Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czym jest ornityna i kiedy warto ją zastosować?

Ornityna jest aminokwasem, który nie buduje białek ustrojowych, a pomimo to pełni w organizmie dość ważne funkcje. Można ją nabyć w postaci suplementu diety, niemniej jednak zawierające ją preparaty cieszą się niewielkim zainteresowaniem, gdyż niewiele mówi się na temat jej walorów. Są jednak takie sytuacje, w przypadku których suplementacja wspomnianym aminokwasem może być pomocna.

Problemy z wątrobą

Ornityna może pozytywnie wpływać na pracę wątroby – to twierdzenie nie jest specjalnie odkrywcze (gdyż o tym fakcie wiadomo od lat), ale warto o nim przypomnieć. W aptekach sprzedawane są „preparaty na wątrobę” zawierające l-asparaginian-l-ornityny czyli połączenie ornityny z kwasem asparaginowym. Podobne działanie może mieć sama ornityna. Bierze ona udział w cyklu mocznikowym, pomaga zneutralizować nadmiar amoniaku, obniża aktywność czynników zapalnych w obrębie komórek wątroby oraz zmniejsza peroksydację lipidów.

Nadmierne spożycie białka

Wysokie spożycie protein jest charakterystyczną praktyką stosowaną przez zawodników sportów siłowych. Niekiedy zakresy podaży protein są tak wysokie, że stanowią pewne obciążenie dla organizmu (np. w okresie przedstartowym w kulturystyce). Białko składa się z aminokwasów, a ich metabolizm przebiega z uwolnieniem toksycznego amoniaku. Ornityna uczestniczy w neutralizacji tego związku do mocznika, dzięki czemu potencjalnie może pomagać zmniejszyć negatywny wpływ nadmiaru białka na organizm.

Konsumpcja alkoholu

Alkohol, jaki jest, każdy widzi, a mimo to wielu osobom zdarza się przekroczyć przyzwoitą dawkę tej substancji, co zazwyczaj kończy się złym samopoczuciem dnia następnego. Oczywiście najlepszym środkiem zaradczym jest zawsze umiar w konsumpcji, ale pomocna może okazać się też… ornityna. Dane naukowe pokazują, że aminokwas ten może poprawiać poranne samopoczucie osób, którym dzień wcześniej zdarzyło się wypić trochę za dużo. Co więcej, zaobserwowano także wpływ na obniżenie poziomu kortyzolu, którego zwyżka wywołana została przez zamieszanie spowodowane spożywaniem etanolu.

Stres i bezsenność

Po ornitynie śpi się lepiej. To fakt, który ma poparcie w danych eksperymentalnych. Osoby, które mają problemy z zasypianiem lub też śpią płytko, budzą się w nocy czy wstają rano niewyspane, mogą pomyśleć o suplementacji ornityną. Dawka około 5 g przyjęta w porze wieczornej poprawia jakość snu. Wspomniany aminokwas ma też działanie antystresowe.

Zagadnienie to zostało opisane szerzej w poniższym artykule:

Podsumowanie

Ornityna stanowić może ciekawy dodatek do zestawu suplementów osób, które bądź to żyją w stresie i mają problemy ze snem, bądź też np. relaksują się przy alkoholu. Aminokwas ten może się także przydać w przypadku problemów z wątrobą i wtedy gdy wzrasta istotnie spożycie białka.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.