Dlaczego warto jeść orzechy brazylijskie?

Orzechy brazylijskie należą do pokarmów, które w szczególności warto uwzględnić w zdrowej diecie. Powodów ku temu jest kilka, wszystkie uznać należy za znaczące, ale jeden jest niezwykle istotny, gdyż wynika ze szczególnych walorów wspomnianych orzechów.

Przeczytaj koniecznie:

Orzechy na stres

Znakomite źródło tłuszczu

Orzechy brazylijskie, podobnie jak inne orzechy charakteryzują się dość wysoką wartością energetyczną wynikającą z wysokiego udziału tłuszczu. W stugramowej porcji dostarczają one około 650kcal, większa część tej energii pochodzi oczywiście z tłuszczu, a dokładnie z kwasu oleinowego czyli tego samego, który dominuje w oliwie. Pewną część składu lipidowego stanowią także kwasy wielonienasycone, a minimalny udział również – nasycone. Orzechy brazylijskie stanowić mogą dobre źródło tłuszczu dla osób będących na diecie z przewagą węglowodanów, gdzie podaż kwasów nasyconych warto ograniczać.

Bomba witaminowo-mineralna

Orzechy brazylijskie dostarczają szerokie spektrum witamin, a przede wszystkim są dobrym źródłem witaminy E i witaminy B1, pokrywając w przybliżeniu połowę dziennego zapotrzebowania na te związki (mowa o 100g orzechów). Orzechy brazylijskie to także znakomite źródło magnezu - w 100g zawarta jest ilość tego pierwiastka, która w pełni zaspokaja potrzeby ustrojowe. Dodatkowo wspomniane orzechy zawierają także sporo wapnia, cynku, miedzi, manganu i żelaza.

Najlepsze źródło selenu

Najbardziej unikalną cechą orzechów brazylijskich jest ekstremalnie wysoka zawartość selenu - pierwiastka będącego niezbędnym elementem naszej diety. Niestety żyjemy na glebach ubogich w selen i niekiedy możemy mieć problem z dostarczeniem odpowiedniej jego ilości z konwencjonalnej żywności. Selen jest składnikiem mineralnym, który współtworzy wiele enzymów uczestniczących w przebiegu rozmaitych procesów metabolicznych i umożliwiając tym samym właściwe funkcjonowanie organizmu. Bez selenu nie są w stanie działać enzymy takie jak peroksydaza glutationowa i reduktaza tioredoksyny. Selen tym samym uczestniczy w ochronie komórek przed negatywnym wpływem wolnych rodników oraz pomaga regenerować witaminę C z utlenionych metabolitów.

Selen bierze również udział w przemianach hormonów tarczycy, a jego odpowiednie spożycie jest szczególnie ważne w przypadku zapalnych chorób tego gruczołu, takich jak choroba Hashimoto. Wysoka dostępność selenu jest niezmiernie istotna dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i ochrony organizmu przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Przy niedoborach wspomnianego pierwiastka rośnie także ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.

W 100g orzechów brazylijskich zawarta jest taka dawka selenu, która może zaspokoić około 2700% dziennych potrzeb ustrojowych. Stąd też śmiało można poprzestać na spożywaniu kilku orzechów dziennie…

Podsumowanie

Orzechy brazylijskie stanowić mogą pożądany składnik zdrowej diety. Charakteryzują się wysoką wartością odżywczą i uzupełniają codzienne menu w witaminy E i B1, a także w magnez i przede wszystkim w selen.