Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Ornityna poprawia jakość snu i znosi napięcie psychiczne

Ornityna poprawia jakość snu i znosi napięcie psychiczne
Ornityna jest aminokwasem, o którym mało kto słyszał. Okazuje się jednak, że wpływ jego przyjmowania na funkcjonowanie ludzkiego organizmu może być znaczący. Odpowiednie zastosowanie suplementów z ornityną pozwala m.in. poprawić jakość snu co może przekładać się na polepszenie nocnej regeneracji.

Czym jest ornityna i jaką rolę spełnia?

Ornityna jest aminokwasem endogenny, który nie buduje białek ustrojowych, ale pełni inne ważne funkcje. Związek ten uczestniczy w cyklu mocznikowym (obok cytruliny i argininy) odpowiadając za neutralizację toksycznego amoniaku powstającego w procesie metabolizmu innych aminokwasów. Prekursorem ornityny w ludzkim organizmie jest arginina, z której w przebiegu wspomnianego przed chwilą procesu wytwarzana jest ornityna i mocznik. Ornityna uczestniczy również w syntezie poliamin, przez co wpływa regenerująco na wątrobę. To jednak nie jedyne ciekawe jej funkcje.

Ornityna a sen

Przeprowadzone już jakiś czas temu eksperymenty na zwierzętach wykazały, że ornityna wykazuje działanie relaksujące. Myszy, które otrzymywały ten aminokwas drogą pokarmową okazywały się być bardziej spokojne w sytuacjach stresowych niż gryzonie, którym nie podawano tego związku. Z racji tego, iż dokładny wpływ ornityny na układ nerwowy nie został poznany oraz – z uwagi na to, że badanie przeprowadzono na zwierzętach, jego wyniki nie zostały podchwycone przez prasę i temat w zasadzie przeszedł bez echa.

Sytuacja zmieniła się w momencie, kiedy przeprowadzono próbę na ludziach. W ramach jednego z eksperymentów, dwudziestu czterech uczestników w wieku 30 – 60 lat przydzielono losowo do jednej z dwóch grup, pierwsza – otrzymywała przed snem 500 mg chlorowodorku ornityny (czyli 400 mg czystej ornityny), druga – placebo. Wszyscy ochotnicy skarżyli się wcześniej na nadmierne obciążenie stresem i uczucie zmęczenia.

Okazało się, że suplementacja ornityną spowodowała wyraźny spadek poziomu kortyzolu (czyli hormonu stresu), bez wpływu na produkcję DHEA. Dodatkowo uczestnicy otrzymujący ornitynę szybciej zasypiali, spali dłużej i budzili się bardziej wyspani, a w ciągu dnia ich nastrój wyraźnie się poprawił – byli mniej drażliwi i mniej zestresowani. Istniały obawy, że ornityna zmniejsza poziom dopaminy, niemniej jednak okazały się one bezpodstawne – aminokwas ten nie wpływa na produkcję wspomnianego neuroprzekaźnika.

Podsumowanie

Suplementacja ornityną może stanowić ciekawe rozwiązanie w przypadku osób skarżących się na nadmierne obciążenie stresem i na problemy ze sten. Istnieją dowody w postaci badań naukowych, które wskazują, że przyjmowanie tego aminokwasu już w niewielkiej dawce może pogłębiać sen i znosić napięcie psychiczne.  

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.