartość odżywcza tapioki

Tapioka jest źródłem przede wszystkim węglowodanów, które stanowią niemal 90% jej całkowitej masy (w zdecydowanej większości skrobia i jedynie 3 – 4g cukrów prostych) . Surowiec niemalże nie zawiera białka i tłuszczu (śladowe ilości). Ubogi jest także w błonnik (poniżej 1g na 100g produktu). Niewiele lepiej wygląda sytuacja jeśli chodzi o witaminy, których nie zawiera wcale (jedynie mikroskopijne ilości kwasu foliowego i pantotenowego). Składników mineralnych poza minimalną dawką  manganu i wapnia również nie dostarcza niestety.

Czy tapioka ma jakieś zalety?

Wiemy już, że wartość  odżywcza tapioki jest niska, gdyż dostarcza ona jedynie węglowodanów w czystej postaci. Czy więc produkt ten ma jakieś walory? Dla niektórych osób zaletą zapewne będzie brak glutenu oraz niska alergenność skrobi z manioku. Tyle, że podobnie wypada tutaj skrobia ryżowa, a także skrobia kukurydziana. Tapioka posiada właściwości żelujące, co sprawia, że ma pewne zastosowanie kulinarne (ale znowuż to samo można byłoby powiedzieć o innych rodzajach skrobi), warunkową zaletą może być także brak swoistego smaku.

Podsumowanie

Tapioka to po prostu skoncentrowane źródło oczyszczonych węglowodanów. Jej wartość odżywcza jest podobna do innych rodzajów skrobi takich jak ryżowa czy kukurydziana. Docenić ją można jedynie ze względu na brak glutenu, niską alergenność i – dość często - ekologiczne pochodzenia oraz właściwości żelujące. Nic więcej ciekawego sobą ten surowiec nie reprezentuje.

 W artykule mówimy o: Dietetyka i zdrowe odżywianie