Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jakie buty na siłownię?

W przypadku każdego rodzaju sportu, czy to biegania, gry w piłkę nożną, jazdy na rowerze, czy podnoszenia ciężarów, niezwykle istotne jest dobranie odpowiedniego obuwia. Każdy sport będzie wymagał od butów innych cech, dzięki którym będziemy mogli uprawiać go bezpieczniej, z większym komfortem i osiągać lepsze wyniki. Buty to ważny element treningu z ciężarami.

Na siłowniach oraz w klubach fitness spotkać można ludzi w bardzo różnym obuwiu. Często nieodpowiednim. Z pewnością do treningu nie nadają się wszelkiego rodzaju klapki, półbuty czy też buty na koturnie. Również i takie panie zdarzało mi się obserwować w klubach fitness. Co gorsza, zdarza się, że w takich butach zajęcia prowadzą trenerki. Pozwolę sobie zauważyć, że po pierwsze stwarza to zagrożenie, po drugie uniemożliwia poprawne pokazanie techniki ćwiczeń, takich jak na przykład przysiady czy wykroki, jak również buduje złe nawyki u innych, mniej doświadczonych ćwiczących.

Nieprawidłowe obuwie

Nieprawidłowe obuwie to takie, które nie zapewnia stopie stabilizacji i komfortu. Ćwicząc w klapkach czy, o zgrozo, w butach na koturnie, but nie zapewnia stopie stabilnego podparcia. W najmniej oczekiwanym momencie noga może wyśliznąć się z klapka. W taki sposób można nabawić się nawet wielomiesięcznej kontuzji, wykluczającej nas z treningu.

Jakie buty wybrać?

Jeśli ćwicząc na siłowni nie pracujemy na dużych obciążenia i nie bazujemy na ćwiczeniach takich jak przysiady, push pressy, martwe ciągi, zarzuty czy wyciskania żołnierskie, w zupełności wystarczą buty „fitnessowe” o płaskiej podeszwie, dobrze przylegające do stopy. Ważny by nie były to buty przeznaczone do biegania, najlepiej by ich podeszwa była płaska, a także posiadała niewielki bieżnik, który zagwarantuje nam brak pośliźnięć, ale też nie będzie utrudniał ruchów w czasie ćwiczeń. Buty muszą być wygodne, a noga w nich nie powinna się ruszać.

Jeśli jednak nasz trening w dużej mierze opiera się o ćwiczenia takie jak przysiady, martwe ciągu, zarzuty czy push pressy i pracujemy na większych obciążeniach, zwykłe fitnessowe buty nie będą odpowiednie.

Dlaczego?

Takiego rodzaju obuwie nie gwarantuje odpowiedniej stabilności. Jeśli nie masz wystraczającej stabilności, wykonując ciężkie przysiady czy wyciskanie żołnierskie, tracisz punkt podparcia, a co za tym idzie tracisz siłę, a więc osiągasz gorsze wyniki. Co więcej, narażasz się na większe ryzyko kontuzji.

Jakie buty są w takim razie najlepsze do podnoszenia ciężarów?

Najlepiej sprawdzą się specjalistyczne buty przeznaczone tylko i wyłącznie do podnoszenia ciężarów. Są to tak zwane liftery. Właśnie w takich butach swoje treningi wykonują trójboiści, dwuboiści czy strongmani.

Czym charakteryzują się liftery?

Przede wszystkim są to buty sztywne, precyzyjnie dopasowane, skórzane, z lekko podwyższoną piętą. Dodatkowo posiadają sprzączkę, która umożliwia mocniejsze związanie i spięcie buta, a co za tym idzie lepszy komfort w czasie treningu.

Na co zwrócić uwagę wybierając liftery?

Buty do podnoszenia ciężarów powinny mieć kilka cech, dzięki którym będą w stanie zapewnić lepszy komfort i bezpieczeństwo w czasie treningu.

  1. Decydując się na buty do podnoszenia ciężarów dobierz precyzyjnie rozmiar buta do stopy. To bardzo ważne. Jeśli but będzie zbyt ciasny, ruchy będą skrepowane, na dodatek może dojść do obtarć. Buty nie mogą być również zbyt luźne. Za duże buty oznaczają brak pożądanej stabilizacji podczas podnoszenia ciężarów.
  2. Należy zwrócić uwagę na obcas butów, czyli wysokość podwyższenia pod piętą. Podwyższenie to zapewnia dodatkowe wsparcie pod piętą, jest ono niezwykle pomocne między innymi podczas wykonywania ciężkich przysiadów. Dodatkowo odpowiedniej wysokości podwyższenie pod piętą pomaga niwelować bóle stawów. Zbyt niski obcas może przyczyniać się do bólu w dolnym odcinku kręgosłupa. Natomiast zbyt wysoki może dodatkowo obciążać stawy kolanowe.
  3. Podeszwa. Powinna zapobiegać pośliźnięciom, ale jednocześnie nie utrudniać ruchów podczas ćwiczeń. Z tego względu najlepiej sprawdzają się podeszwy o średniej trakcji.
  4. Wsparcie kostki. Stabilizacja nogi jest bardzo ważna, but jednak nie może w żaden sposób ograniczać naszych ruchów. Noga nie może być zbyt mocno usztywniona. Z tego względu buty nie powinny posiadać zbyt wysokiej cholewki.
  5. Buty do podnoszenia ciężarów powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów. Dzięki temu możemy używać ich przed długi czas, gdyż bardzo wolno się zużywają.

Buty do podnoszenia ciężarów to najczęściej wydatek rzędu 300-800zł. Przedział cenowy jest dość znaczny. Nie zawsze cena idzie w parze z jakością. Często wiąże się nie tyle z jakością, co z popularnością danej marki. Niemniej jednak na jakości lifterów nie warto oszczędzać. Solidne buty do podnoszenia ciężarów będą nam służyły bowiem długi czas, a od ich jakości zależy komfort i bezpieczeństwo naszego treningu.

Podsumowanie

Odpowiednio dobrane obuwie ma ogromne znaczenie w niemalże każdej dyscyplinie sportowej. Jeśli pracujesz na dużych ciężarach, wykonujesz ciężkie przysiady i wyciskania nad głowę, warto zadbać o odpowiednie buty przeznaczone do podnoszenia ciężarów. Dzięki nim zadbamy zarówno o komfort w czasie treningu, a także o bezpieczeństwo i lepsze rezultaty.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.