Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Najlepsze źródło węglowodanów

Na skróty:
  1. Co więc jeść?
Węglowodany stanowią ważny składnik sportowej diety. Ich odpowiednia podaż może mieć istotne znaczenie dla rozwijania ogólnie pojętej formy sportowej, manipulacji masą i składem ciała, a także – poziomem niektórych hormonów. Choć istnieją żywieniowe modele alternatywne zakładające ograniczenie spożywania węglowodanów, to najczęściej to właśnie produkty węglowodanowe stanowią główny makroskładnik naszej diety. Wydaje się więc szczególnie istotne by dobierać je we właściwy sposób.

Zdaniem większości dietetyków podstawą naszej diety powinny być produkty zbożowe wytwarzane z pełnych ziaren. Operując przykładem pieczywa, faktycznie razowiec wydaje się opcją zdecydowanie korzystniejszą niż bagietka. Wyższa zawartość witamin i składników mineralnych, większa ilość błonnika i lepszy indeks sytości sprawiają, że w zasadzie razowy chleb dystansuje białą kajzerkę już na starcie. Jednakże istnieje też coś takiego jak „ciemna strona chleba”.

Produkty zbożowe, a zwłaszcza te otrzymywane z pełnego ziarna, bogate są w substancje antyodżywcze, które utrudniać mogą przyswajanie niektórych składników pokarmowych, a także wywoływać niepożądane reakcje ze strony naszego układu odpornościowego. Niezmiernie istotna jest również kwestia zawartego w produktach zbożowych glutenu.

Według najnowszych ustaleń wrażliwa na działanie tego białka jest znacznie większa część populacji ludzkiej niż do tej pory sądzono. Zainteresowanych warto odesłać do publikacji dr Alessio Fasano, czy eksperymentów dr. M. Hadjivassiliou.

Co więc jeść?

Dobrym źródłem węglowodanów w naszej diecie jest ryż, przy czym nie koniecznie musi to być ryż brązowy. Badania naukowe wskazują, że ryż jest dość dobrze tolerowanym źródłem skrobi. Niezwykle cennym, ale dość trudnodostępnym źródłem węglowodanów są także słodkie ziemniaki, czyli tzw. bataty. Warto zwrócić uwagę, iż warzywa te są niezwykle zasobne w przeciwutleniacze. Stanowią jednak pod naszą szerokością geograficzną asortyment niecodzienny i relatywnie drogi, więc z oczywistych względów nie zyskają sobie wielu entuzjastów.

Również owoce stanowić mogą znakomite źródło węglowodanów, choć wiele osób traktuje je niemal jako zło konieczne, najprawdopodobniej ze względu na zawartość cukrów prostych. Gęstość energetyczna owoców jest niewielka, a jakość odżywcza – wysoka, co czyni z nich wartościowy element diety. Konwencjonalne ziemniaki również często są unikane, przez osoby prowadzące „zdrowy” tryb życia. Tymczasem ze względu na „nieprzetworzoną” formę, w jakiej występują, a także sporą zawartość potasu i witaminy C, powinny znaleźć się w diecie. Ważne jest po prostu, by nie podawać ich z ciężkimi sosami, nie smażyć, nie robić z nich frytek.

Podsumowanie

Choć nie namawiam nikogo do rezygnacji całkowitej z chleba, makarony czy płatków śniadaniowych, to jednak myślę, że warto się zastanowić czy w świetle powyżej zaprezentowanych informacji warto z konwencjonalnych produktów zbożowych takich jak pieczywo robić węglowodanową podstawę naszej diety. Zwłaszcza że jak widać – są alternatywy.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.