5XXL elite- rewolucja w budowaniu masy?

Ostatnio przyszedł do mnie na konsultację pewien człowiek mający około 15 kg tłuszczu do zrzucenia. Niestety, wcześniej kupił w Internecie produkt „5XXL elite”. Wydał 247 złotych na wynalazek, który ma dokonywać zdumiewających zmian w ciele. Nawet pobieżna lektura strony internetowej reklamującej preparat natychmiast powinna wzbudzić dużą dozę nieufności. Przede wszystkim – tekst jest pełen błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Autor był tak leniwy, że nie dostosował nawet przekazu reklamowego do płci. Z reklamy wynika, iż fikcyjny mężczyzna „Łukasz Krzysztom, Dębki” po zastosowaniu produktu zmienił płeć i przemienił się w „zgrabną kobietę”!

Przeczytaj koniecznie:

Elektryczne stymulatory brzucha- cuda na kiju

Cytat przekazu reklamowego:  "W końcu wygrałam walkę z niechcianymi kilogramami. 2 miesiące wystarczyły, aby zmienić się w zgrabną kobietę.. 5XXL Elite naprawdę jest wart swojej ceny. "

Przepis na sukces – tworzymy fikcyjną postać trenera personalnego (Filip Tarzański), tekst okraszamy garścią zdjęć przerobionych w Adobe Photoshop, umieszczamy tam „gwarancje” zwrotu pieniędzy oraz zapowiedź zdobycia gruszki na wierzbie – masy, siły, niewiarygodnych przyrostów, gigantycznej przemiany sylwetki. Reklama jest na tyle kłamliwa i skandaliczna, iż sugeruje, że polscy naukowcy otrzymali nagrodę Nobla za ... suplement diety!

Cytat przekazu reklamowego: „Wszystko za sprawą szokującego odkrycia polskich naukowców nad którym pracowali blisko 6 lat. (ich odkrycie zostało docenione na arenie międzynarodowej za które otrzymali nagrodę Nobla)”.

Fakt brzmi - nagrodę Nobla dotychczas otrzymało 6 Polaków:

  • Maria Skłodowska-Curie (dwukrotnie w 1903 r. w dziedzinie fizyki i w 1911 r. w dziedzinie chemii)
  • Henryk Sienkiewicz (w 1905 r. Literacka Nagroda Nobla)
  • Władysław Reymont (w 1924 r. Literacka Nagroda Nobla)
  • Czesław Miłosz (w 1980 r. Literacka Nagroda Nobla)
  • Lech Wałęsa ( w 1983 r. Pokojowa Nagroda Nobla)
  • Wisława Szymborska (1996 r. Literacka Nagroda Nobla) [4]

Może tego „szokującego odkrycia” dokonała w 1911 roku Maria Skłodowska-Curie, gdy nic nie wiedziano jeszcze o odżywkach, suplementach i ćwiczeniach fizycznych?

Cytat przekazu reklamowego: „przez wiele lat uważałem, że zdobycie 10 czy 15 kilogramów czystej masy mięśniowej wymaga ogromnego poświęcenia, setek wyżeczeń oraz morderczych treningów na siłowni.”  (PISOWNIA ORYGINALNA)

Cytat przekazu reklamowego: „Moi podopieczni zyskują nawet 1 kilogram mięśni dziennie”.

Komentarz:  jednakże w dalszej części tekstu można napotkać  zapewnienia: „zdobędziesz 10 kg mięśni w miesiąc albo zwrot pieniędzy!” Jak widać produkt jest kierowany do osób nie umiejących nawet obsługiwać kalkulatora – gdyż przyrost 1 kg mięśni dziennie, daje dla miesiąca trwającego 30 dni  ... 30 kg mięśni miesięcznie.

Cytat przekazu reklamowego: „Prawda jest taka: jeśli chcesz zdobyć czystą masę mięśniową potrzebujesz czegoś innego. Czegoś, co w naturalny i bezpieczny sposób przyczyni się do rozrostu Twoich mięśni.”

Komentarz: naturalne przyrosty masy mięśniowej są bardzo powolne i niemal niezauważalne. Jeżeli przyrost jest szybki, to nie może być bezpieczny (przykład – stosowanie „mieszanki” sterydów anaboliczno-androgennych, hormonu wzrostu, T3 i insuliny), jeżeli jest bezpieczny – to zwykle jest niezauważalny.

Przypomnijmy parę faktów na temat przyrostu masy mięśniowej:

  • badanie Michaela H. Thomasa z 2011 roku [1] - sucha masa ciała (LBM czyli głównie mięśnie) zwiększyła się w ciągu 2 miesięcy ćwiczeń o: 1.06 kg ± 1.78 kg w grupie FBW oraz 0.99 kg ± 1.31 kg w grupie treningu dzielonego,
  • historyczne badanie poświęcone dopingowi [2]: „roczne przyrosty po mieszance sterydów anaboliczno-androgennych: wynoszą średnio 0.5 kg mięśni miesięcznie.”
  • badanie z 2015 roku [3] – grupa nr 1: trening dzielony 5 x w tygodniu, kontynuowano przez 8 tygodni: beztłuszczowa masa ciała (FFM) wzrosła o +1.5 ± 1.8 kg w grupie dostarczającej 2.3 g białka / kg m.c.
  • badanie z 2015 roku [3] – grupa nr 2: trening dzielony 5 x w tygodniu, kontynuowano przez 8 tygodni: beztłuszczowa masa ciała (FFM) wzrosła o +1.5 ± 2.2 kg w grupie dostarczającej 3.4 g białka / kg m.c,