Czego można się spodziewać po tribulusie

Jeżeli interesujesz się dyscyplinami siłowymi i aktywnie uprawiasz sport, zapewne doszły Cię słuchy, że bardzo duże znaczenie w rozwijaniu formy i kondycji odgrywają hormony. Niektórzy sportowcy stosują niedozwolone metody wspomagania, przyjmując testosteron lub jego pochodne w formie iniekcji. Skutki takich praktyk są jednak niebezpieczne dla zdrowia i zakazane przez prawo, stąd też trudno polecać komukolwiek eksperymentów z farmakologią hormonalną.

W świetle w/w zależności naturalne sposoby zwiększania poziomu anabolicznych hormonów wydają się być niezwykle atrakcyjne właśnie dla osób aktywnych fizycznie, pragnących zwiększyć masę i siłę mięśniową. Swego czasu rynek suplementów diety zrewolucjonizować miały roślinne preparaty zwiększające endogenną syntezę testosteronu i tym samym przyspieszające rozwój formy sportowej.

Do flagowych komponentów ziołowych używanych w celu zwiększenia produkcji androgenów zaliczyć można ekstrakt z buzdyganka ziemnego (Tribulus terrestris ), a także wyciągi z owsa, żeń- szenia, palmy sabałowej i wielu innych mniej lub bardziej egzotycznych roślin. Ponieważ testosteron jednoznacznie kojarzony jest z działaniem anabolicznym, wiele osób ze stosowaniem wspomnianych powyżej ekstraktów wiąże spore nadzieje w kontekście ich potencjalnego wpływu na masę i siłę mięśniową. Czy takowe oczekiwania mają faktycznie uzasadnienie?

 Dostępna literatura raczej nie wspiera tezy, z godnie z którą przyjmowanie ziołowych ekstraktów z roślin takich jak buzdyganek ziemny przyspiesza przyrost masy mięśniowej lub zwiększa siłę czy wytrzymałość. Ekstrakt z tribulusa stosowany był w wielu badaniach przeprowadzanych z udziałem sportowców i niestety wyniki owych eksperymentów zawsze były rozczarowujące.

Uczestniczyłem swego czasu w dyskusji na temat biologicznego potencjału ekstraktów z buzdyganka i w momencie, gdy powołałem się na wyniki badań, które wykazywały brak oczekiwanego  działania, mój adwersarz zwrócił uwagę na jakość surowca i polecił mi poszukać eksperymentów z zastosowaniem rośliny wyhodowanej w Bułgarii. Uległem namowom kolegi i poszukałem badanie przeprowadzone przez bułgarskich naukowców (Neychev i wsp), gdzie ponownie okazało się, że roślina ta nie wpływa na poziom testosteronu. Czy więc suplementy zawierające z buzdyganka ziemnego są zupełnie nieprzydatne? Niezupełnie.

Tribulus terrestris korzystnie oddziaływać może na zdolności seksualne. Potwierdzają to badania naukowe, ale co najważniejsze – opinie testujących. O ile doniesień na temat anabolicznego potencjału tej rośliny ze strony praktyków jest stosunkowo niewiele, o tyle pozytywnych opinii na temat wpływu na libido wcale nie brakuje. Tak więc jak widać preparaty zawierające ekstrakty z buzdyganka mogą stanowić ciekawe „uzupełnienie diety”, jednak zastosowanie mają w trochę innej dyscyplinie niż się to wielu osobom wydaje…

The effects of Tribulus terrestris on body composition and exercise performance in resistance-trained males. .Antonio J, Uelmen J, Rodriguez R, Earnest C. The aphrodisiac herb Tribulus terrestris does not influence the androgen production in young men. Neychev VK, Mitev VI.