Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Czego nie należy mówić osobie odchudzającej się?

Czego nie należy mówić osobie odchudzającej się?

Tadeusz Sowiński

Skuteczne walka ze zbędnymi kilogramami zależy od wielu czynników. Absolutne podstawy to odpowiednio zbilansowany sposób odżywiania, regularna i adekwatna do możliwości i obranego celu aktywność fizyczna, wysoki poziom motywacji oraz zdrowy rozsądek. Jak przekonało się wiele osób zmagających się ze zbędnymi kilogramami, duże znaczenie dla skuteczności całego przedsięwzięcia posiada wsparcie bliskich osób oraz to, co mają do powiedzenia.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 50 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 4000 posiłków i 500 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

Bycie na diecie a relacje z bliskimi

Mało kto zmaga się ze zbędnymi kilogramami w totalnym osamotnieniu. Przejście na „dietę” to zawsze spore wydarzenie dla osób pozostających w najbliższym otoczeniu. Rodzina, przyjaciele, znajomi z pracy różnie reagują na nową sytuację – niektórzy szczerze kibicują, inni się wyśmiewają, są zazdrośni bądź też zainspirowani do działania. Fakty są jednak takie, iż nawet najsilniejsze jednostki pod wpływem działania i gadania osób postronnych mogą stracić motywację, zrezygnować z podjętych działań lub po prostu mieć gorsze samopoczucie w związku z niepotrzebnie generowanym dodatkowym stresem. Warto podkreślić, iż nie wszystkie „gafy” wynikają ze złośliwości czy złych intencji bliskich, bardzo często jest wręcz odwrotnie. Nieprzemyślane wsparcie duchowe i dodawanie dobrych rad również może negatywnie wpłynąć na skuteczność podjętych działań. Czego niewątpliwie nie należy mówić, wmawiać, czynić osobom będącym w trakcie zmiany nawyków żywieniowych i redukowania zbędnej tkanki tłuszczowej?

Zjedz ciasteczko! Jedno Ci nie zaszkodzi”

Namawianie do wyłamania się z rygoru diety to standardowy zabieg, z którym wiele odchudzających się osób poradzić sobie nie potrafi. Może przybierać rozmaite formy, ze strony rodziny związane nierzadko z emocjonalnym szantażem, np. „ nie zjesz ciasta? Specjalnie dla Ciebie upiekłam! Może chociaż mały kawałeczek?”. Osoba będąca w trakcie stosowania diety redukcyjnej, zwłaszcza w początkowych jej etapach, postawiona w takiej bezkompromisowej sytuacji wykazać się musi nie lada samozaparciem i silną wolą, aby oprzeć się tego typu pokusie. Jeżeli bliska Ci osoba pragnie poprawić estetykę swojej sylwetki, a tobie zależy na jej sukcesie, warto ją w tych zabiegach wspierać – przygotowując dla niej bardziej dietetyczny deser bądź też przynajmniej oszczędzając nachalnego namawiana.

Po co się odchudzasz? Przecież dobrze wyglądasz?”

To kolejny sposób mający na celu przekonać daną osobę o bezsensowności podjętych starań na rzecz uzyskania zadbanej i estetycznej sylwetki. Oczywiście nie mówimy tu o sytuacjach, w których padają podejrzenia o zaburzenia odżywiania. Intencje osób wypowiadających te słowa są często dobre. Stanowią próbę dowartościowania odchudzającego się, a także wynikają z pewnego stereotypowego podejścia dotyczącego odchudzania, które ciągle kojarzy się wyłącznie z głodówką i wyniszczeniem organizmu. Alternatywą dla tego typu zachowania będzie okazanie wsparcia, pomoc w przygotowywaniu posiłków, docenianie nawet najmniejszych postępów a także wspólne poszerzanie zasobu wiedzy z zakresu racjonalnego odchudzania.W artykule mówimy o: Odchudzanie Ladies

1 / 2 Następna strona