Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Szybkie odchudzenie - najdziwniejsze pomysły. Cz. II

Szybkie odchudzenie - najdziwniejsze pomysły. Cz. II

Maciej Sulikowski

W związku z pozytywnym odzewem na pierwszą część tekstu omówię kolejne niezwykłe pomysły ludzi na szybką redukcję tkanki tłuszczowej. Niestety, wiele osób szkodzi sobie poważnie, stosując np. bez umiaru ciężkie farmakologiczne środki oraz nadmiernie się odwadniając. Czy to wszystko ma sens?

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 50 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 4000 posiłków i 500 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

Pierwsza część tekstu: Szybkie odchudzenie - najdziwniejsze pomysły. Cz. I

Pomysł nr 3: „sauna, jak najwięcej sauny”

Większość ludzi, których spotykam w saunie jest święcie przekonana, iż pozbędzie się w ten sposób tkanki tłuszczowej. Niejedną osobę wyprowadziłem z błędu, często spotykałem się z reakcją jakbym co najmniej oświecił kogoś w dziedzinie fizyki kwantowej... Szok i niedowierzanie. Owszem, sauna bywa stosowana przy „robieniu wagi” przez zapaśników, bokserów, zawodników brazylijskiego jiu-jitsu, sambo, MMA, kickbokserów czy judoków. Znane są przypadki śmierci związane z nadmiernym odwadnianiem. Większość zgonów kulturystów wiązałbym raczej właśnie z diuretykami, odwadnianiem przed zawodami m.in. przy stosowaniu farmakologii. Dlaczego diuretyki zabijają kulturystów? Gdyż oprócz „wyciskania wody” – zaburzają regulację temperatury ciała. W czasie treningu ciało zamienia się w piec. Spróbuj odłączyć płyn chłodniczy od układu i przejedź się autostradą, wynik będzie wiadomy. Odwodnienie zaburza pracę serca, prowadzi do wyczerpania, ataku serca, czasem śmierci. Zarówno acetazolamid jak i furosemid (powszechnie nadużywane w kulturystyce) upośledzają przepływ krwi związany z wysiłkiem fizycznym, „blokując” sporo ciepła w ciele. Diuretyki są także używane przez sportowców innych dyscyplin – zmieniają proporcje płynów w ciele, mogą ułatwiać maskowanie użycia dopingu.

Szeroki artykuł o diuretykach można znaleźć tutaj: “The abuse of diuretics as performance-enhancing drugs and masking agents in sport doping: pharmacology, toxicology and analysis” http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2962812/

Między innymi Caldwell (1984) zbadał wpływ ćwiczeń, sauny i diuretyków na odwodnienie i spadek wagi ciała.

Wyniki:

  • utrata 2,3 ± 0,8 kg po intensywnych ćwiczeniach fizycznych,
  • utrata 3,5 ± 0,8 kg po skorzystaniu z sauny,
  • utrata 3,1 ± 0,8 kg po użyciu furosemidu (zakazanego środka odwadniającego i maskującego użycie dopingu),

Niestety, skorzystanie z sauny oznacza spadek objętości osocza aż o 10,3%, a furosemidu o 14,1% (dawka 1,7 mg / kg m.c. w dwóch dawkach, na 16 h przed testami).

Czy ta „utracona” waga ma coś wspólnego z tkanką tłuszczową?

NIC!

Cała utracona woda w ciągu kilku godzin wróci, budując kilogramy. Po co to robić? Aby w konkretnym momencie w czasie wejść do niższej kategorii wagowej i walczyć ze słabszymi przeciwnikami. Ma to sens dla zawodników sportów walki, jednakże jest kompletnie bez sensu dla osób z nadwagą. Powiem więcej, osoby chorobliwie otyłe w ogóle nie powinny chodzić do sauny. Taka wizyta może skończyć się powikłaniami kardiologicznymi.

Pomysł nr 4: „naturalne produkty w diecie”

Niedowierzanie spotykam zawsze, gdy ktoś dyskutuje o diecie i twierdzi, iż naturalne produkty nie tuczą („bo przecież są zdrowe”). Miód to przecież cukier, wiem, że jest naturalny. Tymczasem ktoś stawia przepaść między syropem glukozowo-fruktozowym, cukrem stołowym, a np. miodem czy cukrem brązowym. A zdrowe tłuszcze? Ok, w nadmiarze będą tak samo szkodliwe jak ich niedobór. Ogólnie podział produktów na naturalne i nienaturalne jest szkodliwy oraz oszukańczy. Sugeruje, że to co naturalne jest w domyśle zdrowe. Jeśli tak uważasz, mam złą informację- naturalne są dziesiątki gatunków śmiertelnie groźnych grzybów, naturalne są bakterie, wirusy, przez które możesz ciężko zachorować lub umrzeć. Ba, czasem organizm posiłkując się swoim naturalnym systemem obronnym zaczyna atakować tkanki własnego organizmu. Typowe choroby z autoagresji to np. choroba Gravesa-Basedowa, cukrzyca typu 1, anemia złośliwa, stwardnienie rozsiane, choroba Hashimoto, toczeń, bielactwo. W końcu to dawka czyni lek i truciznę.

Czy to znaczy, że jedząc najzdrowsze produkty, powszechnie uznawane za „dietetyczne” mogę utyć? Oczywiście, to czy chudniesz, czy odkładasz tłuszcz w największej mierze zależy od bilansu kalorycznego. Jeżeli będziesz się objadać super zdrowym awokado, miodem, orzechami, owocami, śmietaną czy komosą ryżową – zapewne utyjesz tak samo jak na fast foodach.1 / 2 Następna strona