Sytuacje stresowe powodują określoną reakcję fizjologiczną, polegającą między innymi na sekrecji katecholamin. Wzrasta ciśnienie i tętno, po pewnym czasie uaktywniona zostaje oś HPA (przysadka-podwzgórze-nadnercza), podnosi się poziom kortyzolu. Gdy stres jest bardzo silny, częsty, a także, gdy przedłuża się w czasie - zwiększa się ryzyko powikłań zdrowotnych.
Okazuje się, że niektóre czynniki żywieniowe wpływają na umiejętność radzenia sobie ze stresem. Szczególnie przydatne mogą produkty, będące źródłem kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3 i wbrew temu, co wiele osób uważa, znakomicie sprawdzaj się tutaj pokarmy pochodzenia roślinnego.
Naukowcy odkryli, że orzechy włoskie oraz olej z tych orzechów obniżać mogą zarówno ciśnienie spoczynkowe krwi, jak i zmniejszać wzrost ciśnienia następujący w odpowiedzi na stres. Obniżeniu także ulega poziom białka C-reaktywnego, który jest markerem ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych.
Podobne wyniki uzyskano w czasie badań z użyciem nasion lnu oraz oleju lnianego wysokolinolenowego. Jak więc widać, nie tylko popularny magnez i witamina B6, ale również inne składniki żywności mogą wspomagać specyficzną odporność organizmu na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych i umiejętność radzenia sobie ze skutkami stresu.